• Postanowienie o zakresie ...
  25.04.2025

USPPIII/440/P-I/52/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 21 czerwca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 216 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy kwoty odsetek od udzielonej pożyczki winny być wykazane w deklaracji VAT- 7 w poz. 20?

W dniu 13.05.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości - naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik w złożonym wniosku zapytuje czy kwoty odsetek od udzielonej pożyczki winny być wykazane w deklaracji VAT-7 w poz. 20

Zdaniem podatnika kwoty odsetek od udzielonych pożyczek nie należy wykazywać w deklaracji VAT-7, ponieważ zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy do obrotu nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 4 w poz. 3 wykonywanych w sposób sporadyczny.

Ustosunkowując się do przedstawionego zapytania stwierdzić należy, że art. 90 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm) stanowi, iż do obrotu o którym mowa w ust. 3 nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 w poz. 3 w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. Przepis ten ma zastosowanie jedynie do ustalenia obrotu niezbędnego w celu prawidłowego wyliczenia proporcji służącej do ustalenia podatku naliczonego będącego podstawą do odliczenia.

Ww. przepis nie ma zastosowania do prowadzenia rejestrów i prawidłowego wypełniania deklaracji.

Jeśli więc wskazany przez podatnika obrót związany jest z czynnościami wykazanymi w załączniku nr 4 poz. 3 to winien być wykazany w poz. 20 deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolniona, bez względu na częstotliwość występowania.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...