• Interpretacja indywidualn...
  25.11.2024

ITPP1/443-473/07/BS

Interpretacja indywidualna
z dnia 22 października 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Powiatu przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2007 r. (data wpływu 01 października 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakupy dokonywane w ramach projektu „Edukacja - program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych” nie związanego ze sprzedażą opodatkowaną - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 01 października 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakupy dokonywane w ramach projektu „Edukacja - program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych” związanego z doposażeniem w pomoce dydaktyczne i materiały sal lekcyjnych dla "G" i "Z", internatu specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w "Z" im. B. w K.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zgodnie z umową nr z dnia 30 lipca 2007 roku o dofinansowanie ze środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „Edukacja – Program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych” Powiat realizuje projekt doposażenia w pomoce dydaktyczne i materiały do sal lekcyjnych dla "G", "Z" oraz doposażenia pokoi i świetlicy Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego przy "Z" im. B. w K. Realizacja projektu prowadzona jest przez Powiat w ramach obszaru A i B w terminie od 31 lipca 2007 roku do 05 listopada 2007 roku. Koszt realizacji projektu wynosi 89.497,56 zł. Zadanie realizowane jest ze środków przyznanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Programu Edukacja w kwocie brutto.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Powiat może odliczyć podatek naliczony w związku z realizacją tego projektu...

Zdaniem wnioskodawcy realizując opisaną inwestycję Powiat wypełnia zadania o charakterze użyteczności publicznej, które nie podlegają opodatkowaniu VAT. Zakup doposażenia w ramach realizowanego projektu nie jest związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych, stąd też brak jest podstaw do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dokonywane zakupy zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zmianami) nie dają prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...