IP-PP2-443-441/07-5/PW
Interpretacja indywidualna
z dnia 28 listopada 2007
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2007r. (data wpływu 12 październik 2007r.), uzupełnionego pismem z dnia 14 listopada 2007r. (data wpływu 19 listopad 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w ramach realizacji projektu „Integracja systemów teleinformatycznych Urzędu Miasta A i jednostek organizacyjnych” - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 12 października 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w ramach realizacji projektu „Integracja systemów teleinformatycznych Urzędu Miasta A i jednostek organizacyjnych”.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Urząd Miasta A jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i realizuje zadania Gminy - Miasto A podobnie jak inne jednostki budżetowe powołane do tego celu.
Miasto A na prawach Powiatu realizuje zadania gminy i powiatu przez utworzone 153 jednostki organizacyjne, z tego:
139 jednostek budżetowych (w tym Urząd Miasta A),
11 gospodarstw pomocniczych,
3 zakłady budżetowe, które prowadzą oddzielnie gospodarkę finansową wg zasad określonych w ustawie o finansach publicznych.
Każda z tych jednostek posiada min. odrębnie nadany jej numer identyfikacji podatkowej NIP, numer statystyczny Regon, zatrudnia pracowników, prowadzi odrębne księgi rachunkowe, sporządza bilans, jak również oddzielnie rozlicza się z właściwym: urzędem skarbowym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, prawnych, podatku VAT i ZUS z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i fundusz pracy.
Gmina-Miasto A nie podlega obowiązkowi ewidencyjnemu w zakresie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP ponieważ nie zachodzą przesłanki określone w art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. Nr 142 poz. 702 ze zm.).
Gmina Miasto A realizuje projekt z udziałem środków EFRR pod nazwą „Integracja systemów teleinformatycznych Urzędu Miasta A i jednostek organizacyjnych”. Przedmiotem tego projektu jest rozbudowa, modernizacja i integracja infrastruktury technicznej będącej podstawą dalszego, szerokiego rozwoju elektronicznej administracji oraz zwiększenie publicznej dostępności zasobów Internetu na terenie Miasta A. Wynikiem realizacji projektu jest zakup następujących towarów i usług:
dostawa routera brzegowego BGP oraz budowa serwerowi, które będą służyć zapewnieniu nowoczesnej infrastruktury gwarantującej wysoką sprawność usług sieci wewnętrznej Urzędu Miasta A oraz wysoki poziom bezpieczeństwa danych,
budowa hot-spotów służących zapewnieniu bezpłatnego, publicznego dostępu do Internetu w wybranych punktach Miasta,
dostawa central telefonicznych i przełączników sieciowych dla Urzędu i jego jednostek organizacyjnych,
dostawa usług VoIP dla Biura Obsługi Mieszkańców, która będzie służyć pracownikom Biura Obsługi Mieszkańców do realizowania połączeń telefonicznych za pośrednictwem sieci Ethernet.
Zakupione w wyniku realizacji projektu towary i usługi posłużą do stworzenia jednolitej infrastruktury technicznej w zakresie telefonii, dostępu do Internetu i do zasobów informatycznych Urzędu. Są one przeznaczone do wykorzystania przez pracowników Urzędu Miasta jak i przez niektóre jednostki organizacyjne Miasta (jednostki budżetowe, zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych). Jednostki te będą obciążane kosztami z tytułu korzystania z dostarczanych usług.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy Urząd Miasta A, wykonujący zadania Gminy Miasto A, w ramach realizacji projektu „Integracja systemów teleinformatycznych Urzędu Miasta A i jednostek organizacyjnych” może odliczyć podatek VAT zawarty w zakupach towarów i usług niezbędnych do jego realizacji...
Zdaniem wnioskodawcy podatek VAT zawarty w zakupach towarów i usług niezbędnych do realizacji projektu nie może być odliczony, bowiem efekt końcowy projektu będzie sprzyjał długofalowemu rozwojowi gospodarczemu regionu powiatu lubelskiego oraz da Urzędowi Miasta możliwość połączenia wszystkich jednostek organizacyjnych i mieszkańców miasta poprzez tanią, wydajną i bezpieczną obsługę, a więc służył będzie czynnościom nieopodatkowanym w Urzędzie. Ponadto, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 14 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, świadczenie na rzecz gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, jednostek budżetowych i zakładów budżetowych zwolnione jest od podatku od towarów i usług.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54. poz. 535 ze zm.) podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Według cytowanego przepisu zarejestrowanym podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - płaconego z tytułu dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, określonych w art. 5 ustawy, o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższa zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
W przypadku Gminy – Miasto A towary i usługi nabywane w ramach realizowanego projektu nie będą służyły czynnościom opodatkowanym – w oparciu o § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz.970 ze zmianami) Miasto jako jednostka samorządu terytorialnego korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie czynności związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami. Ponadto zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 14 w/w rozporządzenia zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług w zakresie rozprowadzania wody oraz usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, a także usług sanitarnych i pokrewnych oraz usług komunikacji miejskiej.
Podstawową zasadą dla realizacji prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest istnienie związku tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług wymienione zostały w art. 5 ust. 1 ustawy VAT. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Wskazana zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
Jak wynika ze stanu faktycznego opisanego w przedmiotowym wniosku Strona nie wykorzysta projektu „Integracja systemów teleinformatycznych Urzędu Miasta A i jednostek organizacyjnych” do wykonywania czynności opodatkowanych. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że Gmina Miasto A nie ma możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT w całości lub części przy wykonywaniu projektu „Integracja systemów teleinformatycznych Urzędu Miasta A i jednostek organizacyjnych”.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Niniejsza interpretacja nie odnosi się do stanowiska Wnioskodawcy w sprawie obowiązku wynikającego z art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, gdyż nie jest to problem prawno-podatkowy poddany rozstrzygnięciu w złożonym wniosku.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
