• Interpretacja indywidualn...
  01.07.2024

IPPP1-443-241/07-2/RK

Interpretacja indywidualna
z dnia 30 października 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 21.09.2007 r. (data wpływu 24.09.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu sfinansowanego w 75% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 21.09.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu sfinansowanego w 75% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w X, świadczy głównie usługi w zakresie ochrony zdrowia podlegające przedmiotowo zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, wymienione w załączniku 4 do ustawy, w poz. 9 – usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych.

W kwietniu 2006 r. Szpital dokonał modernizacji tomografu komputerowego sfinansowanego w 75% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, nazwa projektu „Modernizacja tomografu komputerowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w X”.

Szpital, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, nie dokonał odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury zakupu usługi, gdyż zakup ten jest związany wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną, nie podlegającą VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w odniesieniu do realizowanego projektu beneficjent, czyli WSS ma możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub części...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z zasadą obowiązującą w VAT, podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z czynnościami opodatkowanymi. W związku z tym, iż Szpital świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia podlegające przedmiotowemu zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, gdzie zakupywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych z podatku VAT, zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów materiałów i usług, jak również od realizowanego ze środków EFRR w ramach ZPORR projektu modernizacji tomografu komputerowego. W tym przypadku nie ma również zastosowania § 23 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r., w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez podatnika tego podatku.

W przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawca podnosi, iż poczynione zakupy są związane wyłącznie ze świadczeniem usług w zakresie ochrony zdrowia. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku miedzy innymi usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (załącznik nr 4 do ustawy, poz. 9).

Zatem Wnioskodawca zgodnie z treścią ww. przepisów, nie ma prawa skorzystać z odliczenia podatku naliczonego od zakupów, które są związane z wykonywaniem czynności zwolnionych od podatku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...