WPiW I 3110-1/3/04
Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 7 października 2004
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Dot. rozstrzygnięcia sposobu opodatkowania nowo nabytego przez przedsiębiorcę gruntu - podatkiem od nieruchomości lub rolnym (interpretacja art. 2 ust. 1 i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - Dz.U. nr 9 poz. 84 z późn. zm.)
Pismem z dnia .... Spółka ..., zwróciła się o udzielenie wyjaśnień, w jaki sposób w obecnym stanie prawnym opodatkowane są grunty zakupione przez Spółkę pod przyszłą inwestycję, ujęte w rejestrze gruntów jako grunty orne (kategoria RIVb, RV, RVI).
Spółka stała na stanowisku, iż do czasu faktycznego rozpoczęcia inwestycji, grunty podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym, natomiast z chwilą rozpoczęcia inwestycji podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. W uzasadnieniu podniosła argument, iż opodatkowaniem podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej inna niż działalność rolnicza - art. 1 ustawy o podatku rolnym.
Ponieważ w opinii Spółki grunt "zajęty" na prowadzenie działalności gospodarczej to grunt, na którym faktycznie wykonuje się taką działalność, dlatego Spółka stoi na wyżej przytoczonym stanowisku.
Tut. organ podatkowy działając w trybie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia co następuje.
W przedstawionej przez Spółkę sytuacji dotyczącej nieruchomości przy ul. ..., zastosowanie będą miały przepisy art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) stanowiące, iż opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z taką konstrukcją zapisu dopiero faktyczne rozpoczęcie na przedmiotowym gruncie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 1 a ust.1 pkt. 3 ww. ustawy powoduje obowiązek ustalenia zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości. Ustawodawca nieprzypadkowo używa pojęcia "powierzchni zajętych na prowadzenie działalności" (m.in. art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) oraz "związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej" (m.in. art. 2 ust. 1 tejże ustawy) w celu odróżnienia faktu rzeczywistego prowadzenia działalności na przedmiotowym gruncie.
W rejestrze gruntów prowadzonym przez tut. Wydział Geodezji i Kartografii nowo nabyte działki zostały sklasyfikowane jako grunty orne klasy RIVb, RV, RVI, zurbanizowane tereny niezabudowane Bp, tereny mieszkaniowe B.
Zważywszy, iż stosownie do treści przepisu art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 o podatku rolnym (Dz.U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.), opodatkowaniem podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, przedstawione przez Spółkę grunty-użytki rolne, podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym.
Wobec powyższego stosowna korekta deklaracji na podatek od nieruchomości i deklaracja na podatek rolny powinna zostać złożona wraz z oświadczeniem Spółki w sprawie niewykorzystania na działalność gospodarczą gruntu podlegającego opodatkowaniem podatkiem rolnym.
W tym miejscu należy równocześnie wskazać, iż użytki rolne klasy V, VI i Viz oraz grunty zadrzewione i zakrzewione ustanowione na użytkach rolnych podlegają zwolnieniu od podatku rolnego (art. 12 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku rolnym).
