ITPP2/443-263/10/AP
Interpretacja indywidualna
z dnia 30 czerwca 2010
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2010 r. (data wpływu 26 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 22 czerwca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego remontu budynku - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 26 marca 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 22 czerwca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego remontu budynku.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą – firmę produkcyjną. Zamierza Pan wraz z żoną rozpocząć działalność w formie spółki cywilnej, która będzie polegała na prowadzeniu przedszkola prywatnego. Do tego celu będzie wykorzystywany budynek, w którym obecnie prowadzi Pan działalność produkcyjną, stanowiący środek trwały w Pana działalności. Budynek będzie spółce dzierżawiony i będzie Pan wystawiał co miesiąc fakturę na jej rzecz. Budynek ten wymaga remontu i modernizacji. Koszt remontu polegającego na wymianie posadzek, malowaniu, wymianie drzwi, stanowiłby koszt firmy produkcyjnej i z tytułu tych wydatków będzie Pan odliczał podatek naliczony. Natomiast modernizacja polegająca na przystosowaniu sanitariatów dla potrzeb dzieci i pomieszczeń kuchennych dla potrzeb przedszkola, stanowiłaby w spółce cywilnej inwestycję w obcym środku trwałym, podlegającą amortyzacji.
W związku z powyższym, w uzupełnieniu wniosku, zadano następujące pytanie.
Czy Wnioskodawca może odliczać w firmie produkcyjnej, podatek naliczony z faktur za remont budynku, który wykorzystywany będzie przez spółkę cywilną do działalności zwolnionej przedmiotowo od podatku od towarów i usług...
Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, może w firmie produkcyjnej odliczać podatek naliczony z faktur dokumentujących koszty remontu, które zgodnie z umową ponosi na utrzymanie budynku, będącego środkiem trwałym tej firmy. Wskazał Pan, iż w przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia fakt, że budynek dzierżawiony będzie na działalność przedszkola – zwolnioną od podatku.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Należy wskazać, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że prowadząc indywidualną działalność gospodarczą o profilu produkcyjnym, zamierza Pan wraz z żoną rozpocząć działalność w formie spółki cywilnej, polegającą na prowadzeniu przedszkola prywatnego. Na cele działalności spółki wykorzystywany będzie budynek, w którym obecnie prowadzi Pan działalność produkcyjną, stanowiący w niej środek trwały. Budynek będzie wydzierżawiany spółce, co zostanie udokumentowane fakturami wystawianymi na jej rzecz. Budynek wymaga remontu i modernizacji w celu przystosowania go do potrzeb prowadzenia przedszkola. Zamierza Pan zaliczyć w koszty działalności i odliczyć podatek naliczony związany z przeprowadzeniem remontu w zakresie wymiany posadzek i drzwi oraz malowania. Natomiast modernizacja, która będzie polegała na przystosowaniu sanitariatów i pomieszczeń kuchennych, będzie stanowiła inwestycję w obcym środku trwałym w spółce cywilnej.
Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż koszty poniesione przez Pana w firmie produkcyjnej w zakresie remontu przedmiotowego budynku, mające na celu dostosowanie go do potrzeb dzierżawcy (a tym samym wydzierżawienia tego obiektu, która to czynność podlega opodatkowaniu wg stawki podstawowej), będzie Pan miał prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z przeprowadzeniem remontu, pod warunkiem, że nie zajdą okoliczności wyłączające to prawo, zawarte w art. 88 ustawy. Bez znaczenia dla powyższego prawa pozostaje fakt, że dzierżawca (spółka) będzie prowadził w tym budynku działalność zwolnioną od podatku.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.
