• Interpretacja indywidualn...
  17.06.2024

IBPP1/443-43c/07/PK

Interpretacja indywidualna
z dnia 24 października 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Urzędu Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2007r. (data wpływu 26 lipca 2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 września 2007r. (data wpływu 4 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 26 lipca do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT. Został on uzupełniony pismem z dnia 3 września 2007r. (data wpływu 4 września 2007r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 27 sierpnia 2007r. nr IBPP1/443-43/07-1/PK.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Urząd Gminy jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i odprowadza podatek VAT od sprzedaży, nie prowadzi jednak ewidencji zakupów, ponieważ możliwości odliczenia podatku występują sporadycznie. Urząd Gminy nie korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego. W roku bieżącym pojawiła się możliwość jednorazowej transakcji tj. Gmina sprzedaje wybudowaną sieć gazową z przyłączeniami spółce gazowniczej. W tym celu zawarto umowę z której wynika iż Gmina ma uiścić opłatę przyłączeniową na podstawie faktury. Faktura ma być wystawiona na Gminę. Opłata przyłączeniowa nie służy wykonywaniu przez Gminę czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, jest opłatą za usługę przyłączenia do sieci gazowej spółki gazowniczej.

Nabyta od Gminy sieć gazowa z przyłączeniami będzie służyła spółce gazowniczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Poniesione koszty są bezpośrednio powiązane z przychodami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy jest możliwość odliczenia podatku VAT i czy od tego momentu należałoby ewidencjonować wszystkie zakupy dotyczące Gminy i Urzędu, czy tylko tę operację...

Zdaniem Wnioskodawcy można dokonać odliczenia oraz należy założyć rejestr zakupów i zaewidencjonować tę operację w księgach gminy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Mając na uwadze, iż przedmiotowe przyłącze nie będzie wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, Gminie nie będzie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej tę usługę. W tej sytuacji bez znaczenia pozostaje fakt, iż poniesione koszty są bezpośrednio związane z przychodami, gdyż nie jest spełniony ww. podstawowy warunek uprawniający do dokonania odliczenia.

Na podstawie art. 109 ust. 3 ustawy o VAT podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Jak wynika z przytoczonego przepisu podatnik jest zobowiązany do prowadzenia, ewidencji zawierającej m.in., kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego. W przypadku nie korzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub braku takiego prawa, podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji zakupów dla celów podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...