• Postanowienie o zakresie ...
  08.05.2025

POIV-443/65/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 19 grudnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Strona prowadzi działalność w zakresie kompleksowych usług pogrzebowych wykorzystując samochody pogrzebowe (karawany). Od 22 sierpnia 2005 r. zgodnie z załącznikiem nr 9 do ustawy o VAT karawany nie należą do pojazdów specjalnych. Wobec tego czy należy traktować je jako samochody ciężarowe czy też prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów paliwa służącego do ich napędu uzależnione jest od zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.10.2005 r. bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego uzupełnionego w dniu 09.11.2005 r. postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

Uzasadnienie

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Strona jest podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność w zakresie kompleksowych usług pogrzebowych. Do świadczenia tych usług wykorzystywane są karawany, które są samochodami specjalnymi w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Wątpliwości Strony wynikają ze zmiany od 22 sierpnia 2005 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących odliczeń podatku naliczonego związanego z samochodami osobowymi wykorzystywanymi w działalności gospodarczej. Do chwili wejścia w życie nowych przepisów samochody pogrzebowe (karawany) na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym traktowane były jako samochody specjalne. Obecnie zgodnie z załącznikiem nr 9 do ustawy o VAT karawany nie należą do pojazdów specjalnych. Wobec tego czy należy traktować je jako samochody ciężarowe czy też prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów paliwa służącego do ich napędu uzależnione jest od zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów.

Zdaniem Strony z uwagi na fakt, iż pojazdy specjalne do przewozu zwłok nie zostały wymienione w załączniku nr 9 do ustawy o VAT, prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów służącego do ich napędu paliwa powinno być oceniane w oparciu o badania techniczne i stosowne zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

W myśl art. 86 ust. 3 cyt. ustawy o VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Jednocześnie art. 86 ust. 4 cyt. ustawy o VAT stanowi, iż przepis ust. 3 nie dotyczy:

1.pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

2.pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, który oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolna krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

3.pojazdów samochodowych, które mają otwartą cześć przeznaczoną do przewozu ładunków;

4.pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

5.pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;

6.pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

7.przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Zgodnie z art. 86 ust. 5 i 5a cyt. ustawy o VAT, spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię stosownego zaświadczenia należy dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego.

Z kolei odnosząc się do kwestii powołanego przez Stronę załącznika nr 9, o którym mowa w art. 86 ust. 4 pkt 5 cyt. ustawy o VAT, należy zaznaczyć, iż zawiera on wykaz pojazdów, w stosunku do których pomimo dopuszczalnej masy całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie w pełnej wysokości bez spełniania dodatkowych warunków. Są to następujące pojazdy:

1.Agregat elektryczny/spawalniczy,

2.Bankowóz,

3.Do prac wiertniczych,

4.Koparka, koparko - spycharka,

5.Ładowarka,

6.Oczyszczanie dróg,

7.Podnośnik do prac konserwacyjno - montażowych,

8.Pomoc drogowa,

9.Zimowego utrzymania dróg,

10.Żuraw samochodowy.

Wobec tego karawany, mimo iż w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym posiadają status pojazdów specjalnych, nie zostały uwzględnione w załączniku nr 9 do ustawy o VAT.

W związku z powyższym karawany nie stanowią samochodów specjalnych w rozumieniu przepisów o VAT, natomiast prawo do odliczania podatku naliczonego od paliwa wykorzystywanego do ich napędu uzależnione jest od uzyskania, zgodnie z art. 86 ust. 5 cyt. ustawy o VAT, zaświadczeń z okręgowej stacji kontroli pojazdów stwierdzających, że pojazdy te spełniają ustawowe wymagania, o których mowa w w/w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...