ITPP1/443-445/07/MM
Interpretacja indywidualna
z dnia 3 grudnia 2007
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2007 r. (data wpływu 1 października 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie usług notarialnych - jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 1 października 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie usług notarialnych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Jednostka prowadzi działalność gospodarczą polegającą głównie na wynajmie lokali oraz przygotowywaniu terenu pod budowę, a także obrocie nieruchomościami. Realizując działalność Spółka m.in. dokonuje zakupu gruntów rolnych, które następnie są sprzedawane jako rolne, albo - po uprzednim przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych procedur związanych z odrolnieniem (wyłączeniem z produkcji rolnej) – jako budowlane. Od zakupionych gruntów rolnych nie jest płacony podatek rolny tylko podatek od nieruchomości wg stawki właściwej dla gruntów pozostałych. W momencie zakupu gruntów rolnych Jednostka nie jest w stanie określić, czy będzie dokonywać sprzedaży gruntu rolnego, czy będzie dokonywać procedury przekształcenia i sprzedawać nieruchomość jako grunt budowlany. Przy zakupie przedmiotowych gruntów Jednostka ponosi opłaty za usługi notarialne.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy podlega odliczeniu podatek od towarów i usług ponoszony przy nabyciu wskazanych wyżej usług notarialnych...
Zdaniem Jednostki podatek naliczony na fakturze za usługi notarialne dotyczące zakupionych gruntów podlega odliczeniu w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym. Podatek ten jednak podlega ewentualnej korekcie w deklaracji za miesiąc styczeń roku następnego po roku, w którym dokonano sprzedaży zakupionego gruntu ze stawką zwolnioną.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W treści art. 90 powołanej ustawy ustawodawca zawarł przepisy regulujące możliwość odliczenia podatku naliczonego, w sytuacji gdy dokonywane zakupy mają służyć zarówno czynnościom, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (m.in. sprzedaży opodatkowanej), jak i czynnościom, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (m.in. sprzedaży zwolnionej). I tak, w myśl ust. 1 wskazanego artykułu, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może – zgodnie z treścią ust. 2 tego artykułu - pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Natomiast w art. 91 tejże ustawy zawarto przepisy dotyczące korekt podatku naliczonego.
W opisie stanu faktycznego wskazano, że obrót nieruchomościami stanowi przedmiot działalności Spółki, a w momencie zakupu gruntów (gruntów rolnych) nie wiadomo, czy w chwili sprzedaży jej przedmiotem będzie grunt rolny, czy też grunt budowlany.
Z treści ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę podlega zwolnieniu od podatku (art. 43 ust. 1 pkt 9), natomiast dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę – opodatkowaniu 22% stawką (art. 41 ust. 1).
Analiza przedstawionego stanu faktycznego w konfrontacji z powołanymi wyżej przepisami art. 86 ust. 1 i art. 90 ust. 1 i 2 wskazanej ustawy, prowadzi do wniosku, iż nie mogąc stwierdzić – w chwili nabycia w formie aktu notarialnego - że późniejsza sprzedaż zakupionego gruntu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony za usługi notarialne.
Jednocześnie należy wskazać, iż w sytuacji kiedy przedmiotowy grunt zostanie sprzedany jako opodatkowany podatkiem od towarów i usług Jednostka może skorygować nieodliczony podatek naliczony przy zakupie usługi notarialnej na zasadach wynikających z art. 91 cyt. ustawy.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
