PD-1/4218/i-21/05
Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 14 września 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy przychodem dłużnika jest cała kwota objęta zwolnieniem z długu na podstawie art. 508 k.c.?
Decyzja
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Spółki z dnia 11 lipca 2005r. na postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 29 czerwca 2005r. Nr DP1/423-1/05/45330, uznające za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 01 kwietnia 2005r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w kwestii zaliczenia do przychodów podatkowych umorzonego zobowiązania, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, odmawia zmiany kwestionowanego postanowienia.
Uzasadnienie
Strona zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z zapytaniem dotyczącym zaliczenia do przychodów podatkowych kwoty objętej zwolnieniem z długu na podstawie art. 508 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny.
Prezentując stanowisko, iż zwolnienie z długu stanowi umorzenie zobowiązań w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 3 lit.a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, póz. 654 ze zm.), Spółka uważa, że zgodnie z tym przepisem, w związku z art. 12 ust. 4 pkt 9 cyt. ustawy przychodem podatkowym będzie wartość umorzonego zobowiązania w kwocie netto.
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego nie podzielił powyższego poglądu i stwierdził w zaskarżonym postanowieniu, iż przedmiotowe stanowisko jest nieprawidłowe, a przychodem jest umorzona kwota brutto.
Uznając, iż informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiotowym zakresie, zawarta w zaskarżonym postanowieniu jest prawidłowa, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza, co następuje:
Spółka (dłużnik) zawarła z wierzycielem na podstawie art. 508 ustawy Kodeks cywilny umowę zwolnienia z długu, dotyczącą opłat eksploatacyjnych.
Umowa o zwolnienie z długu nie powoduje u wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, co oznacza, że kwota tego podatku nie jest w ogóle określona.
W tej sytuacji brak jest podstaw do wyłączenia z przychodów kwoty podatku, który de facto nie występuje. A zatem do przychodu powstającego wskutek umorzenia zobowiązania dłużnika nie stosuje się art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W opisanym stanie faktycznym przychodem dłużnika będzie więc cała kwota zobowiązania objęta umową dłużnika z wierzycielem. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit.a ustawy przychodem jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, a przepis ten nie przewiduje wyłączania umorzonego zobowiązania w części stanowiącej równowartość podatku od towarów i usług.
Ustosunkowując się do powołanych przez Spółkę interpretacji innych urzędów należy stwierdzić, że informacje te nie stanowią źródła prawa i odnosząc się do rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach dotyczących odmiennych stanów faktycznych, nie mogą stanowić podstawy do rozstrzygnięć w konkretnej sprawie.
Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.
Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.
Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30-tu dni od daty jej doręczenia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.
