• Interpretacja indywidualn...
  19.04.2025

IPPP2/443-220/10-4/AO

Interpretacja indywidualna
z dnia 7 czerwca 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia, przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2010r. (data wpływu 19.04.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizowanego projektu - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 19 kwietnia 2010r. wpłynął do Izby Skarbowej w Warszawie, Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizowanego projektu. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 21 maja 2010r. (data wpływu 24.05.2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 17 maja 2010r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Stowarzyszenie będzie realizować projekt pod tytułem „Przegląd kolęd wraz z degustacją potraw wigilijnych i bożonarodzeniowych organizowanych dla 200 osób, oraz promocja lokalnych tradycji, obrzędów i zwyczajów”. Projekt ten współfinansowany będzie z Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Stowarzyszenie realizując ten projekt nie będzie pobierało opłat od uczestników. Zakupione stroje będą użyczane nieodpłatnie. Stowarzyszenie nie świadczy żadnych usług odpłatnie i nie ma możliwości odzyskania podatku VAT. Zakupione w ramach projektu towary i usługi, nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, zarówno w czasie realizacji projektu, jak i w późniejszym okresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w odniesieniu do realizowanej operacji pod nazwą „Przegląd kolęd wraz z degustacją potraw wigilijnych i bożonarodzeniowych organizowanych dla 200 osób oraz promocja lokalnych tradycji, obrzędów i zwyczajów” współfinansowanych w ramach Osi 4 Leader PROW na lata 2007-2013 Stowarzyszenie ma możliwość odliczania podatku od towarów i usług...

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) Stowarzyszenie nie jest podatnikiem VAT. Jako organizacja pozarządowa nie świadczy usług odpłatnych. Realizując operację „Przegląd kolęd wraz z degustacją potraw wigilijnych i bożonarodzeniowych organizowanych dla 200 osób, oraz promocja lokalnych tradycji, obrzędów i zwyczajów”, Stowarzyszenie nie będzie pobierało opłat od uczestników zarówno w czasie realizacji projektu jak i w późniejszym okresie. W związku z powyższym, realizując powyższą operację współfinansowaną w ramach Osi 4 PROW 2007-2013 Stowarzyszenie nie ma możliwości odliczenia podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż interpretacji udzielono w oparciu o zmieniony tytuł projektu. Zmiana nastąpiła w wyniku weryfikacji wniosku przez Wnioskodawcę i dokonana została w uzupełnieniu do złożonego wniosku. Pierwotna wersja tytułu projektu (we wniosku) to – „Przegląd kolęd wraz z degustacją potraw wigilijnych i bożonarodzeniowych oraz zakup strojów regionalnych dla Stowarzyszenia, zmiana tytułu projektu (w uzupełnieniu wniosku) na – „Przegląd kolęd wraz degustacją potraw wigilijnych i bożonarodzeniowych organizowanych dla 200 osób oraz promocja lokalnych tradycji, obrzędów i zwyczajów”. Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza natomiast - na mocy art. 15 ust. 2 ustawy o VAT – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów zauważyć należy, iż status podatnika podatku od towarów i usług, wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2. eksport towarów;

3. import towarów;

4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego określonych warunków tzn. prawo to przysługuje wówczas, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Niezbędnym warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Zasada ta wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku wykorzystywania ich do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi. Zgodnie z regulacją zawartą w art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Stowarzyszenie nie jest podatnikiem VAT. Jako organizacja pozarządowa nie świadczy usług odpłatnych. Stowarzyszenie będzie realizować projekt pod tytułem „Przegląd kolęd wraz z degustacją potraw wigilijnych i bożonarodzeniowych organizowanych dla 200 osób, oraz promocja lokalnych tradycji, obrzędów i zwyczajów”. Projekt ten współfinansowany będzie z Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Realizując tę operację Stowarzyszenie nie będzie pobierało opłat od uczestników, zarówno w czasie realizacji projektu jak i w późniejszym okresie. Zakupione w ramach projektu towary i usługi, nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, zarówno w czasie realizacji projektu, jak i w późniejszym okresie. Uwzględniając treść powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz opisane zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie zostaną spełnione podstawowe warunki uprawniające do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi. Stowarzyszenie nie jest podatnikiem VAT, nie świadczy żadnych usług odpłatnie a towary i usługi zakupione w ramach projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z powyższym, realizując operację pod nazwą „Przegląd kolęd wraz z degustacją potraw wigilijnych i bożonarodzeniowych organizowanych dla 200 osób oraz promocja lokalnych tradycji, obrzędów i zwyczajów”, współfinansowaną w ramach Osi 4 Leader PROW na lata 2007-2013 Stowarzyszenie nie ma możliwości odliczenia podatku VAT. Warto zauważyć, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego nie jest warunkowane źródłem pochodzenia środków, z których finansowane jest nabycie przedmiotowych towarów i usług.

Wobec powyższego, z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia, jaką jest związek dokonanych zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu. Prawo to przysługuje podatnikowi podatku od towarów i usług, a Stowarzyszenie, jak wynika z treści wniosku, nie jest podatnikiem VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu — do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi — Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach — art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...