• Postanowienie o zakresie ...
  24.11.2024

POIV-443/34/06

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 25 września 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Przedsiębiorstwo posiada samochód ciężarowy CITROEN JUMPER 2,5D, który został zakupiony dnia 11 lipca 2004 r. W dniu 2 czerwca 2006 r. przeprowadzono badania techniczne i uzyskano zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu dla potrzeb VAT stwierdzające, że pojazd odpowiada dodatkowym warunkom przewidzianym w art. 86 ust.4 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.). Wątpliwości Strony dotyczą tego czy ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur za paliwo wykorzystywane do napędu przedmiotowego samochodu, w sytuacji gdy termin uzyskania odpowiedniego zaświadczenia upłynął z końcem maja 2006 r.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku bez znaku z dnia 26.07.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

Uzasadnienie

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Przedsiębiorstwo posiada samochód ciężarowy CITROEN JUMPER 2,5D, który został zakupiony dnia 11 lipca 2004 r. W dniu 2 czerwca 2006 r. przeprowadzono badania techniczne i uzyskano zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu dla potrzeb VAT stwierdzające, że pojazd odpowiada dodatkowym warunkom przewidzianym w art. 86 ust.4 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.).

Wątpliwości Strony dotyczą tego czy ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur za paliwo wykorzystywane do napędu przedmiotowego samochodu, w sytuacji gdy termin uzyskania odpowiedniego zaświadczenia upłynął z końcem maja 2006 r.

W ocenie Strony prawo takie jej przysługuje, gdyż z przepisów dotyczących podatku od towarów nie wynika aby nie dotrzymanie terminu obowiązkowego badania wiązało się z utratą prawa do odliczenia VAT z faktur dotyczących nabycia paliwa.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 (tzn. o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony). Ograniczenia tego nie stosuje się jednak do pojazdów samochodowych spełniających określone warunki wymienione w przepisach art. 86 ust. 4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl art. 86 ust. 5 w/w ustawy o podatku od towarów i usług spełnienie tych wymagań, stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię zaświadczenia podatnik jest obowiązany dostarczyć w terminie 14 dni od jego otrzymania do naczelnika urzędu skarbowego.

Ponadto stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) na potrzeby rozliczeń podatku VAT w zakresie odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt. 1-4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, nabytych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (tj. przed dniem 1 czerwca 2005 r.) dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy - czyli przed dniem 1 czerwca 2006 roku.

Obowiązujące w zakresie podatku od towarów i usług przepisy nie przewidują wyłączenia prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa w związku z uchybieniem terminu dla dokonania w/w dodatkowych badań technicznych. Wykonanie dodatkowego badania technicznego oraz następnie dostarczenie kopii zaświadczenia do urzędu skarbowego we wskazanych wyżej terminach jest wyłącznie obowiązkiem podatnika, a nie warunkiem dającym uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa przeznaczonego do napędu samochodów o których mowa w art. 86 ust. 4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. W istocie prawo podatnika do odliczenia podatku uzależnione zostało od spełnienia przez dany pojazd samochodowy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 ustawy w/w ustawy o podatku od towarów i usług, nie zaś od wykonania przedmiotowych badań technicznych i zawiadomienia Naczelnika Urzędu Skarbowego we wskazanym wyżej terminie. Zaświadczenie wydawane przez uprawnioną okręgową stację kontroli pojazdów, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług ma jedynie potwierdzać prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia m.in. paliwa. Jeżeli więc Spółka uzyskała zaświadczenie potwierdzające spełnienie przez konkretny pojazd samochodowy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług to pomimo, że miało to miejsce po ustawowym terminie, zachowuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu tego samochodu.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...