• Interpretacja indywidualn...
  22.04.2025

IPPP3/443-1089/09-2/KB

Interpretacja indywidualna
z dnia 12 lutego 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12.11.2009 r. (data wpływu 26.11.2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w ramach realizacji projektu – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 26.11.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w ramach realizacji projektu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest uczelnią niepubliczną wpisaną do rejestru uczelni niepublicznych i związków uczelni niepublicznych prowadzonego przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego. Uczelnia działa zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2005 r. prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365 ze zm.). W wykonaniu zadań ustawowych oraz statutowych Wnioskodawca realizuje obecnie Projekt. Szkolenia dla dorosłych osób pracujących z województwa współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS, priorytet VIII, działanie 8.1. Uczelnia jest zobowiązana do złożenia w ramach projektu oświadczenie o kwalifikowalności VAT tj. oświadczenie z którego wynika, iż Wnioskodawca nie może odzyskać poniesionego w ramach realizacji projektu podatku VAT.

Wnioskodawca rozlicza podatek VAT na podstawie określonej struktury sprzedaży – wskaźnik za rok 2008 wyniósł 1%, co spowodowało iż w roku 2009 nie może odliczyć podatku VAT w ogóle. Podobna sytuacja miała miejsce w latach ubiegłych. Zgodnie z przepisami korekta za 2009 będzie dokonana w styczniu 2010 i wtedy okaże się jaki będzie wskaźnik. Jednakże już teraz można zauważyć iż będzie on najprawdopodobniej mniejszy od 2%. Z drugiej strony przy świadczeniu usług zwolnionych z VAT (w tym projekcie są to „usługi w zakresie edukacji”) od zakupu towarów i usług nie ma możliwości odliczania naliczonego podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Uczelnia może w ramach realizacji Projektu odzyskać naliczony podatek VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT od zakupu usług i towarów na potrzeby realizacji Projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z treści ww. przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie mając bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, a podatek naliczony winien wynikać z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi, realizowanymi przez danego podatnika.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniki nr 4 do przedmiotowej ustawy. Załącznik ten zawiera wykaz usług zwolnionych od podatku. Pod pozycją 7 załącznika wymieniono usługi w zakresie edukacji.

W myśl art. 90 ust. 1 i 2 ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. (ust. 2)

Stosownie do art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 ustawy).

W oparciu o art. 90 ust. 10 ustawy, w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

1. przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;

2. nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4, a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi (art. 91 ust. 7 ustawy).

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskdoawca realizuje obecnie Projekt. Szkolenia dla dorosłych, pracujących osób współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS, priorytet VIII, działanie 8.1 w wykonaniu zadań ustawowych oraz statutowych, a więc usług zwolnionych od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy. Nie zostanie więc spełniony warunek określony w art. 86 ust. 1 cyt. ustawy, tj. zakupione usługi i towary nie będą służyły wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto Wnioskodawca zaznaczył, że w roku 2008 wskaźnik sprzedaży wyniósł 1%, co spowodowało iż w roku 2009 nie mógł odliczyć podatku VAT w ogóle. Podobna sytuacja miała miejsce w latach ubiegłych. Wskaźnik za 2009 obliczony w styczniu 2010, zdaniem Wnioskodawcy, będzie mniejsza niż 2%.

Biorąc pod uwagę powyższe należy zauważyć, że proporcja wstępna przyjmowana jest wedle struktury sprzedaży z zeszłego roku podatkowego. Po zakończeniu roku obliczana jest natomiast proporcja ostateczna - według struktury sprzedaży z zakończonego właśnie roku - i wedle niej oznaczana jest ostateczna wielkość podatku podlegającego odliczeniu. W związku z tym może pojawić się obowiązek korekty podatku naliczonego związanego zarówno ze sprzedażą opodatkowaną, jak i sprzedażą nieopodatkowaną. Różnica między wielkością proporcji ostatecznej a proporcji wstępnej powoduje bowiem konieczność stosownego zmniejszenia bądź zwiększenia części podatku, która podlega odliczeniu. Jednak z przepisu art. 91 ust. 1 ustawy wynika, że korekty nie dokonuje się w przypadku gdy różnica między proporcją wstępną, a proporcją ostateczną jest mniejsza niż dwa punkty procentowe. Z treści wniosku wynika, że będzie miała miejsce ww. sytuacja tj. przedmiotowa różnica będzie mniejsza niż dwa punkty procentowe, a co za tym idzie Wnioskodawca nie będzie miał ani prawa ani obowiązku do dokonania korekty za 2009 rok.

Ponadto, należy zauważyć, że proporcja ostateczna obliczona za 2009, będzie stanowić proporcję wstępną dla roku 2010. A zatem przy wskaźniku za 2009r. nieprzekraczającym 2% Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku VAT również w 2010r.

Reasumując, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...