• Interpretacja indywidualn...
  07.11.2024

ITPP1/443-1012/09/MN

Interpretacja indywidualna
z dnia 13 stycznia 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 63 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2009 r. (data wpływu 26 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorzystania z ulgi za złe długi i dokonania korekty podatku należnego – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 26 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorzystania z ulgi za złe długi i dokonania korekty podatku należnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca posiada należność z tytułu sprzedaży towarów dla kontrahenta – spółki akcyjnej na kwotę brutto 232.955,60 zł. Sprzedaż miała miejsce w miesiącach: styczeń, luty i marzec 2009 r. – do 26 marca włącznie. Potwierdzeniem istnienia wierzytelności są faktury VAT w ilości 20 sztuk z terminami płatności przypadającymi na okres od 27 marca 2009 r. do 25 maja 2009 r.

W dniu 27 marca 2009 r. sąd ogłosił upadłość spółki będącej dłużnikiem Wnioskodawcy obejmującą likwidację majątku.

Wnioskodawca zgłosił wierzytelność w kwocie 232.955,60 zł do masy upadłości. Obecnie dłużnik prowadzi działalność jako spółka akcyjna w upadłości likwidacyjnej i jest podatnikiem VAT czynnym.

W miesiącu wrześniu 2009 r. Wnioskodawca utworzył odpis aktualizujący należność od dłużnika, który zaliczył w części netto do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w sytuacji, gdy nastąpi uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, art. 89a pkt 1a oraz gdy zostaną spełnione warunki określone w art. 89a ust. 2 Spółka będzie mogła skorzystać z ulgi za złe długi i dokonać korekty podatku należnego...

Zdaniem Wnioskodawcy, istnieje możliwość skorzystania z ulgi za złe długi w rozliczeniu najwcześniej za miesiąc grudzień 2009 r. oraz dokonania korekty podatku należnego, ponieważ zostaną spełnione warunki określone w art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług, tj.:

1. nastąpi uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności, gdyż wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu płatności określonych na fakturach,

2. dostawa towarów jest dokonywana na rzecz podatnika będącego osobą prawną, wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w momencie dokonania na jego rzecz dostawy towarów w trakcie postępowania upadłościowego,

3. wierzytelność została uprzednio wykazana w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny,

4. wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty podatku należnego będą podatnikami VAT czynnymi,

5. wierzytelności nie zostały zbyte,

6. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata,

7. wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie ureguluje należności w jakiejkolwiek formie,

8. wierzyciel otrzyma potwierdzenie odbioru przez dłużnika j.w.

Potwierdzeniem słuszności przedstawionego stanowiska w sprawie jest opinia zaprezentowana przez menadżera w Zespole Podatków Pośrednich zawarta w komentarzu do „Znowelizowanej ustawy o VAT 2009” /Wydawnictwo Wiedza i Praktyka/.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Kwestie dotyczące rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności regulują przepisy art. 89a i art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z zastrzeżeniem ust. 2-5. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Przy czym nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a cyt. ustawy).

Na podstawie art. 89a ust. 2 powyższego artykułu, przepis ust. 1 stosuje się w przypadku, gdy spełnione są następujące warunki:

1. dostawa towarów lub świadczenie usług jest dokonywane na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,

2. wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny,

3. wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,

4. wierzytelności nie zostały zbyte,

5. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona,

6. wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 1, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z art. 89a ust. 3 powołanej ustawy, korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin określony w ust. 2 pkt 6, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6. Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6.

Korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin określony w ust. 2 pkt 6, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym Wnioskodawca uzyska potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 89a ust. 5 i 6 ww. ustawy podatnik obowiązany jest wraz z deklaracją podatkową, w której dokonuje korekty podatku należnego określonej w ust. 1, zawiadomić o korekcie właściwy dla podatnika urząd skarbowy wraz z podaniem kwot korekty podatku należnego, a także zawiadomić (w ciągu 7 dni ) dłużnika o tej czynności. Kopia zawiadomienia jest przesyłana do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego.

W myśl ust. 7 ww. artykułu przepisów ust. 1-6 nie stosuje się, jeżeli pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż kontrahent Wnioskodawcy zalega ze spłatą należności z tytułu nabycia towarów. Zaległość wobec Wnioskodawcy wynika z faktur potwierdzających ich nabycie w miesiącach styczniu, lutym i marcu 2009 r. w odniesieniu do których termin płatności upłynął w okresie od 27 marca do 25 maja 2009 r.

Wierzytelności niezapłacone wynikają z faktur dokumentujących sprzedaż dokonaną przed dniem ogłoszenia przez sąd upadłości dłużnika.

Analizując opisane zdarzenie przyszłe oraz przedstawione uregulowania prawne wskazać należy, że zastosowanie regulacji prawnej zawartej w art. 89a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług będzie możliwe, o ile zostaną spełnione wszystkie warunki wymienione w art. 89a ust. 1a oraz ust. 2-7 tego artykułu (tym również, że pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem nie istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4, tj. gdy między kontrahentami lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy lub gdy którakolwiek z wymienionych osób łączy funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów).

Stanowisko Wnioskodawcy uznano jednak za nieprawidłowe, gdyż wskazany miesiąc grudzień 2009 r., jako najwcześniejszy miesiąc dokonania korekty podatku należnego, został błędnie określony przez Wnioskodawcę. Bowiem w odniesieniu do wierzytelności, których termin zapłaty upłynął w dniu 27 marca 2009 r., najwcześniejszym miesiącem, w którym mogłoby wystąpić prawo do dokonania korekty, mógłby być miesiąc październik 2009 r., oczywiście pod warunkiem spełnienia warunków określonych w art. 89a ust. 1a i 2-7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...