• Interpretacja indywidualn...
  26.06.2024

ILPP2/443-200/10-4/SJ

Interpretacja indywidualna
z dnia 8 kwietnia 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2010 r. (data wpływu 9 lutego 2010 r.) uzupełnionym pismem sygnowanym datą 29 października 2010 r. (data wpływu 2 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur w związku z organizacją jubileuszowego spotkania wigilijnego – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 9 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur w związku z organizacją jubileuszowego spotkania wigilijnego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem sygnowanym datą 29 października 2010 r. (data wpływu 2 kwietnia 2010 r.) o doprecyzowanie zaistniałego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zajmuje się produkcją i sprzedażą wody mineralnej oraz świadczy usługi lecznictwa uzdrowiskowego.

Z okazji Jubileuszu 35-lecia Spółki, zorganizowano spotkanie wigilijne z udziałem jubilatów i przedstawicieli poszczególnych komórek organizacyjnych (ze względu na ograniczone możliwości organizacji tego rodzaju spotkania przy siedmiusetosobowej załodze). Na spotkanie, ze względu na jego wewnętrzny charakter zaproszono jedynie przedstawicieli władz samorządowych gmin, na terenie których Spółka prowadzi działalność – łącznie 5 osób. Spotkanie zorganizowano w obiekcie, którego Zainteresowany jest właścicielem.

Spotkanie wigilijne miało charakter motywacyjno-integracyjny dla pracowników. Celem jego organizacji było podsumowanie 35-letniej działalności Wnioskodawcy, przedstawienie planów na przyszłość, zaciśnienie więzi z pracownikami oraz polepszenie atmosfery pracy i wykazanie uznania dla pracowników. Jednocześnie dzięki uczestniczeniu w spotkaniu przedstawicieli władz samorządowych, poniesione przez Spółkę wydatki będą sprzyjać tworzeniu oraz utrwalaniu pozytywnego jej wizerunku na zewnątrz.

W związku z organizacją jubileuszowego spotkania wigilijnego Wnioskodawca poniósł wydatki m.in. na:

* zakup artykułów spożywczych zużytych do przygotowania posiłków na ww. spotkanie,

* wynajęcie autobusu w celu dowozu pracowników na spotkanie,

* oprawę muzyczną (zespół muzyczny),

* zaprojektowanie i produkcję medali jubileuszowych, które wręczono jubilatom i burmistrzom,

* zakup upominków w postaci: zegarków, portfeli, piór, zestawów kosmetyków i kwiatów wręczanych jubilatom i przedstawicielom poszczególnych komórek organizacyjnych,

* zakup różnego rodzaju ozdób i opakowań do upominków,

* zakup kwiatów doniczkowych i wazonów stanowiących wystrój,

* zakup statuetek i kosmetyków dla burmistrzów,

* zredagowanie i wykonanie albumów z okazji Jubileuszu 35-lecia firmy, które otrzymali pracownicy Spółki.

Wszystkie ww. wydatki pokryto ze środków obrotowych Spółki. VAT naliczony wynikający z faktur dokumentujących ww. wydatki nie został odliczony.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Działalność gospodarcza prowadzona przez Spółkę w części dotyczącej sprzedaży wody mineralnej jest opodatkowana 22% stawką VAT, a w części dotyczącej usług z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego jest zwolniona od podatku VAT (PKWiU 85.11). Zainteresowany świadczy również m.in. usługi noclegowe i stołówkowe opodatkowane 7% stawką VAT.

