I USB III/436/48/2/2005/kk
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 7 lipca 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy prawidłowo została wypełniona deklaracja podatkowa VAT-7?
W dniu 26 kwietnia 2005r. został złożony wniosek z dnia 25 kwietnia 2005r. (uzupełniony w dniu 17 i 27 czerwca 2005r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na nadzorowaniu produkcji odzieżowej i kontroli jakości tej produkcji w polskich szwalniach, które wykonują proces uszlachetniania czynnego na rzecz kontrahenta duńskiego. Wykonywane czynności - zdaniem Pana - zostały zaklasyfikowane do usług o symbolu PKWiU 74.14.15-00.00 "Usługi doradztwa w zakresie zarządzania produkcją", o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. Usługi te wykonuje Pan od czterech lat na rzecz polskiego podmiotu gospodarczego, który jest pośrednikiem między duńskimi firmami odzieżowymi a polskimi szwalniami, wykonującymi usługi uszlachetniania czynnego. Pośrednikowi polskiemu z tytułu wykonania ww. usług wystawia Pan faktury ze stawką 22%.
W kwietniu 2005r. - z uwagi na zawarcie ustnej umowy z kontrahentem duńskim na wykonanie ww. usług - wystawił Pan jednorazowo fakturę bezpośrednio duńskiej firmie odzieżowej, opodatkowując wykonane usługi stawką podatku 0%. Faktura ta została uregulowana przelewem z konta firmy duńskiej na Pana konto (wyciąg bankowy, stanowiący potwierdzenie zapłaty, załączony jest do faktury).
Zarówno Pan jak i kontrahent duński są podatnikami VAT UE. W deklaracji Vat za kwiecień 2005r. - co wynika z ww. wniosku oraz złożonej w dniu 10 maja 2005r. deklaracji - wykazuje Pan obrót oraz należny podatek w stawce 22% (kwoty te wynikają z faktury wystawionej dla pośrednika) - w części C.1. pozycje 26 i 27 oraz w części F zaznacza punkt 1 pozycji 56.
Jednocześnie informuje Pan, że prawdopodobnie będzie wystawiał faktury tylko kontrahentowi duńskiemu. Wówczas w deklaracji podatkowej (o ile nie będzie innych przychodów) nie wykaże obrotu i podatku należnego w części C.1. - pozycje 26 i 27, zaznaczy w części F - punkt 1 w pozycji 56 , wykaże koszty związane z prowadzoną działalnością - w części D.2. pozycje 43 i 44 oraz wyliczy kwotę zwrotu podatku.
W związku z powyższym, wystąpił Pan m.in. z zapytaniem:- czy wypełniając deklarację podatkową w ww. sposób, postąpi zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.
Stanowisko tutejszego Organu:
Zgodnie z art. 99 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2 - 10 i art. 133.
W przypadku rozpatrywanego wniosku z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że miejscem świadczenia usług wykonywanych przez Pana jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, tj. Dania. W związku z tym w składanych deklaracjach podatkowych nie wykazuje Pan obrotu uzyskanego z tego tytułu.
Stosownie natomiast do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
W myśl ww. przepisów przysługuje zatem Panu prawo do odliczenia i zwrotu kwoty podatku naliczonego na zasadach ogólnych wynikających z przepisów art. 86 i art. 87 ustawy. W deklaracjach podatkowych nie wykazuje Pan obrotu uzyskanego z tego tytułu, tak jak ma to miejsce w przypadku świadczenia tych usług na rzecz podmiotu krajowego (pozycje 26 i 27 deklaracji). Nabycie towarów i usług oraz podatek naliczony należy w tym przypadku wykazać w części D.2. deklaracji podatkowej. W części F deklaracji podatkowej należy również zaznaczyć pkt 1 pozycji 56.
W świetle powyższego w tej części stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku jest prawidłowe.
Ponadto tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.
Jednocześnie tutejszy Organ - na podstawie art. 121 § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa - wskazuje, że z dniem 1 czerwca 2005r. nastąpiła zmiana przepisów, która - w przypadku stanu faktycznego wskazanego w rozpatrywanym wniosku - nie powoduje niezgodności wydanej interpretacji z prawem po zmianie przepisów. Jednocześnie tutejszy Organ informuje, że powyższe pouczenie dotyczące zgodności z prawem po zmianie przepisów nie wywołuje skutków takich jak interpretacja wydana w trybie art. 14a - 14d ww. ustawy.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
