PP/443-01/BO/06
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 13 kwietnia 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy w przypadku wypłaty wynagrodzenia za usługi biegłych, tłumaczy i adwokatów bez względu na to czy przy wyroku sądowym jest faktura VAT czy jej nie ma, zaliczka powinna być potrącona od zasądzonego wynagrodzenia pomniejszonego o należny podatek?
P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art. 216 i art.217 oraz art.14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U Nr 8, poz.60 ze zm. ), po przeanalizowaniu wniosku Ldz.KF-311-05/06 z dnia 20 stycznia 2006r., uzupełnionego pismem z dnia 25 stycznia 2006r. Ldz. KF-311-07/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego na zapytanie czy w przypadku wypłaty wynagrodzenia za usługi biegłych, tłumaczy i adwokatów bez względu na to czy przy wyroku sądowym jest faktura VAT czy jej nie ma, zaliczka powinna być potrącona od zasądzonego wynagrodzenia pomniejszonego o należny podatek, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku
jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
Strona wyjaśnia, iż wypłata wynagrodzenia biegłemu, tłumaczowi lub adwokatowi za obronę z urzędu następuje zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych art.13 pkt.6 oraz art.41 ust.1, sąd jako płatnik pobiera zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu. W przypadku, gdy wraz z orzeczeniem sądowym dostarczona jest faktura VAT wystawiona przez biegłego, tłumacza lub adwokata, zaliczka na podatek dochodowy pobrana jest od kwoty netto zasądzonego wynagrodzenia. W sytuacji gdy w dniu wypłaty sąd nie posiada faktury VAT, a podstawą wypłaty jest prawomocny wyrok sądu, zaliczka na podatek dochodowy jest pobrana od kwoty brutto zasądzonego wynagrodzenia. Natomiast w przypadku gdy w wyroku jest wskazanie, że kwota zawiera podatek VAT zaliczka na podatek dochodowy jest pobrana od kwoty brutto wynagrodzenia pomniejszonej o 18,03 % kwoty stanowiącej należny podatek VAT - art. 155 ustawy o VAT.
Stanowisko podatnika:
Sąd stoi na stanowisku, iż w przypadku braku faktury VAT od biegłego, tłumacza lub adwokata a w wyroku nie ma wskazania, czy podatek VAT składa się na kwotę przyznanego wynagrodzenia, nie ma podstawy do obniżenia wynagrodzenia o podatek od towarów i usług, aby ustalić podstawę do potracenia zaliczki na podatek dochodowy.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje:
Od 1 czerwca 2005r. obowiązuje nowy szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla usług świadczonych na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych oraz prokuratury przez podmioty, którym sądy te lub prokurator na podstawie właściwych przepisów zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sadowym lub przygotowawczym. Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), dodanym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 797) obowiązującym od dnia 1.06.2005 r., w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.
Jednocześnie podatnicy świadczący usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa nie mają prawa do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego regulowanego przepisem art. 113 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 ze zm. ), na mocy art. 113 ust. 13 pkt.2 powołanej ustawy. Zgodnie z treścią powołanego przepisu zwolnień o których mowa w ust.1 i 9 nie stosuje się do podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie.
W dniu 15 listopada 2005r. weszły w życie dwa rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniające przepisy w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz za czynności radców prawnych, tj.:
- rozporządzenie z dnia 27 października 2005r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu ( Dz. U. z 2005r. nr 219, poz. 1872) oraz
- rozporządzenie z dnia 27 października 2005r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu ( Dz. U. z 2005r. nr 219, poz. 1873 ).
W obu rozporządzeniach zmieniony został przepis § 2 ust. 3 odnoszący się do wynagrodzenia z tytułu zastępstwa procesowego adwokatów (radców prawnych) ustanowionych z urzędu. Na podstawie powołanych przepisów w sprawach, w których strona korzysta z pomocy prawnej udzielonej przez adwokata (radcę prawnego) ustanowionego z urzędu, opłaty z tytułu zastępstwa prawnego sąd podwyższa o stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o podatku od towarów i usług, obowiązującą w dniu orzekania o tych opłatach.
W wyniku zmiany powołanych rozporządzeń począwszy od dnia 15 listopada 2005r. do wynagrodzeń adwokatów i radców prawnych z urzędu doliczać należy podatek VAT.Tym samym, nieprawidłowe jest stanowisko Strony, iż nie ma podstawy do obniżenia wynagrodzenia o podatek VAT, aby ustalić podstawę opodatkowania do potrącenia zaliczki na podatek dochodowy w przypadku braku faktury VAT od biegłego, tłumacza lub adwokata a w wyroku nie ma wskazania, czy podatek VAT składa się na kwotę przyznanego wynagrodzenia. W świetle powołanych przepisów bowiem należy przyjąć, iż bez względu na to, czy w postanowieniu sądowym jest wskazanie, że kwota wynagrodzenia adwokatów, biegłych lub tłumaczy zawiera podatek VAT i czy jest wystawiona faktura VAT, czy jej nie ma należy uznać, iż w kwocie wynagrodzenia zawarty został podatek VAT.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.
Zgodnie z art.14 b § 1 i § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art.14b § 5.
Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art.236 w związku z art.14a § 4 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.
W przypadku wniesienia zażalenia na postanowienie, należy dołączyć opłatę skarbową w znaczkach skarbowych na podanie i załączniki, zgodnie z art.1 ust.1 ustawy z 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U z 2004r. Nr 253, poz.2532 ze zm.).
