• Interpretacja indywidualn...
  23.11.2024

IPPP1-443-243/07-2/IZ

Interpretacja indywidualna
z dnia 13 listopada 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w L, przedstawione we wniosku z dnia 20.09.2007r. (data wpływu 24.09.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach dotyczących realizowanych projektów pn. „Doskonalenie umiejętności ratowniczych lekarzy z województwa l” i „Szkolenie kierowców z województwa l z udzielania pierwszej pomocy” - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 20.09.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach dotyczących realizowanych projektów pn. „Doskonalenie umiejętności ratowniczych lekarzy z województwa l” i „Szkolenie kierowców z województwa l z udzielania pierwszej pomocy”.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w ramach działania 2.1 Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia w regionie realizowało dwa projekty: nr X „Doskonalenie umiejętności ratowniczych lekarzy województwa l” i nr Y „Szkolenie kierowców z województwa l z udzielania pierwszej pomocy”. Obydwa projekty współfinansowane były w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Szkolenia zorganizowane dla lekarzy i kierowców, zgodnie z załącznikiem nr 4 ustawy o VAT o symbolu PKWiU 80 korzystają ze zwolnienia od podatku. Naliczony podatek stał się wydatkiem kwalifikowanym i nie dokonano jego odliczenia. Wymienione przez Podatnika działalności w zakresie ratownictwa medycznego i szkolenia należą do zadań określonych statutem. Strona jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istniała możliwość, w całości lub w części, odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach dotyczących realizowanych przez Podatnika projektów...

Zdaniem Podatnika szkolenia doskonalące umiejętności ratownicze lekarzy i szkolenia kierowców z udzielania pierwszej pomocy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, w związku z tym podatek VAT uznano za koszt kwalifikowany i nie został on odliczony. Ponadto Strona wskazuje, iż zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy usługi edukacyjne nie dają prawa do odliczenia podatku VAT. Przy Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym powołana jest szkoła ratownictwa posiadająca uprawnienia do przeprowadzania szkoleń.z województwa l z udzielania pierwszej pomocy” - jest prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Załącznik ten zawiera wykaz usług zwolnionych od podatku. Pod poz. 7 wymieniono usługi, o symbolu PKWiU ex 80, w zakresie edukacji.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, iż warunkiem odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług jest ich związek z wykonywaniem przez podatnika czynności podlegających opodatkowaniu.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Strona świadczy usługi w zakresie edukacji, mieszczące się w PKWiU ex 80, a więc korzystające ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Realizowane zatem projekty nie będą wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych, ale do świadczenia usług zwolnionych z podatku.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stwierdzić należy, iż Strona nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektów: „Doskonalenie umiejętności ratowniczych lekarzy województwa l” i „Szkolenie kierowców z województwa l z udzielania pierwszej pomocy”, gdyż brak jest związku nabywanych towarów i usług dla potrzeb prowadzonego przedsięwzięcia ze sprzedażą opodatkowaną.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że nie jest organem uprawnionym do dokonywania klasyfikacji statystycznych. Do zastosowania prawidłowej stawki podatkowej niezbędna jest klasyfikacja towaru otrzymana z Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...