• Interpretacja indywidualn...
  18.11.2024

IBPP3/443-289/10/KO

Interpretacja indywidualna
z dnia 26 lipca 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2010r. (data wpływu 26 kwietnia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 lipca 2010r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wniesieniem aportu w postaci gruntu zabudowanego budynkami centrum handlowego oraz prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 26 kwietnia 2010r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wniesieniem aportu w postaci gruntu zabudowanego budynkami centrum handlowego oraz prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 lipca 2010r. (data wpływu) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 19 lipca 2010r. znak IBPP3/443-289/10/KO.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej jako: Spółka) jest właścicielem nieruchomości – gruntu zabudowanego budynkami centrum handlowego (dalej jako: Nieruchomość). Spółka planuje przystąpić do spółki osobowej prawa handlowego (dalej: Spółka Osobowa) w zamian za wkład niepieniężny w postaci Nieruchomości oraz wkład gotówkowy. Nieruchomość, która będzie przedmiotem wkładu niepieniężnego, nie będzie stanowić przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki, w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Ponadto nie będą spełnione warunki przewidziane w przepisach ustawy o VAT, umożliwiające zastosowanie zwolnienia z VAT lub obniżonej stawki VAT względem Nieruchomości.

Zgodnie z regulacjami z dnia 15 września 2000r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r., Nr 94, poz. 1038 ze zm.) wartość wkładu niepieniężnego (Nieruchomości) zostanie określona w umowie Spółki Osobowej i będzie równa wartości rynkowej aportu na dzień jego wniesienia. W wyniku planowanej transakcji wniesienia aportu, Spółka Osobowa stanie się właścicielem Nieruchomości. Wartość rynkowa nieruchomości zostanie ustalona na podstawie zewnętrznej wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę. Wycena ta będzie odpowiadać wymogom wyceny środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, wynikających z ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002r., Nr 76, poz. 694 ze zm.), wobec tego nie będzie uwzględniać podatku VAT.

Zatem faktura VAT dokumentująca wniesienie aportu będzie wskazywać wartość rynkową wynikająca z wyceny jako podstawę opodatkowania (wartość sprzedaży netto) oraz należy podatek VAT obliczony od jej wartości.

Nowopowstała Spółka Osobowa będzie wykorzystywać otrzymaną w formie aportu Nieruchomość do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej VAT tj. do sprzedaży lub najmu.

Pismem z dnia 23 lipca 2010r. Wnioskodawca uzupełnił zdarzenie przyszłe w następujący sposób:

1. W pierwszym pytaniu Dyrektor Izby Skarbowej wezwał Spółkę do jednoznacznego wskazania czy wniesienie aportu do spółki osobowej w postaci nieruchomości będącej przedmiotem wniosku nie będzie korzystało ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy z dnia 11 mara 2004r. o podatku od towarów i usług.

Spółka wyjaśnia, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budowli lub ich części upłynął okreskrótszy niż 2 lata.

Przy czym, stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, gdy w ustawie mowa o „pierwszym zasiedleniu" rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

1. wybudowaniu lub

2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Jednakże, stosownie do przepisu art. 43 ust. 10 podatnik może zrezygnować z opisanego powyżej zwolnienia od podatku i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2. złożą przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Biorąc powyższe pod uwagę Spółka wyjaśnia, iż Jej intencją jest opodatkowanie przedmiotowej transakcji podatkiem VAT. Stąd w sytuacji, gdyby przed dniem dokonania aportu opisanego we wniosku nastąpiło pierwsze zasiedlenie w rozumieniu ustawy o VAT, wówczas Spółka oraz spółka osobowa skorzystają z możliwości opodatkowania tej transakcji podatkiem VAT stosownie do przepisu art. 43 ust. 10 ustawy o VAT (tj. złożą stosowne zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania do urzędu skarbowego właściwego dla nabywcy). W efekcie nie dojdzie do zwolnienia transakcji z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Z kolei, zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwalnia się z podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w ust. 10 (tj. zwolnieniem opisanym przez Spółkę powyżej) pod warunkiem, że:

1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku, do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.

