PP2/4407-89/05/I
Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 21 czerwca 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Pytanie podanika dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych z emisją akcji.
Decyzja
Na podstawie art. 14 b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) - po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 04.04.2005r. na postanowienie Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego z dnia 24.03.2005r. nr PP-1/443/48/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:
- odmawiam zmiany zaskarżonego postanowienia.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 24.03.2005r. nr PP1-443/48/05 Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego uznał za nieprawidłowe stanowisko strony zawarte we wniosku z dnia 04.02.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
W uzasadnieniu wydanego postanowienia organ pierwszej instancji wskazał, że planowana czynność wprowadzenia akcji do publicznego obrotu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stąd podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od poniesionych wydatków dotyczących emisji akcji.
W złożonym na w/w postanowienie zażaleniu z dnia 04.04.2005r. strona wniosła o zmianę interpretacji dokonanej przez Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego, jednocześnie przedstawiając własne stanowisko w sprawie.
W ocenie spółki wydatki poniesione na podwyższenie kapitału akcyjnego związane są z ogólnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i mają na celu pozyskanie środków na jego rozwój i prowadzenie działalności opodatkowanej.
Zdaniem podatnika, wydatki te stanowią koszty pośrednie przedsiębiorstwa, które dotyczą wszelkiej działalności prowadzonej przez spółkę, zarówno opodatkowanej, zwolnionej jak i nie podlegającej opodatkowaniu. W takiej sytuacji odliczenie podatku VAT następuje proporcjonalnie do udziału czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
o rozpatrzeniu całokształtu zgromadzonego materiału oraz argumentów przedstawionych w zażaleniu, stwierdzam co następuje.
Stanowisko Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w kwestii braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z czynnością emisji akcji, tj. czynnością nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług należy uznać za prawidłowe.
Z treści wniosku spółki z dnia 04.02.2005r. wynika, iż podatnik poniósł wydatki związane z planowanym wprowadzeniem akcji do publicznego obrotu obejmujące:
1. opłaty sądowe,
2. koszty druku dokumentów akcyjnych, koszty sporządzenia, drukowania i dystrybucji prospektu emisyjnego lub jego skróconej wersji,
3. koszty kampanii reklamowej i promocyjnej,
4. wynagrodzenie subemitentów konsorcjum dystrybucyjnego,
5. koszty badania sprawozdań finansowych,
6. koszty szkolenia.
Planowana emisja nowych akcji serii B ma na celu podwyższenie kapitału akcyjnego spółki.
Bezspornym w niniejszej sprawie jest, iż emisja akcji jest czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, nie stanowi bowiem dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) ani świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...), przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, (...).
Podatnikowi przysługuje zatem prawo obniżenia podatku należnego, w sytuacji, gdy występuje bezpośredni związek pomiędzy poniesionymi wydatkami a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi.
W przedmiotowej sprawie poniesione przez spółkę w/w koszty związane są w sposób bezpośredni z planowaną czynnością emisji akcji, czyli czynnością nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w takim przypadku podatnikowi nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego, pomimo tego, że pozyskany z tytułu emisji akcji kapitał będzie służył w przyszłości wszelkiej działalności prowadzonej przez spółkę.
W odniesieniu do powołanego przez stronę w piśmie z dnia 31.05.2005r. wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 26 maja 2005r. (C-465/03) należy wskazać, iż stosowanie przedstawionej w omawianym wyroku wykładni prawa nie ma charakteru bezwzględnie obowiązującego.
Podstawą dokonania rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie stanowią normy prawa krajowego, tj. ustawy o podatku od towarów i usług.
Mając powyższe na uwadze, należało orzec jak w sentencji.
Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji i wyłącznie z powodu niezgodności z prawem może być zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, w terminie 30 dni od daty jej doręczenia. Skargę składa się w 2 egz.
