• Interpretacja indywidualn...
  30.06.2024

IP-PP2-443-201/07-2/IK

Interpretacja indywidualna
z dnia 8 listopada 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2007r. (data wpływu 03 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu lokalu mieszkalnego od osoby fizycznej nie będącej podatnikiem od podatku od towarów i usług oraz od wydatków związanych z remontem i wyposażeniem tego lokalu, a także w zakresie opodatkowania sprzedaży tego lokalu - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 03 września 2007r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu lokalu mieszkalnego od osoby fizycznej nie będącej podatnikiem od podatku od towarów i usług oraz od wydatków związanych z remontem i wyposażeniem tego lokalu, a także w zakresie opodatkowania sprzedaży tego lokalu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka od października 2006r. rozszerzyła działalność o obsługę nieruchomości, która polega na zakupie mieszkania do remontu, wyremontowaniu go oraz zbyciu w stanie „pod klucz”. W 2006r. podatnik zakupił od osoby fizycznej 1 lokal mieszkalny, który kwalifikował się do całkowitego remontu. Spółka poniosła nakłady pieniężne na remont i wyposażenie lokalu, a następnie sprzedała go. W/w zakup nie jest środkiem trwałym ani lokalem do użytkowania przez firmę. Osoba od której zakupiono lokal nie była zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług, a więc przy zakupie lokalu Spółka nie miała prawa do odliczenia VAT. Od zakończenia budowy minęło 5 lat, rok budowy budynku to 1969 rok. Budynek jest przeznaczony na cele mieszkaniowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Spółka zakupuje lokal od osoby fizycznej – czy jest podstawa do odliczenia podatku od towarów i usług...

Spółka na podstawie faktur VAT ponosi koszty remontu i wyposażenia lokalu zakupionego od osoby fizycznej – czy jest podstawa do odliczenia podatku od towarów i usług...

Spółka sprzedaje lokal – czy korzysta z prawa do zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług...

W ocenie Wnioskodawcy Spółka nie ma prawa do odliczenia VAT, który zakupiła od osoby fizycznej nie zarejestrowanej jako podatnik podatku od towarów i usług. Zdaniem Spółki nie ma również prawa do odliczenia VAT w związku z ponoszonymi kosztami remontu i wyposażenia lokalu, ponieważ przy zakupie mieszkania również nie było prawa do odliczenia podatku od towarów i usług. Natomiast przy sprzedaży lokalu Spółka ma prawo do zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 w/w ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 5 w/w ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

Stosownie do art. 7 ust. 1 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, ilekroć mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie art. 43 ust.1 pkt 10 w/w ustawy, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a w/w ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7: suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz w/w przepisy należy stwierdzić, że przy zakupie przedmiotowego lokalu Spółce nie przysługuje odliczenie podatku od towarów i usług, ponieważ został nabyty od osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług zgodnie z w/w art. 15 ustawy. A więc nie są spełnione wymogi wynikające z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a umożliwiające dokonanie takiego odliczenia.

W przypadku sprzedaży wyremontowanego lokalu, sprzedaż taka korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług wynikającego z wyżej powołanego art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ przedmiotowy lokal lub jego część nie był zasiedlony lub zamieszkały po raz pierwszy (z opisu stanu faktycznego wynika, że lokal stanowił mieszkanie do remontu, więc był uprzednio zasiedlony). W związku z powyższym Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach VAT w związku z zakupami poniesionymi na remont i wyposażenie lokalu ze względu na wyżej powołany przepis art. 86 ust. 1 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, w myśl którego Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jednocześnie należy podkreślić, że brak możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupów poniesionych na remont i wyposażenie lokalu nie wynika tak jak opisuje we wniosku Spółka, z tytułu zakupu przedmiotowego lokalu od osoby fizycznej nie zarejestrowanej jako podatnik podatku od towarów i usług, ale ze względu na to, iż zakupy te są związane z czynnościami zwolnionymi od podatku od towarów i usług. W przedmiotowej sprawie, sprzedaż lokalu korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, w związku z tym podatek naliczony wynikający z faktur VAT dot. zakupów związanych z inwestycją lokalu nie może być odliczony.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1. Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...