• Decyzja o zakresie stosow...
  21.05.2025

PP-3/4407/28/06

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 9 lutego 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 216 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów wykorzystywanych zarówno do wynywania czynności zwolnionych, jak i opodatkowanych?

Decyzja

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Stare-Miasto z dnia 18.08.2005 r. nr PP-1-443-34466/111c/108681/123/mk w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 31.05.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 13.07.2005 r. Biblioteka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Biblioteka, będąca samorządową instytucją kultury, uzyskuje przychody z tytułu działalności statutowej (zwolnionej z opodatkowania) oraz z tytułu działalności opodatkowanej, do której zalicza świadczenie usług najmu, usług reklamowych, zwroty kosztów za zużytą energię oraz usługi telefoniczne w mieszkaniach służbowych.

Wątpliwości Biblioteki dotyczyły m. in. kwestii (pytanie nr 3), czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów wykorzystywanych zarówno do wykonywania czynności zwolnionych jak i opodatkowanych w sytuacji, gdy nie jest w stanie wyodrębnić kosztów bezpośrednio związanych ze sprzedażą opodatkowaną, a proporcja, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) nie przekracza 2%.

Zdaniem Biblioteki w przedstawionej sytuacji nie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wymienione zakupy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Stare-Miasto w postanowieniu z dnia 18.08.2005 r. uznał stanowisko Biblioteki za nieprawidłowe.

W zakresie pozostałych zapytań zawartych we wniosku Biblioteki Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał odrębne postanowienia.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jeżeli zakupy będą służyły zarówno wykonywaniu czynności opodatkowanych jak i zwolnionych, i nie będzie możliwości wyodrębnienia kwot odnoszących się do poszczególnych czynności, zastosowanie znajdzie regulacja zawarta w art. 90 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT w przypadku, gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8 nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2. Jak wynika z przedstawionego przez Bibliotekę stanu faktycznego zacytowany powyżej przepis znajdzie zastosowanie w przedmiotowej sytuacji. Bibliotece nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i zwolnionymi z opodatkowania.

W świetle powyższego uznanie przez Naczelnika Urzędu Skarbowego stanowiska Spółki za nieprawidłowe - rażąco narusza postanowienia wyżej wymienionego przepisu ustawy. Z w/wymienionych względów Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie. Odwołanie wnosi się w terminie 14 od dnia doręczenia decyzji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...