DP/423-0007/06
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 6 lipca 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy wystąpienie nadwyżki aportu (będącego wkładem niepieniężnym wniesionym przez stowarzyszenie do spółki akcyjnej) ponad wartość nominalną objętych za ten wkład akcji może wiązać się ze skutkami podatkowymi dla spółki lub akcjonariusza obejmującego akcje?
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a§ 1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z siedzibą w Gdańsku z dnia 06 czerwca 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczących skutków podatkowych wynikających z wystąpienia nadwyżki wartości aportu (będącego wkładem niepieniężnym) ponad wartość nominalną objętych za ten wkład akcji, stwierdzam, że
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Wnioskodawca przedstawił następujący opis stanu faktycznego:
Stowarzyszenie wnosi aportem do spółki akcyjnej wkład niepieniężny, który stanowią wycenione przez rzeczoznawcę środki trwałe- o wartości przykładowo 1000 jednostek oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu-o wartości przykładowo 2000 jednostek. Zgodnie z wyceną wartość aportu wynosi przykładowo 3000 jednostek. Kapitał zakładowy zawiązywanej spółki wynosi przykładowo 1500 jednostek. Spółka akcyjna kontynuuje działalność stowarzyszenia.
Spółka stawia pytanie:
Czy wystąpienie nadwyżki wartości aportu (będącego wkładem niepieniężnym wniesionym przez stowarzyszenie do spółki akcyjnej) ponad wartość nominalną objętych za ten wkład akcji może wiązać się ze skutkami podatkowymi dla spółki lub akcjonariusza obejmującego akcje?
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:
Spółka uważa, iż różnica między kapitałem zakładowym (nominalną wartością akcji) a wyceną aportu stanowi kapitał zakładowy spółki. Przedstawiona sytuacja nie rodzi zatem żadnych konsekwencji podatkowych.
Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny stanowisko Organu podatkowego jest następujące:
W omawianej sytuacji konieczne jest przede wszystkim ustalenie charakteru powstałej w w/w sytuacji nadwyżki. Art. 309 Kodeksu Spółek Handlowych przewiduje możliwość objęcia akcji po cenie wyższej niż nominalna. Z przepisu tego artykułu wynika wprost, iż powstaje w ten sposób nadwyżka jednakże nie reguluje on jej przeznaczenia. Art. 396§2 k. s. h. wskazuje, iż nadwyżki osiągnięte przy emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej należy przelać do kapitału zapasowego.
Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego o wartości przewyższającej wartość nominalną udziałów zostały uregulowane w ustawie z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 11 tej ustawy do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółek, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów(akcji),otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy.
A zatem prawidłowe jest stanowisko Spółki, że w opisanym stanie faktycznym, Spółka nie poniesie skutków podatkowych związanych z wystąpieniem nadwyżki wartości aportu ponad wartość nominalną akcji (udziałów).