• Interpretacja indywidualn...
  01.05.2025

IP-PP2-443-214/07-2/MK

Interpretacja indywidualna
z dnia 13 listopada 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2007r. (data wpływu 06 września 2007r.), uzupełniony wnioskiem z dnia 15 października 2007r. (data wpływu 17 października) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony przy zakupie sprzętu medycznego, który będzie wykorzystany do świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 17 października 2007r. wpłynął ww. wniosek z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony przy zakupie sprzętu medycznego, który będzie wykorzystany do świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia.

W przedmiotowym wniosku został przestawiony następujący stan faktyczny.

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w C ubiega się o dofinansowanie ze środków PFRON na zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Rehabilitacyjnego, który jest konieczny do wykonywania procedur rehabilitacyjno-leczniczych w zakresie kinezyterapii, fizykoterapii, światłolecznictwa, ciepłolecznictwa, elektrolecznictwa, masaży, hydroterapii i hipoterapii. Jednym z obligatoryjnych załączników do wniosku o dofinansowanie z PFRON jest stosowne oświadczenie z właściwego Urzędu Skarbowego o ewentualnym zwolnieniu z podatków. Szpital w C zwrócił się pismem z dnia 10 maja 2007r. znak X do Trzeciego Urzędu Skarbowego w Radomiu z prośbą o wydanie zaświadczenia, że szpital jest czynnym podatnikiem podatku VAT i jednocześnie nie może odzyskać poniesionego kosztu podatku VAT z powodu świadczenia usług medycznych zwolnionych z podatku od towarów i usług. W dniu 25 maja 2007r. uzyskano zaświadczenie z Trzeciego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdzające, że Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w C jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Powyższe zaświadczenie jest interpretowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, który pośredniczy w pozyskiwaniu środków z PFRON w ten sposób, że szpital może odzyskać podatek VAT. Spowoduje to niższe dofinansowanie z PFRON na sprzęt medyczny. Sprzęt medyczny planowany do zakupu ze środków PFRON będzie wykorzystywany wyłącznie do świadczenia usług medycznych zwolnionych z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 (zał 4, poz. 9) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Szpital realizując zakupy sprzętu medycznego ze środków PFRON nie będzie mógł w żaden sposób odzyskiwać poniesionego kosztu podatku VAT. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (apteka ogólnodostępna, catering, wynajem powierzchni) szpital może odzyskiwać podatek VAT, natomiast z tytułu wykonywania usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej-nie może, w oparciu o w/w przepisy prawne.

Reasumując powyższe Szpital zamierza zakupić sprzęt medyczny dla Oddziału Rehabilitacji, który będzie wykorzystywany do świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia, zwolnionych od podatku na podstawie art.. 43 ust. 1 pkt 1 (załącznik 4, poz. 9) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Szpitalowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony przy zakupie sprzętu medycznego, który będzie wykorzystywany do świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia.

Zdaniem Wnioskodawcy Specjalistyczny Szpital Wojewódzki jest podatnikiem czynnym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i może odzyskiwać podatek od towarów i usług. Jednocześnie z tytułu świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia-nie może odzyskiwać podatku na podstawie art. 43 ust. 1 (zał. 4, poz. 9) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W tym przypadku chodzi o czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, które zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy, tzn. czynnościami tymi są: odpłatna dostawa towarów, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W związku z powyższym do realizacji tych czynności mają być wykorzystane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego, przy czym ustawodawcy chodzi o czynności opodatkowane, czyli takie które generują podatek należny, a nie takie które należą do kategorii czynności opodatkowanych, lecz w konkretnych warunkach korzystają ze zwolnienia od tego podatku.

A więc nie ma możliwości dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Podatek naliczony podlega zatem odliczeniu, gdy towary lub usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych w sposób bezpośredni.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż sprzęt medyczny dla Oddziału Rehabilitacji, który będzie wykorzystywany do świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia, zwolnionych od podatku, nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych wykonywanych przez Wnioskodawcę.

Reasumując, Podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowych towarów, z uwagi na brak związku podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...