• Postanowienie o zakresie ...
  06.07.2024

PO-1/443/206/ECH/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 15 lipca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy Spółka ma prawo do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni po spełnieniu warunków określonych w art. 87 ust. 6 ustawy?

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Spółka chciałaby skorzystać z krótszego, 25 dniowego terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług w taki sposób, że w deklaracji za dany miesiąc podatnik wykaże wyłącznie tą część podatku naliczonego, która wynika z faktur i dokumentów spełniających warunki opisane w tym przepisie, a następnie w celu rozliczenia pozostałego przysługującego podatku naliczonego złożona zostanie deklaracja korygująca.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że chcąc skorzystać z preferencyjnego 25 dniowego terminu zwrotu podatku należy złożyć deklarację zawierającą wyłącznie kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur spełniających warunki wynikające z przepisu art. 87 ust. 6 ustawy. Deklaracja taka nie będzie zawierać całości podatku naliczonego, do którego ma prawo podatnik. Zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy w przypadku gdy podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach wynikających z przepisów, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Korzystając z tego prawa podatnik może najpierw złożyć deklarację z wnioskiem o dokonanie zwrotu podatku w terminie 25 dni, a następnie dokonać korekty zwiększającej podatek naliczony tak, by zawierał całość przysługującej kwoty. Deklaracja korygująca byłaby rozpatrywana w terminach właściwych dla korekty.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 86 ust. 2, ust. 6, ust. 10, ust. 11, ust. 12 i ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) .

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska, uzasadnionej w sposób następujący.

Zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy - na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty, o której mowa w ust. 3 - w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej wynikają z:

Faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 i Nr 281, poz. 2777 oraz z 2005 r. Nr 33, poz. 289),

Dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,

Wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji - przy czym przepis ust. 2 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.

Zwrot różnicy podatku VAT może być dokonany przez urząd skarbowy w ciągu 25 dni licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy podatnik złoży umotywowany wniosek wraz z deklaracją podatkową. Urząd skarbowy uwzględni wniosek podatnika i dokona zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni, gdy kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) oraz z dokumentów celnych i decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, które zostały przez podatnika zapłacone, a także gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej wynikają z wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

W sytuacji, w której podatnik z różnych przyczyn w ustawowym terminie nie skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego, ma prawo do skorygowania deklaracji za okres, w którym takie prawo mu przysługiwało.

Ogólne zasady dokonywania korekt deklaracji określone zostały w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60). Zgodnie z art. 81 tej ustawy skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Prawo do skorygowania deklaracji - w świetle przepisów Ordynacji podatkowej - mają podatnicy, w przypadku, gdy:

w zeznaniach (deklaracjach) wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali kwotę nadpłaty w wysokości mniejszej od należnej,

w złożonej deklaracji wykazali zobowiązanie podatkowe w wysokości niższej od należnej albo kwotę nadpłaty lub zwrotu podatku w wysokości większej od należnej.

Prawo podatnika do skorygowania deklaracji związane jest ściśle z ustawowym prawem do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych lub innych czynności określonych przepisami ustawy.

Przepis art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony we wskazanych w ustawie terminach, może on dokonać odliczenia tego podatku przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Poza wyraźnie uregulowanymi przypadkami szczególnymi, ustalającymi odmiennie termin, w jakim podatnik może obniżyć podatek należny o podatek naliczony, odliczenie - zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT - następuje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, albo dokument celny bądź w rozliczeniu za okres następny.

Jednocześnie zasada wyrażona w art. 86 ust. 12 ustawy uzależnia prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel bądź od wykonania usługi.

Reasumując, Spółka ma prawo do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni jeżeli spełni warunki określone w przepisach opisane powyżej. Natomiast, gdy po otrzymaniu zwrotu podatnik złoży korektę deklaracji VAT-7, w której zwiększy kwotę podatku naliczonego jak również kwotę do zwrotu, termin zwrotu różnicy między kwotą wykazaną w korekcie i w deklaracji pierwotnej będzie liczony od daty wpływu deklaracji korekty i zgodnie z przepisem art. 87 ust. 2 ustawy wynosić będzie 60 lub 180 dni.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...