• Interpretacja indywidualn...
  08.07.2024

ILPP1/443-380/10-4/NS

Interpretacja indywidualna
z dnia 25 maja 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2010 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 26 marca 2010 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 31 marca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 maja 2010 r. (data wpływu 10 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z realizowanym projektem – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 26 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z realizowanym projektem. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 maja 2010 r. (data wpływu 10 maja 2010 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych projektu w ramach Osi Priorytetowej IV Społeczeństwo informacyjne Działanie lV.3 E - technologie dla przedsiębiorstw Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X na lata 2007-2013. Według regulaminu konkursu firma mogłaby uzyskać dofinansowanie w wysokości 85% wydatków kwalifikowanych. Do wydatków kwalifikowanych nie jest zaliczany podatek VAT naliczony i dofinansowanie obejmuje wyłącznie kwoty netto. Zainteresowany jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W ustawie o podatku od towarów i usług został uchylony art. 88 ust. 1 pkt 2 (obowiązywał do końca roku 2008). Według niego „obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego”. Wydatki, których wartość została podatnikowi zwrócona w jakiejkolwiek formie nie stanowią dla niego kosztów uzyskania przychodów. Na gruncie poprzedniego stanu ustawy - podatek naliczony od takich wydatków nie mógłby być odliczony. W obecnym stanie prawnym ustawy o podatku od towarów i usług takie ograniczenie dotyczące odliczania podatku należnego od wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym nie funkcjonuje.

Z uzupełnienia do wniosku z dnia 4 maja 2010 r. wynika, iż:

1. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

2. Nazwa projektu:

1. Program Operacyjny:Regionalny Program Operacyjny Województwa X na lata 2007-2013,

2. Nr i nazwa działania:IV.3 E - TECHNOLOGIE DLA PRZEDSIĘBIORSTW,

3. Tytuł projektu:„(…)”.

3. Czynności wykonywane w ramach realizowanego projektu:

Dla osiągnięcia wskazanych założeń przewidziano realizację projektu polegającego na: zakupach inwestycyjnych w celu świadczenia usług on-line przez MSP przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi ICT (e-handel) .

W zakres rzeczowy Projektu wejdą zadania realizowane w podziale na trzy główne działania:

DZIAŁANIE 1. Przygotowanie projektu:

Zadanie 1. Ustalenie zakresu realizowanych projektów, wstępna wycena projektów.

Zadanie 2. Przygotowanie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, (w tym publikacja ogłoszeń) na zaprojektowanie i wykonanie Infrastruktury IT - Software.

DZIAŁANIE 2. Infrastruktura IT - Software (w tym zaprojektowanie i wykonanie):

Zadanie 1. Projekty graficzne, obróbka i przygotowanie wszelkich materiałów graficznych do zasilenia produktowych baz danych.

Zadanie 2. (…) e-Shop.

Zadanie 3. Aplikacje serwisowe.

Zadanie 4. Generator aukcji sprzedaży.

Zadanie 5. (…) x.

Zadanie 6. Moduły wewnętrzne zapewniające dwukierunkową komunikację z programami zarządzającymi produkcją i magazynami.

Zadanie 7. Aplikacja analizy danych sprzedażowych w internetowym kanale dystrybucji.

Zadanie 8. Strona internetowa (…) Flash.

Zadanie 9. Aplikacja (…) Hurt.

Zadanie 10. System zarządzania Klientem (…) CRM.

DZIAŁANIE 3. Infrastruktura IT - Hardware:

Zadanie 1. Zakup serwera.

Zadanie 2. Zakup oprogramowania (programu operacyjnego dla serwera i licencji terminalowej).

Zadanie 3. Zakup Notebooka.

Zadanie 4. Zakup podstawowego pakietu aplikacji biurowych.

Zadanie 5. Zakup profesjonalnego programu graficznego do edycji obrazów.

Zadanie 6. Zakup Streamer’a.

Zadanie 7. Rezerwa na nieprzewidziane wydatki.

4. Dokonane zakupy będą miały związek wyłącznie z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

5. Faktury dotyczące przedmiotowego projektu będą wystawiane na Zainteresowanego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca będzie mógł dokonywać odliczenia podatku naliczonego od nabywanych przez niego towarów i usług, które zostaną mu później zrefinansowane w kwocie netto w ramach przedstawionego wyżej projektu ...

Zdaniem Wnioskodawcy, może on odliczyć podatek naliczony zapłacony przy zakupie towarów i usług w pełnej wysokości niezależnie od otrzymanej refundacji poniesionych wydatków kwalifikowanych netto ze środków unijnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego, na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

I tak np. na mocy art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast stosownie do treści art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Należy zaznaczyć, iż dla prawa do odliczenia nie ma znaczenia źródło finansowania wydatków na nabycie towarów i usług. Tak więc pokrycie tych wydatków nie z własnych środków podatnika nie pozbawia go prawa do odliczenia podatku.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych projektu w ramach Osi Priorytetowej IV Społeczeństwo informacyjne Działanie lV.3 E - technologie dla przedsiębiorstw Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X na lata 2007-2013. Według regulaminu konkursu firma mogłaby uzyskać dofinansowanie w wysokości 85% wydatków kwalifikowanych. Do wydatków kwalifikowanych nie jest zaliczany podatek VAT naliczony i dofinansowanie obejmuje wyłącznie kwoty netto. Zainteresowany jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zakupy dokonane w związku z przedmiotowym projektem będą miały związek wyłącznie z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Faktury dotyczące przedmiotowego projektu będą wystawiane na Zainteresowanego.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania przez podatnika podatku VAT czynności opodatkowanych.

W przedmiotowej sprawie zostaną spełnione obydwa wskazane warunki, ponieważ Wnioskodawca, jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, a towary i usługi nabywane w ramach realizacji ww. projektu, będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Reasumując, Zainteresowanemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z realizacją projektu, stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy, o ile nie zaistnieją wyłączenia wskazane w art. 88 ustawy.

Ponadto zauważyć należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...