• Postanowienie o zakresie ...
  17.11.2024

Fn.I.0550/10/06

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 21 listopada 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 22 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa ma obowiązek złożyć oddzielną deklarację - obejmującą działkę, której udziałowcami w prawie wieczystego użytkowania są również użytkownicy pawilonów handlowo - usługowych - z wyszczególnieniem wszystkich współwłaścicieli jako podatników ułamkowych części w prawie wieczystego użytkowania gruntu?

Prezydent Miasta Łodzi działając na podstawie art. 14 a § 1 - 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 3 ust 4 i art. 6 ust. 11 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej "x" w Łodzi Nr DG/50/06 z dnia 12 października 2005 r. uzupełnionego pismem Nr DG/64/06 z dnia 3.X.2006 r. o udzielenie interpretacji o stosowaniu prawa, postanawia uznać stanowisko przedstawionego we wniosku dotyczące zastosowania przepisów podatkowych za niewłaściwe w obowiązującym stanie prawnym w roku 2006.

1. Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:

Spółdzielnia Mieszkaniowa sprzedała udziały w prawie wieczystego użytkowania działki użytkownikom pawilonów handlowo- usługowych zlokalizowanych na tej działce. Spółdzielnia dalej posiada część udziałów w wieczystym użytkowaniu gruntów. Spółdzielnia przekazała kserokopie zawartych aktów notarialnych.

2. Stanowisko podatnika w sprawie:

W odniesieniu do udziałów w prawie wieczystego użytkowania działki, nabytych przez użytkowników pawilonów, zastosowanie ma art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W związku z powyższym powinna być złożona oddzielna deklaracja obejmująca przedmiotową działkę z wyszczególnieniem wszystkich współwłaścicieli jako podatników ułamkowych części w prawie wieczystego użytkowania gruntu.

3. Ocena prawna stanowiska podatnika:

Z przedłożonych aktów notarialnych wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa sprzedała udział w prawie wieczystego użytkowania działki i nieodpłatnie przeniosła udział w prawie własności pawilonów handlowych. W tym stanie faktycznym Spółdzielnia Mieszkaniowa jest współużytkownikiem wieczystym gruntu i współwłaścicielem obiektów budowlanych ( pawilonów handlowo-usługowych). Odnosząc się do stanowiska zawartego w uzupełnieniu wniosku z dnia 3.X.2006 r. należy stwierdzić, że art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotyczy tylko i wyłącznie wyodrębnionej własności lokali i z tego względu nie ma zastosowania w niniejszej sprawie, ponieważ przedmiotem sprzedaży i nieodpłatnego przekazania był udział w nieruchomości.Nie został dokonany podział geodezyjny działki, a zatem ani podatnik ani organ podatkowy nie ma uprawnień do wskazywania ułamkowych części w prawie wieczystego użytkowania gruntu. Tak więc w tej konkretnej sprawie Spółdzielnia Mieszkaniowa wraz ze wszystkimi współwłaścicielami i współużytkownikami wieczystymi ma obowiązek złożyć odrębną deklarację, w której wykaże całą powierzchnię gruntu położonego przy ul. X oraz całą powierzchnię budynków (pawilonów).

4. Stanowisko organu podatkowego:

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego zastosowanie ma art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomość lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.Uznanie przedmiotu współwłasności i współposiadania za "odrębny przedmiot opodatkowania" oznacza, że powinien on być opodatkowany odrębnie, tzn. obliczony w odrębnej deklaracji złożonej przez współwłaścicieli. Nieruchomości i obiekty budowlane będące współwłasnością lub znajdujące się we współposiadaniu nie mogą być opodatkowane "razem" z innymi nieruchomościami i obiektami budowlanymi stanowiącymi "samodzielną" własność podatników. Tryb opłacania podatku od nieruchomości przy współwłasności osoby fizycznej i prawnej uregulowany jest w art. 6 ust. 11 powołanej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W takim przypadku osoby fizyczne składają deklaracje na podatek od nieruchomości oraz opłacają ten podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne.

A zatem, zobowiązanie podatkowe w stosunku do osób fizycznych w takim przypadku powstaje również z mocy prawa.

Reasumując, Spółdzielnia Mieszkaniowa wraz ze wszystkimi współwłaścicielami i współużytkownikami wieczystymi ma obowiązek złożyć odrębną deklarację, w której wykaże całą powierzchnię gruntu oraz całą powierzchnię budynków (pawilonów).

Biorąc powyższe pod uwagę, nie budzi wątpliwości, iż zgodnie z przepisami art. 7 i 8 Ordynacji podatkowej Spółdzielnia Mieszkaniowa nie jest płatnikiem, a podatnikiem podatku od nieruchomości.Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...