ITPP1/443-25/07/KM
Interpretacja indywidualna
z dnia 5 września 2007
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2007 r. (data wpływu 16 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla robót budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 16 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla robót budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym polegających na wykonaniu wykopu ziemnego oraz prac zabezpieczających.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W 2007 r. rozpoczął Pan realizację inwestycji polegającej na budowie nowego budynku mieszkalnego składającego się z 12 mieszkań o łącznej powierzchni 589,61 m2 oraz lokalu użytkowego o łącznej powierzchni 359,76 m2, zlecając wykonanie robót firmie budowlanej. Wykonawca dokonał sprzedaży części robót budowlanych polegających na wykonaniu wykopu ziemnego i prac zabezpieczających stosując obniżoną 7% stawkę podatku VAT.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy wykonawca zastosował właściwie 7% stawkę podatku do ww. robót budowlanych dotyczących budynku mieszkalno-usługowego...
Zdaniem wnioskodawcy przy sprzedaży robót budowlanych związanych z budynkiem o przeważającej funkcji mieszkalnej zastosowanie ma 7% stawka podatku na podstawie art.146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy o podatku VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z przepisem art.146 ust.1 pkt 2 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Natomiast w myśl postanowień ust. 2 ww. artykułu przez roboty te rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji z zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego, przez które rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP (art.2 pkt 12 cyt. ustawy).
W przedmiotowej sprawie zastosowanie prawidłowej stawki podatku VAT do wykonywanych robót budowlanych uzależnione jest od zaklasyfikowania wznoszonego budynku według przeważającego przeznaczenia tegoż budynku jako całości.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że na część mieszkalną przeznaczono 62,11% całkowitej powierzchni budynku, na część usługową 37,89%, tak więc wznoszony obiekt stanowić będzie budynek mieszkalny, któremu wg zasad metodycznych PKOB można nadać symbol PKOB 112.
Zatem sprzedaż przez wykonawcę robót budowlanych w zakresie wykonania wykopu ziemnego i prac zabezpieczających dla realizacji (budowy) takiego budynku należy opodatkować stawką podatku w wysokości 7%.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.