PP-1-443-36/05/MD
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 20 lipca 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy w przypadku popełnienia błędu w postaci wystawienia faktury VAT zaliczkowej dokumentującej dokonanie wewnątrzwspółnotowej dostawy towarów zamiast wystawienia faktury zaliczkowej dokumentującej dokonanie dostawy niepodlegającej opodatkowaniu na terytorium kraju należy wystawić fakturę korygującą i złożyć korektę deklaracji podatkowej VAT-7?
POSTANOWIENIE
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18 kwietnia 2005 r. ( data wpływu do tutejszego Urzędu 21.04.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie wystawienia faktury korygującej do faktury VAT zaliczkowej oraz skorygowania deklaracji podatkowej VAT-7, w przypadku uznania dostawy towarów przez polskiego Podatnika dokonanej podmiotowi z Portugalii poza terytorium Unii Europejskiej za niepodlegającą opodatkowaniu według ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Przedmiotem wniosku Podatnika było:
- czy w przypadku popełnienia błędu w postaci wystawienia faktury VAT zaliczkowej dokumentującej dokonanie wewnątrzwspółnotowej dostawy towarów zamiast wystawienia faktury zaliczkowej dokumentującej dokonanie dostawy niepodlegającej opodatkowaniu na terytorium kraju należy wystawić fakturę korygującą i złożyć korektę deklaracji podatkowej VAT-7?
Podatnik zajmuje się importem i sprzedażą odzieży oraz obuwia. Podatnik zakupił u producenta z Chin towary, które następnie sprzedał poza terytorium Unii Europejskiej podmiotowi z Portugalii, który zapłacił koszty transportu i dokonał odprawy celnej na terytorium Portugalii. W związku z faktem, że Podatnik otrzymał zaliczkę przed dokonaniem dostawy, omyłkowo wystawił fakturę VAT zaliczkową z zastosowaniem stawki 0%. Kwota wynikająca z tej faktury została przez Podatnika wykazana w deklaracji podatkowej VAT-7 jako wewnątrzwspólnotowa dostawa. Podatnik uważa, iż powinien skorygować wystawioną fakturę zaliczkową oraz deklarację podatkową VAT-7.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków stwierdza co następuje:
Materia wystawiania faktur korygujących uregulowana została w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 971 ).
Stosownie do treści § 20 ust. 1 cytowanego wyżej rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub w kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Faktura korygująca wystawiona w przypadku pomyłek, o których mowa w ust. 1, powinna zawierać co najmniej:
- numer kolejny oraz datę jej wystawienia
- dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca określone w § 12 ust. 1 pkt 1-3,
- kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.
Stosownie do treści art. 81 ustawy z dnia ustawy 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
W myśl art. 81 c cytowanej Ordynacji podatkowej jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą składać korekty deklaracji, również jeżeli nie wpływa to na wysokość zobowiązania podatkowego, wysokość kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku.
Mając na uwadze powyższe przepisy w opisanym przez Podatnika przypadku należy wystawić fakturę korygującą oraz dokonać korekty deklaracji podatkowej VAT-7.
Jednocześnie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków informuje, że w myśl art. 101 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek błędów w złożonych informacjach podsumowujących podmiot, który złożył informację posumowującą, jest obowiązany złożyć niezwłocznie korektę błędnej informacji podsumowującej.
Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków uznaje za prawidłowe Pana stanowisko zawarte w piśmie z dnia 18 kwietnia 2005 r.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
