ITPP1/443-366/07/PS
Interpretacja indywidualna
z dnia 28 listopada 2007
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2007 r. (data wpływu 19 września 2007 r.), uzupełnionym w dniach 29 października 2007 r. i 20 listopada 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z realizacją zadania inwestycyjnego w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A, projekt „Polsko-Niemiecka historia P. na przestrzeni 745 lat”, niezwiązanego z czynnościami opodatkowanymi - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 19 września 2007 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z realizacją zadania inwestycyjnego w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A, projekt „Polsko-Niemiecka historia P. na przestrzeni 745 lat”, niezwiązanego z czynnościami opodatkowanymi.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina złożyła wniosek o wsparcie z Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A, projekt „Polsko-Niemiecka historia P. na przestrzeni 745 lat”. Głównym celem projektu jest organizowanie imprez, spotkań o charakterze kulturalnym, sportowym, spotkań władz oraz mieszkańców Gminy P. wspólnie z niemieckimi partnerami – mieszkańcami przygranicznych miast. Gmina nie podpisała jeszcze umowy na dofinansowanie, projekt znajduje się na etapie weryfikacji. Gminie, jako podatnikowi VAT, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu z właściwym urzędem skarbowym, podatek traktuje jako koszt kwalifikowany. Imprezy kulturalne, sportowe oraz organizowane spotkania nie przyniosą Gminie przychodów. Wydane publikacje promocyjne będą przekazywane uczestnikom imprez bez pobierania jakiejkolwiek zapłaty.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy Gmina jako podatnik podatku VAT ma możliwość odliczenia podatku naliczonego w związku z projektem „Polsko-Niemiecka historia P. na przestrzeni 745 lat”, na realizację, którego został złożony wniosek o dofinansowanie z Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A...
Zdaniem Strony nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów, ponieważ koszty związane są z działalnością statutową jednostki, która jest zwolniona z VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń