• Interpretacja indywidualn...
  19.04.2025

ITPP2/443-391b/10/AK

Interpretacja indywidualna
z dnia 14 lipca 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 274 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2010 r. (data wpływu 28 kwietnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze zbyciem przedsiębiorstwa – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 28 kwietnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze zbyciem przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. zamierza kupić przedsiębiorstwo Spółki Jawnej, będące przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego - stanowi zespół składników majątkowych i niemajątkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z projektem umowy sprzedaży, w skład przedsiębiorstwa, które zostanie sprzedane wchodzą w szczególności: aktywa trwałe (w tym nieruchomości), należności, zapasy, dokumentacja handlowa i operacyjna związana z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz prawa i obowiązki z zawartych umów.

Ponadto strony umowy sprzedaży zgodnie oświadczą w umowie, że spółka z o.o. (z zastrzeżeniem bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa) nie przejmie: zobowiązań Spółki Jawnej, oraz zobowiązań jej wspólników. Jeżeli w umowie sprzedaży (załączniku do umowy sprzedaży) nie zostanie wyraźnie wskazane, że określone zobowiązania wejdą w skład przedsiębiorstwa Spółki Jawnej oraz zostaną przejęte przez spółkę z o.o., odpowiedzialna za wykonanie zobowiązań pozostanie Spółka Jawna.

W skład zbywanego przedsiębiorstwa nie wejdą urządzenia księgowe - księgi rachunkowe prowadzone przez Spółkę Jawną.

Na podstawie umowy sprzedaży przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 231 Kodeksu Pracy, zostaną również przejęci przez spółkę z o.o. pracownicy Spółki Jawnej.

Działalność Spółki Jawnej jest, co do zasady, opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a zatem Spółka odlicza podatek związany z nabyciem towarów i usług, w tym również tych towarów i usług, które wejdą w skład przedsiębiorstwa sprzedanego do spółki z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy prawidłowe jest stanowisko, że zgodnie z art. 91 ust. 1 i ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług - w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku - dokonanie korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy, powinno zostać, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, dokonane przez kupującego przedsiębiorstwo Spółki Jawnej, tj. przez spółkę z o.o....

2. Czy prawidłowe jest stanowisko, że sprzedaż przedsiębiorstwa Spółki Jawnej nie powoduje konieczności dokonania korekty podatku naliczonego przez Spółkę Jawną, związanego z nabyciem towarów i usług, które zostały nabyte w toku dotychczasowej działalności, a które wejdą w skład przedsiębiorstwa sprzedanego do Spółki z o.o....

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, że zgodnie z art. 91 ust. 1 i ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług - w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku - dokonanie korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy, powinno zostać, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, dokonane przez kupującego przedsiębiorstwo Spółki Jawnej, tj. przez spółkę z o.o.

Cytując brzmienie art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Spółka wskazała, iż zasadą ogólną jest dokonanie korekty podatku naliczonego po zakończeniu roku przez podatnika, któremu w trakcie roku przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Jednakże w sytuacji sprzedaży przedsiębiorstwa będzie miał zastosowanie art. 91 ust. 9 ustawy, zgodnie z którym, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, korekta określona w art. 91 ust. 1-8 ustawy jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Oznacza to – zdaniem Spółki - że prawidłowe jest stanowisko, że sprzedaż przedsiębiorstwa Spółki Jawnej nie powoduje konieczności dokonania korekty podatku naliczonego przez Spółkę Jawną, związanego z nabyciem towarów i usług, które zostały nabyte w toku dotychczasowej działalności, a które wejdą w skład sprzedanego przedsiębiorstwa, a do dokonania korekty podatku naliczonego będzie zobowiązany wyłącznie kupujący, tj. spółka z o.o.

