• Decyzja o zakresie stosow...
  26.04.2025

PP-3/4407/31/06

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 10 kwietnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 136 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy dostawa betonu przez jego wytwórcę, z którego wykonane są przy pomocy własnego specjalistycznego sprzętu budowlanego fundamenty, ławy oraz stropy w budynkach mieszkalnych (dostawa ta obejmuje nadto obmiar obiektu, obliczenie parametrów i podjęcie decyzji co do klasy i ilości betonu, pielęgnowanie betonu), korzysta z 7% stawki podatku od towarów i usług, zgodnie z poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

Decyzja

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po rozpoznaniu odwołania Spółki z dnia 9 lutego 2006 r. (data wpływu do Izby Skarbowej: 10.02.2006 r.) od decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie nr PP-3/4407/4/06 z dnia 25 stycznia 2006 r. zmieniającej z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta nr PP/443-19/05/MH z dnia 1 kwietnia 2005 r., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uchyla wyżej wymienioną decyzję i orzeka:

- czynności polegające na zalaniu przez producenta betonu fundamentów, ław i stropów stanowi dostawę towarów opodatkowaną stawką 22%,

- pozostałe czynności będące usługami budowlanymi związanymi z budownictwem mieszkaniowym stanowią usługę opodatkowaną z zastosowaniem stawki 7%.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 3 marca 2005 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się produkcją masy betonowej oraz wykonywaniem robót budowlanych polegających na zalaniu fundamentów, ław, stropów przy pomocy własnego sprzętu budowlanego obsługiwanego przez pracowników firmy m.in. dla budownictwa mieszkaniowego.

Spółka stoi na stanowisku, iż na wykonywane przez nią ww. usługi dla potrzeb mieszkaniowych stawka podatku od towarów i usług powinna wynosić 7% - zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 14 Ordynacji podatkowej wydał postanowienie nr PP/443-19/05/MH z dnia 1 kwietnia 2005 r., w którym stwierdził, że przedstawione we wniosku stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Powyższe postanowienie zostało z urzędu, z uwagi na fakt rażącego naruszenia prawa, zmienione decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie nr PP-3/4407/4/06 z dnia 25 stycznia 2006 r.

W przedmiotowej decyzji stwierdzono, iż czynność - wykonywana przez producenta - polegająca na zalaniu wyprodukowaną masą betonową fundamentów, ław, stropów w obiektach budownictwa mieszkaniowego nie stanowi odrębnej usługi budowlanej i traktowane jest jako dostawa towaru (betonu), a tym samym podlega opodatkowaniu, niezależnie od obiektu, w którym jest wykonana, stawką podatku w wysokości 22% - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Od powyższej decyzji Spółka wniosła odwołanie z dnia 9 lutego 2006 r. wnosząc o uchylenie wydanej decyzji. W przedmiotowym piśmie Spółka podnosi, iż stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie jest dla niej niekorzystne i w istotny sposób różnicuje sytuację podmiotów wykonujących te same czynności w zależności od regionu kraju.

W odwołaniu Spółka podnosi, iż roboty budowlane, na które są podpisywane umowy, obejmują nie tylko dostarczenie na plac budowy masy betonowej, lecz kompleksowe wykonanie usługi budowlanej w całym obiekcie budynku mieszkalnego począwszy od dokonania obmiaru obiektu, w którym usługa ma być wykonana, poprzez obliczenie i podjęcie decyzji co do ilości i klasy betonu. Beton jest dostarczany na plac budowy specjalistycznym sprzętem, pod nadzorem własnego pracownika Spółki. Odpowiednia pielęgnacja betonu oraz nadzór ma istotny wpływ na jego jakość i wytrzymałość.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej, stwierdza:

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług wymaga ustalenia, czy Spółka dokonuje dostawy towarów, czy też świadczy usługę. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast świadczenie usług to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Roboty, o których mowa powyżej, są klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - wprowadzonej w życie z dniem 1 lipca 1997 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) - jako usługi w poszczególnych grupowaniach tej klasyfikacji.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zasadą jest, iż Spółka jest zobowiązana do prawidłowego sklasyfikowania prowadzonej działalności w oparciu o zasady określone w odpowiednich klasyfikacjach. W klasyfikacji tej, czynności producentów towarów polegające na dostarczeniu, zamontowaniu, zainstalowaniu, itp. wyprodukowanych przez siebie towarów są klasyfikowane jako dostawa towarów. Dlatego też w decyzji nr PP-3/4407/4/06 z dnia 25 stycznia 2006 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie uznał, iż stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę we wniosku z dnia 3 marca 2005 r. należy traktować jako dostawę towaru (PKWiU 26.63) opodatkowaną stawką podatku w wysokości 22%.

Odnosząc się do przedstawionego w odwołaniu stanu faktycznego, iż Spółka dokonuje obmiaru obiektu, oblicza ilość i klasę potrzebnego betonu, to należy stwierdzić, że dane te winny wynikać z dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowanego obiektu. Natomiast jeżeli Spółka oprócz dostawy betonu świadczy usługę polegającą na zagęszczeniu betonu przy użyciu wibratora oraz jego pielęgnowaniu to usługa ta jako robota budowlana może korzystać z 7% stawki podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę ww. dodatkowe wyjaśnienia Spółki dotyczące stanu faktycznego Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie kierując się zasadą określoną w art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej orzekł jak w sentencji, uznając iż:

- czynności polegające na zalaniu przez producenta betonu fundamentów, ław i stropów stanowią dostawę towarów opodatkowaną stawką 22%,

- pozostałe czynności będące - jak podaje Spółka - robotami budowlanymi związanymi z budownictwem mieszkaniowym stanowią usługę opodatkowaną z zastosowaniem stawki 7%.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

Na decyzję służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5, z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...