Poniesione wydatki, związane z organizacją jubileuszowego spotkania wigilijnego, miały związek zarówno z czynnościami opodatkowanymi VAT jak i czynnościami zwolnionymi od podatku VAT. w stosunku do uczestniczących w spotkaniu byłych i obecnych pracowników Spółki, celem poniesionych wydatków było motywowanie oraz integracja uczestniczących w nim pracowników, co w konsekwencji doprowadzić ma do lepszego funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz zwiększenia wydajności pracowników mającej pośredni wpływ na osiągnięte przez Zainteresowanego przychody z działalności gospodarczej. Organizacja ww. imprezy dla pracowników miała na celu również zabezpieczenie źródeł przychodów poprzez przekonanie możliwie największej liczby osób do kontynuowania pracy u Wnioskodawcy. w spotkaniu wzięli udział zarówno pracownicy zatrudnieni przy produkcji wody mineralnej, której sprzedaż opodatkowana jest 22% stawką VAT, jak również pracownicy związani ze świadczeniem usług lecznictwa uzdrowiskowego - zwolnionego od podatku VAT oraz pracownicy administracyjni i biurowi, wykonujący pracę związaną z działalnością mieszaną.

W stosunku do uczestniczących w spotkaniu przedstawicieli władz samorządowych, poniesione przez Spółkę wydatki miały charakter zarówno reprezentacyjny jak również stanowiły formę podziękowania za wieloletnią współpracę na rzecz rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego oraz turystyki zdrowotnej. Wydatki te będą sprzyjać dalszej współpracy, realizacji podejmowanych wspólnie inicjatyw oraz tworzeniu i utrwalaniu pozytywnego wizerunku Spółki na terenie gmin, na których jest prowadzona działalność, co w konsekwencji przełożyć się może na przyszłe przychody Spółki opodatkowane lub zwolnione od podatku VAT.

Jednocześnie Wnioskodawca poinformował, że nie prowadził ewidencji konsumpcji i intensywności korzystania z innych elementów jubileuszowego spotkania wigilijnego przez uczestniczące w niej osoby, jak również nie jest w posiadaniu listy osób obdarowanych upominkami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przysługuje Zainteresowanemu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zawartego w fakturach dokumentujących wydatki poniesione przez niego, w związku z organizacją jubileuszowego spotkania wigilijnego...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących wydatki poniesione przez niego w związku z organizacją jubileuszowego spotkania wigilijnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

1. z tytułu nabycia towarów i usług,

2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni (wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie przez podatnika sprzedany), bądź pośredni.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca z okazji jubileuszu 35-lecia zorganizował spotkanie wigilijne z udziałem jubilatów i przedstawicieli poszczególnych komórek organizacyjnych. Na spotkanie, ze względu na jego wewnętrzny charakter zaproszono jedynie przedstawicieli władz samorządowych gmin, na terenie których Spółka prowadzi działalność. Spotkanie zorganizowano w obiekcie, którego jest właścicielem. Spotkanie wigilijne miało charakter motywacyjno-integracyjny dla pracowników. Celem jego organizacji było podsumowanie 35-letniej działalności Wnioskodawcy, przedstawienie planów na przyszłość, zaciśnienie więzi z pracownikami oraz polepszenie atmosfery pracy i wykazanie uznania dla pracowników. Jednocześnie, dzięki uczestniczeniu w spotkaniu przedstawicieli władz samorządowych, poniesione przez Spółkę wydatki będą sprzyjać tworzeniu oraz utrwalaniu pozytywnego jej wizerunku na zewnątrz.

W związku z organizacją jubileuszowego spotkania wigilijnego Wnioskodawca poniósł wydatki m.in. na:

* zakup artykułów spożywczych zużytych do przygotowania posiłków na ww. spotkanie,

* wynajęcie autobusu w celu dowozu pracowników na spotkanie,

* oprawę muzyczną (zespół muzyczny),

* zaprojektowanie i produkcję medali jubileuszowych, które wręczono jubilatom i burmistrzom,

* zakup upominków w postaci: zegarków, portfeli, piór, zestawów kosmetyków i kwiatów wręczanych jubilatom i przedstawicielom poszczególnych komórek organizacyjnych,

* zakup różnego rodzaju ozdób i opakowań do upominków,

* zakup kwiatów doniczkowych i wazonów stanowiących wystrój,

* zakup statuetek i kosmetyków dla burmistrzów,

* zredagowanie i wykonanie albumów z okazji Jubileuszu 35-lecia firmy, które otrzymali pracownicy Spółki.

