• Decyzja o zakresie stosow...
  27.11.2024

PPB1-4407/I/53/2005

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 30 sierpnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 26 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy spółka z o.o. jest sukcesorem praw i obowiązków w zakresie podatku dochodowego oraz podatku VAT przedsiębiorstwa spółki cywilnej wniesionego w całości aportem do spółki z o.o.?

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, po rozpoznaniu zażalenia z dnia 20 czerwca 2005r. znak: FUX/378/06/2005 Spółki z o.o. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zabrzu z dnia 9 czerwca 2005r. nr US/PP/443/32/2005/BM stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, odmawia uchylenia zaskarżonego postanowienia.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 14 marca 2005r. Spółka z o.o. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zabrzu o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W dniu 31.07.2004r. wspólnicy spółki cywilnej w Zabrzu podjęli jednomyślnie uchwałę o wniesieniu jako aport przedsiębiorstwo spółki cywilnej o wartości 568.000 zł do spółki z o.o.

W dniu 31.01.2005r. Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie w sprawie aportu przedsiębiorstwa s.c. do spółki z o.o. oraz zmiany nazwy Spółki z o.o.

Po otrzymaniu ww. postanowienia sądu, s.c. pismem z dnia 22 lutego 2005r. nr FUX/95/02/2005 złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zabrzu informację, że ww. spółka cywilna zaprzestaje wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz że przedsiębiorstwo spółki cywilnej zostało wniesione aportem do Spółki z o.o.

Zapytanie podatnika dotyczy kwestii czy spółka z o.o. przyjmująca aport w postaci przedsiębiorstwa spółki cywilnej może skorygować własną sprzedaż oraz podatek należny na podstawie faktury korygującej sprzedaż spółki cywilnej, tj. wystawić korekty faktur do sprzedaży powstałej w spółce cywilnej.

Istotne jest zatem czy spółka z o.o. jest sukcesorem praw i obowiązków w zakresie podatku dochodowego oraz podatku VAT przedsiębiorstwa spółki cywilnej wniesionego w całości aportem do spółki z o.o.

Podatnik zapytuje także kiedy należy złożyć deklarację VAT-7K i rozliczyć podatek VAT za styczeń 2005r. oraz w jaki sposób rozliczyć niepotwierdzone w danej chwili korekty sprzedaży.

Zdaniem podatnika, spółka z o.o. może skorygować dochód i podatek VAT jako podmiot gospodarczy przyjmujący aport przedsiębiorstwa m. in. poprzez przejęcie praw wynikających z umów i wierzytelności oraz złożyć deklarację VAT-7K w imieniu spółki cywilnej za I kwartał do 25 kwietnia 2005r.

Postanowieniem z dnia 9 czerwca 2005r. nr US/PP/443/32/2005/BM Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zabrzu uznał za nieprawidłowe stanowisko Podatnika w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Organ ten wyjaśnił stronie zasady sukcesji podatkowej zawarte w przepisach rozdziału 14 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którymi w stanie faktycznym opisanym przez stronę sukcesja ta nie występuje. Końcowo organ ten informacyjnie podał treść przepisu art. 14 ustawy o VAT w związku z tym, że strona złożyła zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie z dnia 20 czerwca 2005r. znak: FUX/378/06/2005.

Zdaniem podatnika w opisanym stanie faktycznym nie nastąpiła likwidacja spółki cywilnej, ale kontynuacja jej działalności po fakcie wniesienia jej aportem do istniejącej spółki z o.o. Natomiast zbycie przedsiębiorstwa w formie wniesienia aportu do spółki prawa handlowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Strona wskazała więc, że przepis art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma w sprawie zastosowania. Również na gruncie podatku dochodowego zgodnie z art. 24 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie aportu do istniejącego przedsiębiorcy.

W podsumowaniu zażalenia Spółka wskazała, że aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. nie pociąga za sobą konieczności sporządzenia remanentu towarów i zapłaty podatku VAT od niego.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza co następuje:

Przepis art. 5(8) VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania określa, że w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie, bądź też jako aportu do spółki, całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca, oraz że w takim przypadku beneficjent będzie traktowany jako następca przekazującego majątek.

Na opcję przewidzianą w tym przepisie zdecydował się polski ustawodawca w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

W przepisie tym postanowiono, że przepisów ustawy nie stosuje się do m. in. transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Jednocześnie ustawodawca nie zdefiniował co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji zbycia". W sensie prawnym pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawa towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. iż zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 K.c. obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Oznacza to, że na gruncie ustawy o VAT, czynność taką traktuje się jako niepodlegającą opodatkowaniu.

Natomiast zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60). W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Zgodnie z art. 93 § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1. osób prawnych

2. osobowych spółek handlowych

3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

wstępują we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Zgodnie z art. 93 § 2 przedmiotowej ustawy przepis art. 93 § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

1. innej osoby prawnej

2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych)

Zgodnie z art. 93a § 1 ww. ustawy osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1. przekształcenia innej osoby prawnej,

2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

wstępują we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.

Zgodnie z art. 93a § 2 ustawy przedmiotowy przepis art. 93a § 1 stosuje się odpowiednio do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,

2. spółki kapitałowej,

3. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Z powyższego wynika, iż następstwo podatkowe związane jest przede wszystkim ze zdarzeniami prawnymi określonymi jako: przekształcenie, połączenie, podział, komercjalizacja i prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych.

Powołane wyżej regulacje prawne nie mają zastosowania do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego, gdyż wniesienie aportu przez wspólników spółki z o.o. w postaci przedsiębiorstwa spółki cywilnej w rozumieniu art. 55 k.c. na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego spółki z o.o. nie powoduje sukcesji podatkowej w zakresie podatku dochodowego oraz podatku VAT.

A zatem nie pociąga za sobą kontynuacji przychodów i kosztów uzyskania przychodów wspólników spółki cywilnej przez spółkę z o.o. jak i rozliczenia przez spółkę z o.o. faktur dotyczących sprzedaży i podatku VAT wykazanego jeszcze przez spółkę cywilną.

W świetle powyższego, organ odwoławczy podtrzymuje stanowisko organu I instancji w tej kwestii.

Z akt sprawy wynika, że spółka cywilna złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zabrzu pismo z dnia 22.02.2005r. nr FUX/95/02/2005, informujące o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT oraz wniesieniu przedsiębiorstwa aportem do spółki z o.o.

Organ podatkowy I instancji w zaskarżonym postanowieniu odpowiadając w temacie sukcesji praw i obowiązków jedynie informacyjnie wskazał, iż w przypadku likwidacji spółki cywilnej przepis art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług stosuje się odpowiednio.

Przepis art. 14 ust. 1 określa bowiem, że opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej. Jednakże kwestia ta nie była przedmiotem zapytania złożonego przez podatnika w piśmie z dnia 14.03.2005r.

Wobec czego nie jest możliwe zajmowanie stanowiska przez organ II instancji, tym bardziej, że brak jest wyjaśnień czy spółka cywilna uległa rozwiązaniu. Konsekwentnie organ II instancji nie może wyjaśniać skutków podatkowych w zakresie podatku dochodowego.

W świetle powyższego, podtrzymując zasadność stanowiska organu I instancji, postanowiono orzec jak w sentencji decyzji.

Decyzja jest ostateczna w toku postępowania podatkowego.

Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Na decyzję służy skarga (w dwóch egzemplarzach) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach - Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...