• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  02.07.2024

PB3/1007-8213-163/HS/05

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 8 lipca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1045 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na pismo z dnia 15 czerwca 2005 r., znak: (…) przedstawiam stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych:

Problem (…) dotyczy uznania za koszty podatkowe odpisów amortyzacyjnych od otrzymanych, przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej od Skarbu Państwa, nieruchomości i składników majątkowych zaliczanych do środków trwałych.

Na podstawie zawartej w dniu 22 stycznia 1999 r. umowy użytkowania - Skarb Państwa, stosownie do art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, przekazał w nieodpłatne użytkowanie Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży nieruchomości wraz z zabudowaniami stanowiącymi własność Skarbu Państwa. Nieruchomości te przekazane użytkownikowi we władanie mogą być wydzierżawione, wynajmowane albo wnoszone jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek lub jako majątek do fundacji, tylko za zgodą organu założycielskiego.

Na gruncie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (art. 56) wartość wydzielonej zakładowi części mienia państwowego stanowi fundusz założycielski zakładu opieki zdrowotnej.

Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (PDOPrU) wolne od podatku są przychody otrzymane przez podatników na utworzenie lub powiększenie funduszu założycielskiego. Środki trwałe otrzymane przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (…) od Skarbu Państwa nie stanowią przychodów do opodatkowania, ponieważ zwiększają fundusz założycielski Zakładu. Odpisy amortyzacyjne od otrzymanych środków trwałych, lecz niezaliczonych do przychodów podatkowych, nie mogą stanowić kosztów podatkowych (art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. a PDOPrU).

Oznacza to, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nie może zaliczać do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie od Skarbu Państwa.

W rozpatrywanej sprawie należy mieć jednak na uwadze, że do Zakładu będą miały zastosowanie przepisy art. 17 ust. 1 pkt 4 PDOPrU. Z przepisu tego wynika, że wolne od podatku dochodowego od osób prawnych są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność m.in. w zakresie ochrony zdrowia w części przeznaczonej na te cele.

Niezaliczone do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne od otrzymanych od Skarbu Państwa środków trwałych wpłyną na dochód Zakładu. Biorąc pod uwagę, że wymienione środki trwałe będą wykorzystywane w działalności związanej z ochroną zdrowia, do odpisów amortyzacyjnych od tych środków niezaliczonych do kosztów podatkowych będą miały zastosowanie postanowienia art. 17 ust. 1 pkt 4 PDOPrU, to znaczy dochody odpowiadające wysokości odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych związanych z tą działalnością statutową będą zwolnione od podatku.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...