Z uzupełnienia do wniosku wynika natomiast, że Zainteresowany jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Działalność gospodarcza prowadzona przez Spółkę w części dotyczącej sprzedaży wody mineralnej jest opodatkowana 22% stawką VAT, a w części dotyczącej usług z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego jest zwolniona od podatku VAT (PKWiU 85.11). Zainteresowany świadczy również m.in. usługi noclegowe i stołówkowe opodatkowane 7% stawką VAT. Poniesione wydatki związane z organizacją jubileuszowego spotkania wigilijnego miały związek zarówno z czynnościami opodatkowanymi VAT jak i czynnościami zwolnionymi od podatku VAT.

W spotkaniu wzięli udział zarówno pracownicy zatrudnieni przy produkcji wody mineralnej, której sprzedaż opodatkowana jest 22% stawką VAT, jak również pracownicy związani ze świadczeniem usług lecznictwa uzdrowiskowego - zwolnionego od podatku VAT oraz pracownicy administracyjni i biurowi, wykonujący pracę związaną z działalnością mieszaną.

W stosunku do uczestniczących w spotkaniu przedstawicieli władz samorządowych, poniesione przez Spółkę wydatki miały charakter zarówno reprezentacyjny jak również stanowiły formę podziękowania za wieloletnią współpracę na rzecz rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego oraz turystyki zdrowotnej. Wydatki te będą sprzyjać dalszej współpracy, realizacji podejmowanych wspólnie inicjatyw oraz tworzeniu i utrwalaniu pozytywnego wizerunku Spółki na terenie gmin, na których jest prowadzona działalność, co w konsekwencji przełożyć się może na przyszłe przychody Spółki opodatkowane lub zwolnione od podatku VAT.

Jednocześnie Wnioskodawca poinformował, że nie prowadził ewidencji konsumpcji i intensywności korzystania z innych elementów jubileuszowego spotkania wigilijnego przez uczestniczące w niej osoby, jak również nie jest w posiadaniu listy osób obdarowanych upominkami.

W przypadku gdy Wnioskodawca dokonuje zakupów związanych zarówno z czynnościami opodatkowanymi jak i zwolnionymi od podatku, zastosowanie znajdują przepisy art. 90 ustawy, mające na celu określenie wartości podatku naliczonego, służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym, z pominięciem tej części podatku naliczonego, w jakiej nabyte towary i usługi będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

W sytuacji, gdy podatnik w ramach prowadzonej działalności wykonuje czynności, od których przysługuje odliczenie podatku naliczonego oraz czynności, od których takie odliczenie nie przysługuje, zastosowanie znajduje przepis art. 90 ust. 1 ustawy, który stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to stosownie do przepisu art. 90 ust. 2 ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy).

Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej - art. 90 ust. 4 ustawy.

W myśl art. 90 ust. 10 ustawy, w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

1. przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;

2. nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż proporcja wyliczana jest jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Odnosząc się do opisu przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że dokonywane przez Wnioskodawcę wydatki, z tytułu zorganizowania jubileuszowego spotkania wigilijnego, są związane ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od podatku. Oznacza to, że Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących wydatki poniesione na jego organizację, jednakże z uwzględnieniem unormowań zawartych w przytoczonych przepisach art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług, oraz pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Dodatkowo tut. Organ zwraca uwagę, iż po zakończonym roku, w którym przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego według określonej proporcji, należy sporządzić korektę określoną w art. 91 ustawy.

W świetle powyższego, stanowisko Zainteresowanego zgodnie z którym na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących wydatki poniesione przez niego w związku z organizacją jubileuszowego spotkania wigilijnego uznać należy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto, zwrócić należy uwagę, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanowisku własnym, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...