• Decyzja o zakresie stosow...
  10.10.2024

PB/II-2/4210-10/Int./06/AZB

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 10 kwietnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1045 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

W jaki sposób dokonać korekty podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w przypadku zmiany podstawy opodatkowania podatkiem VAT ze stawki zwolnionej na stawkę 22% ?

We wniosku z dnia 22.12.2005 r. /bez numeru/ Spółka z o.o. X wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej o udzielenie interpretacji w trybie art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.Spółka poinformowała, iż stosując się do decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16.12.2005 r. w sprawie stawki VAT dla usług świadczonych przez Spółkę na rzecz Totalizatora Sportowego, zobowiązana została do dokonania korekty stawki VAT od otrzymanej prowizji za w/w usługi: ze zwolnionej na 22%.Ponadto, spółka poinformowała, iż na mocy umowy agencyjnej zawartej pomiędzy Totalizatorem Sportowym a X Sp. z o.o. za wykonanie umowy Agent, tj. Spółka X, otrzyma wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 7,5 % obrotu brutto ze sprzedaży zakładów na gry prowadzone przez Spółkę z dołu za miesiąc poprzedni.Zgodnie z opisanym we wniosku stanem faktycznym spółka zwróciła się z pytaniem o sposób korekty podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w przypadku zmiany podstawy opodatkowania podatkiem VAT ze stawki zwolnionej na stawkę 22%.

Spółka przedstawiła swoje stanowisko, zgodnie z którym, w przedmiotowej sytuacji należy dokonać korekty podstawy do opodatkowania podatkiem dochodowym w ten sposób, że obecnie ustaloną podstawę do opodatkowania z tytułu w/w prowizji należy pomniejszyć o 22 %.

Swoje stanowisko Spółka uzasadniła tym, iż w przywołanej powyżej umowie agencyjnej brak jest wzmianki, że wynagrodzenie prowizyjne powiększa się o należny podatek od towarów i usług.

W dniu 13.02.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej wydał postanowienie, w którym stwierdził, że stanowisko przedstawione w złożonym wniosku jest nieprawidłowe. W jego ocenie zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Ponieważ Spółka do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym przyjęła wartość przychodu z podatkiem VAT, ma prawo pomniejszyć przychód o podatek należny VAT oraz ma prawo do złożenia korekty deklaracji na warunkach określonych w przepisach art. 81 i art. 81 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi po przeanalizowaniu materiału zgromadzonego w sprawie zważył, co następuje.

Słusznie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawie Mazowieckiej postanowieniem z dnia 13.02.2006 r. uznał za nieprawidłowe stanowisko Spółki X przedstawione we wniosku z dnia 22.12.2005 r., jednakże uzasadnienie tego postanowienia jest sprzeczne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa podatkowego. Zgodnie z powołanym w przedmiotowym postanowieniu art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

A zatem wskazać należy, że jeżeli podatek od towarów i usług nie jest zaliczany do przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, nie może tych przychodów pomniejszać (nie ma wpływu na przychody), co w konsekwencji oznacza, że bez względu na wysokość i sposób ustalania (określania) podatku VAT, podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych pozostaje bez zmian.

Przyjęcie, iż dodatkowo określony należny podatek należny VAT powinien zmniejszać przychody dla celów podatku dochodowego od osób prawnych spowodowałoby, że przy niezmienionych składnikach wartości sprzedaży netto, określony np. w decyzji należny podatek od towarów i usług, który nie został wykazany, stanie się dla Spółki w praktyce kosztem uzyskania przychodów, co niezgodne jest z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tożsame stanowisko zostało wyrażone w wyroku NSA z dnia 20.08.1997 r. sygn. III SA 1336/96, gdzie czytamy: Skoro należny podatek VAT nie jest zaliczany do przychodów na podstawie art. 12. ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) to nie może on również tych przychodów zmniejszać.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...