W ocenie Spółki oznacza to również, iż samo zbycie (w wyniku sprzedaży) przedsiębiorstwa nie ma żadnego wpływu na ocenę prawa do odliczenia podatku naliczonego, a zatem brak jest konieczności dokonania korekty podatku naliczonego przez Spółkę Jawną, związanego z nabyciem towarów i usług, które zostały nabyte w toku normalnej działalności, a które wejdą w skład sprzedanego przedsiębiorstwa - ze względu na dokonanie zbycia przedsiębiorstwa Spółki Jawnej (a zatem dokonanie transakcji, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług). Innymi słowy, jeżeli Spółka Jawna nabyła prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług (ocena tego prawa winna być dokonywana na moment nabycia towarów i usług), to sama sprzedaż przedsiębiorstwa nie powoduje utraty tego prawa. W innym przypadku, zostałaby bowiem naruszona zasada neutralności podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Jak wynika z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy.

Szczegółowe zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonywania korekty zostały określone w art. 91 ustawy. Zgodnie z treścią art. 91 ust. 9 ustawy, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy dotyczy podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych jednocześnie z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku, które posłużyłyby tylko czynnościom opodatkowanym. Korekta ta dokonywana jest przez nabywcę przedsiębiorstwa lub przez nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będącego następcą prawnym (beneficjentem praw i obowiązków zbywcy), który w tym zakresie przejmuje, wynikające z art. 91 ust. 1–8 ustawy, obowiązki swojego poprzednika.

A zatem to nabywca przejmuje obowiązek dokonywania stosownych korekt, do których zobowiązany byłby również zbywca przedsiębiorstwa, w zakresie podatku naliczonego, który został częściowo odliczony przez zbywcę w oparciu o wyliczoną przez niego proporcję sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem, lub też gdy zmianie uległo przeznaczenie towaru, od którego podatek został odliczony lub nieodliczony w całości (art. 91 ust. 7 ustawy).

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż spółka z o.o. zamierza kupić przedsiębiorstwo Spółki Jawnej, będące przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego - stanowi zespół składników majątkowych i niemajątkowych związanych z prowadzoną przez Spółkę Jawną działalnością gospodarczą. Zgodnie z projektem umowy sprzedaży, w skład przedsiębiorstwa, które zostanie sprzedane wchodzą w szczególności: aktywa trwałe (w tym nieruchomości), należności, zapasy, dokumentacja handlowa i operacyjna związana z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz prawa i obowiązki z zawartych umów. Ponadto strony umowy zgodnie oświadczą w umowie, że spółka z o.o. (z zastrzeżeniem bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa) nie przejmie: zobowiązań Spółki Jawnej, oraz zobowiązań jej wspólników. Jeżeli w umowie sprzedaży (załączniku do umowy sprzedaży) nie zostanie wyraźnie wskazane, że określone zobowiązania wejdą w skład przedsiębiorstwa Spółki Jawnej oraz zostaną przejęte przez spółkę z o.o., odpowiedzialna za wykonanie zobowiązań pozostanie Spółka Jawna. W skład zbywanego przedsiębiorstwa nie wejdą urządzenia księgowe - księgi rachunkowe prowadzone przez Spółkę Jawną. Na podstawie umowy sprzedaży przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 231 Kodeksu Pracy, zostaną również przejęci przez spółkę z o.o. pracownicy Spółki Jawnej. Działalność Spółki Jawnej jest, co do zasady, opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a zatem Spółka odlicza podatek związany z nabyciem towarów i usług, w tym również tych towarów i usług, które wejdą w skład przedsiębiorstwa sprzedanego do spółki z o.o.

W wydanej interpretacji indywidualnej znak ITPP2/443-391a/10/AK wskazano, iż w sytuacji, gdy składniki materialne i niematerialne wykorzystywane w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, mające być przedmiotem zbycia na rzecz spółki z o.o. posiadają przymiot przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny, czynność ich zbycia będzie wyłączona spod działania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 tej ustawy. Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Spółka Jawna nie będzie zobowiązana dokonać korekty podatku naliczonego, związanego z nabyciem składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład zbywanego przedsiębiorstwa. Natomiast obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, zostanie przeniesiony na nabywcę, jako beneficjenta praw i obowiązków zbywcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...