1471/NUR1/443-96/05/GW
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 18 marca 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Jak wypełniać deklarację korygującą składaną za jednostkę która przestała być odrębnym podatnikiem?
Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona na podstawie art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) z dniem 1 maja 2004 r. wstąpiła we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swoich zakładów w zakresie w jakim dotyczą podatku od towarów i usług. Z dniem 1 maja 2004r. jednostki Strony przestały być odrębnymi podatnikami VAT. W nowej sytuacji prawnej Strona jest uprawniona do składania korekt deklaracji VAT-7 za okresy sprawozdawcze sprzed 1 maja 2004 r. w imieniu jednostek będących dotychczas odrębnymi podatnikami VAT. Korekty deklaracji składane są na formularzu deklaracji obowiązującym w okresie, którego dotyczy korekta wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem do miejscowo właściwego obecnie urzędu skarbowego. Deklaracje korygujące zawierają następujące dane. W poz. nr 1 deklaracji korygującej podawany jest NIP jednostki której dotyczy korekta. Poniżej poz. nr 1 obok poz. nr 4 w wolnym miejscu wpisywany jest numer NIP podatnika, poprzedzony literami NP oznaczających następcę prawnego. W poz. 8, podatnik podaje pełną nazwę uzupełnioną o dane byłego podatnika. W części B.2 (adres siedziby) zamieszczone są dane dotyczące następcy prawnego. Części C - E (rozliczenie sprzedaży towarów i usług oraz podatku należnego, rozliczenie podatku naliczonego, obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu) przedstawiają transakcje dokonane przez jednostkę podległą. Złożona deklaracja jest podpisana przez osobę posiadającą pełnomocnictwo do reprezentowania podatnika w tym zakresie.
Zgodnie z art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem 1 maja 2004 r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem - w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług. Jednym z praw podatnika jest prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji. Prawo to zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) realizowane jest poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Skorygowanie deklaracji polega na ponownym, poprawnym wypełnieniu jej formularza, z zaznaczeniem, iż w tym przypadku mamy do czynienia z korektą. Ustawodawstwo podatkowe nie reguluje szczegółowo zasad składania korekt deklaracji przez następcę prawnego, a dotyczących okresów z sprzed wstąpienia w ogół praw i obowiązków. Z przyjętej praktyki organów podatkowych wynika, iż korekta deklaracji winna być wypełniona w sposób umożliwiający jednoznaczne stwierdzenie kto i w czyim imieniu składa przedmiotową korektę.
W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym stosowany przez Stronę sposób wypełniania deklaracji korygujących jest dopuszczalny. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.