1471/DPD2/423-13/06/MS/1
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 27 kwietnia 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy dla osoby prawnej prowadzącj działalność gospodarczą moment powstania przychodu powinien być zawsze ustalany zgodnie z art. 12 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku uzupełnionego w dniu 16.03.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy dla osoby prawnej prowadzącej działalność gospodarczą moment powstania przychodu powinien być zawsze ustalany zgodnie z art. 12 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:
uznać stanowisko Strony za prawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług telekomunikacyjnych. W 2001r. Spółka zawarła dwie umowy sprzedaży akcji: umowę sprzedaży akcji Spółki X z dnia 27 listopada 2001r. oraz umowę sprzedaży akcji własnych z dnia 19 grudnia 2001r. Z wyżej wymienionych umów wynika, że część ceny za sprzedane akcje zostanie zapłacona Spółce dopiero w 2002r, natomiast przeniesienie własności akcji następuje już w 2001r.
Zdaniem Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym, moment powstania przychodu zależy od uznania, czy dany przychód jest związany z działalnością gospodarczą - i wówczas przychód powstaje według zasady memoriałowej, tj. stanowi u podatnika przychód również wtedy, gdy nie zostały otrzymane pieniądze (zgodnie z art. 12 ust.3 cyt. ustawy), czy nie jest związany z tą działalnością - i wówczas przychód powstaje według zasady kasowej, tj. w dacie otrzymania pieniędzy (zgodnie z art. 12 ust.1 cyt. ustawy). Spółka uważa, że w przypadku osoby prawnej prowadzącej działalność gospodarczą (a taką jest Spółka) moment powstania przychodu powinien być zawsze ustalony zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje: Moment powstania przychodu ze sprzedaży akcji przez osobę prawną nie został uregulowany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w sposób szczególny, należy zatem stosować art. 12 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) . Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1w/w ustawy przychodami, z zastrzeżeniem ust.3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe. Stosownie natomiast do art. 12 ust. 3 w/w ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (...). Działalnością gospodarczą, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 02.07.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz.1807), jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Jednakże zakresu zastosowania art. 12 ust.3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie należy interpretować zawężająco, wyłącznie do działań podmiotu mieszczących się w wyżej przytoczonej definicji działalności gospodarczej. Memoriałowy sposób powstawania przychodów podatkowych wynikających z art. 12 ust.3 ustawy odnosi się bowiem nie tylko do przychodów uzyskiwanych wprost z działalności gospodarczej, ale również związanych z taką działalnością. Sprzedaż składników majątkowych przez podmiot utworzony w celu prowadzenia działalności gospodarczej i taką działalność prowadzący, należy zaliczyć do działań związanych z działalnością gospodarczą. Tym samym przychód ze sprzedaży akcji należy uwzględnić w dacie wynikającej z art. 12 ust.3a pkt 1, tj. nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym zbyto prawa majątkowe.
W przedmiotowej sprawie, datą powstania przychodu podatkowego będzie data wydania nabywcy akcji określona w umowie sprzedaży.
Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, dla określenia skutków podatkowych zawartych umów sprzedaży, decydujące znaczenie na moment przeniesienia na kupującego prawa własności do sprzedawanych walorów. W dacie, w której kupujący stanie się właścicielem przedmiotowych papierów wartościowych, sprzedający uzyska przychód, który winien uwzględnić dla celów podatkowych w swoim rozliczeniu podatkowym, przy czym zgodnie z art. 14 ust.1 w/w ustawy przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.
P o u c z e n i e
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa). Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.(art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).