• Interpretacja indywidualn...
  24.05.2025

ILPB3/423-1/07-4/MC

Interpretacja indywidualna
z dnia 12 września 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 4 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko G. Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 09.07.2007r. (data wpływu 12.07.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu uzyskania statusu podatnika - jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 12.07.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu uzyskania statusu podatnika tegoż podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Aktem notarialnym z dnia 14 marca 2006 roku sporządzonym przed notariuszem w jego Kancelarii wspólnicy spółki cywilnej działając na zasadzie art. 551 § 2 Kodeksu spółek handlowych przekształcili w/w spółkę cywilną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka wpisana została do Krajowego Rejestru Sądowego w maju 2006 roku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Z jaką chwilą /dniem/ powstała Sp. z o.o. – z chwilą zawarcia umowy o czym mówi art. 161 Kodeksu spółek handlowych czy też z chwilą wpisania spółki do KRS o czym mówi art. 552 Kodeksu spółek handlowych, a co się z tym wiąże z jakim dniem Sp. z o.o. stała się podmiotem ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy Spółka powstała z chwilą zawarcia umowy Spółki. Ponadto opisany stan faktyczny, zdaniem Wnioskodawcy, należy ocenić z punku widzenia art. 161 ustawy – Kodeks spółek handlowych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 551 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną niż spółka jawna. § 3 tegoż artykułu stanowi, iż do przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową, inną niż jawna stosuje się przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową. Natomiast w myśl art. 552 ww. ustawy spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia) i z tym dniem wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3).

Z powołanych przepisów wynika zatem, że w istocie nie mamy do czynienia z likwidacją spółki przekształcanej, ale z procesem polegającym na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności. W przypadku przekształcenia spółki osobowej (w tym również spółki cywilnej) w spółkę kapitałową, nie występuje zatem rozwiązanie (a w konsekwencji likwidacja) spółki w rozumieniu art. 860 i nast. Kodeksu cywilnego, a także art. 58, 98 i 148 Kodeksu spółek handlowych, gdyż nie zachodzą przesłanki, o których mowa w powołanych przepisach.

Charakterystyczne jest też to, że w trybie przekształceniowym nie mamy etapów związanych z tworzeniem spółki, a w przypadku spółek kapitałowych nie dochodzi do powstania spółki w organizacji, a następnie przejścia w formę spółki właściwej. W każdym razie decydujący dla przekształcenia spółki jest wpis spółki przekształconej do rejestru.

Art. 161 Kodeksu spółek handlowych, który powołuje Spółka we wniosku, zgodnie z którym z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji nie ma w przedmiotowej sprawie zastosowania, gdyż spółka w organizacji dotyczy podmiotów nowo powstałych, a nie przekształcenia spółki cywilnej w trybie art. 551 Kodeksu spółek handlowych.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż z chwilą wpisu Spółki przekształconej do Krajowego Rejestru Sądowego, Spółka cywilna stała się Spółką z o.o. i jednocześnie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W związku z wezwaniem z dnia 31 lipca 2007r. Spółka wniosła dodatkową opłatę w wysokości 75 zł. W zakresie stanu faktycznego dot. podatku od towarów i usług będzie wydana odrębna interpretacja.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...