• Postanowienie o zakresie ...
  05.07.2024

PP/443-42/06/AG

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 25 sierpnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Pytanie podatnika dotyczy kwestii określenia momentu uprawniającego do korzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa wykorzystywanego do napędu samochodu marki VOLKSWAGEN, rok produkcji 1997.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach działając w oparciu o przepisy: art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 28.05.2006 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego 29.05.2006 r.), uzupełnionego pismem bez numeru z dnia 09.06.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii określenia momentu uprawniającego do korzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa wykorzystywanego do napędu samochodu marki VOLKSWAGEN, rok produkcji 1997,

stwierdza,że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W dniu 29.05.2006 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek z dnia 28.05.2006 r. Podatnika, uzupełniony pismem bez numeru z dnia 09.06.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje samochód marki VOLKSWAGEN, który spełnia warunki wynikające z treści art. 86 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) uprawniające do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do jego napędu. Powyższe zostało stwierdzone na podstawie badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów w Sierakowicach oraz potwierdzone odpowiednią adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz zaświadczeniem o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu nr 2437/2005/BTP z dnia 04.10.2005 r. Kopia przedmiotowego zaświadczenia została złożona w tut. Organie podatkowym po terminie określonym w art. 86 ust. 5a w/cyt. ustawy, tj. dnia 12.05.2006 r.

W myśl art. 14 a § 1 w/cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi ustalenia momentu uprawniającego do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu przedmiotowego samochodu, pełnomocnik Strony wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego poprzez wskazanie, czy w w/wym. sytuacji istotny jest moment przekazania przedmiotowego zaświadczenia do tut. Organu podatkowego, czy też data przeprowadzenia tegoż badania technicznego i zakwalifikowanie pojazdu jako spełniającego wymogi określone przepisami prawa.

Jednocześnie pełnomocnik Strony stoi na stanowisku, iż w przedmiotowej sytuacji ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do przedmiotowego pojazdu od momentu przeprowadzenia badania przez stację diagnostyczną, bowiem otrzymane zaświadczenie jest jedynie potwierdzeniem zaistniałego faktu.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Przepis art. 86 ust. 4 pkt 1 w/cyt. ustawy stanowi, iż ust. 3 nie dotyczy:

pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;

pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

W myśl art. 86 ust. 5 w/wym. ustawy, spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Kopię zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego (art. 86 ust. 5a w/cyt. ustawy).

Biorąc pod uwagę fakt, iż zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów na podstawie przeprowadzonego dodatkowego badania technicznego potwierdza fakt, iż przedmiotowy samochód spełnia wymagania określone w w/cyt. art. 86 ust. 4 pkt 1 stwierdzić należy, iż czynny podatnik podatku od towarów i usług ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu tego pojazdu pomimo uchybienia terminu zawiadomienia urzędu skarbowego o przeprowadzonym badaniu technicznym od momentu przeprowadzenia tegoż badania i uzyskania przedmiotowego zaświadczenia.

Mając na uwadze powyższe tut. Organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...