Biorąc powyższe pod uwagę Spółka wyjaśnia, iż nie spełnia przesłanek pozwalających Jej na skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego w przepisie art 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, gdyż w stosunku do nieruchomości będącej przedmiotem aportu przysługiwało Jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Dyrektor wezwał także Spółkę do jednoznacznego wskazania czy do dostawy nieruchomości będzie miał zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Tymczasem, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym Spółka wskazuje, iż nieruchomość, która będzie przedmiotem wkładu niepieniężnego nie będzie stanowić przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Zatem, do dostawy nieruchomości nie będzie miał zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Mając powyższe na uwadze, Spółka wnosi by Dyrektor przy wydawaniu interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego przyjął jako element stanu faktycznego, iż wniesienie aportu do spółki osobowej będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

2. Wykorzystanie nieruchomości przez spółkę osobową.

W drugim pytaniu zawartym w wezwaniu Dyrektor Izby Skarbowej wezwał Spółkę do wskazania czy spółka osobowa wykorzystując wyżej wymienioną nieruchomość do świadczenia usług najmu, będzie świadczyła usługi te w warunkach wykluczających zwolnienie z podatku VAT.

Celem odpowiedzi na powyższe pytanie Spółka wyjaśnia, iż zgodnie z przepisami ustawy o VAT (tj. art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy w związku z poz. 4 załącznika numer 4 do ustawy) zwolnieniu z podatku VAT podlegają wyłącznie usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym.

Spółka wyjaśnia, iż nieruchomości będące przedmiotem wniosku nie mają charakteru mieszkalnego i będą wynajmowane tylko do celów prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z powyższym, spółka osobowa, do której nieruchomości zostaną wniesione aportem, nie będzie świadczyła usług najmu w warunkach zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z załącznikiem numer 4 do ustawy o podatku VAT.

Jednocześnie Spółka wyjaśnia, iż przewidywany obrót z tytułu sprzedaży opodatkowanej VAT w spółce osobowej wskazuje, iż spółka ta nie będzie mogła skorzystać z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT przewidzianego w przepisie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy Spółce Osobowej (której wspólnikiem będzie Wnioskodawca) będzie przysługiwało prawo do obniżenia należnego podatku VAT o podatek naliczony wykazany na wystawionej przez Spółkę fakturze dokumentującej wniesienie aportem Nieruchomości, zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT...

2. Czy Spółce Osobowej będzie przysługiwało prawo do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym, zgodnie z art. 87 ustawy o VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy,

1. Spółce Osobowej (której wspólnikiem będzie Wnioskodawca) będzie przysługiwało prawo do obniżenia należnego podatku VAT o podatek naliczony wskazany na wystawionej przez Spółkę fakturze dokumentującej wniesienie aportem Nieruchomości, zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, oraz

2. Spółce Osobowej będzie przysługiwało prawo do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym, zgodnie z art. 87 ustawy o VAT.

Ad. 1.

1.1 Prawo obniżenia należnego podatku VAT o podatek VAT naliczony

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Na podstawie art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje m.in. w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

Ograniczenia w prawie do odliczenia podatku naliczonego zawiera art. 88 ustawy o VAT. Między innymi art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z powyższego wynika, że warunkiem do odliczenia podatku VAT naliczonego w rozliczeniu za dany miesiąc jest:

1. związek nabytych usług z czynnościami podatnika podlegającymi opodatkowaniu VAT,

2. otrzymana faktura z wykazanym naliczonym podatkiem VAT,

3. aby otrzymana faktura dokumentowała czynność podlegającą opodatkowaniu VAT i nie zwolnioną z VAT.

Ad. a)

Otrzymana przez Spółkę Osobową Nieruchomość będzie przez nią wykorzystywana w działalności opodatkowanej VAT – sprzedaży lub najmu.

Ad. b)

Spółka Osobowa otrzyma od spółki fakturę VAT dokumentującą wniesienie aportem do Spółki Osobowej Nieruchomość z naliczonym 22% podatkiem VAT.

Ad. c)

Wystawiona przez Wnioskodawcę faktura nie będzie dokumentowała transakcji niepodlegającej opodatkowaniu albo zwolnionej z VAT.

(Poniżej Spółka szczegółowo uzasadnia swoje stanowisko, zgodnie z którym aport stanowi czynność opodatkowaną).

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy nie zajdą żadne z wymienionych w ustawie o VAT przesłanek ograniczających prawo do odliczenia podatku VAT przez Spółkę Osobową.

1.2 Wniesienie aportu jako czynność opodatkowana podatkiem VAT.

Jak wspomniano powyżej, stosownie do art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, stanowi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. przez świadczenie usług, w świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się z kolei każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Zdaniem Spółki, wniesienie aportu do spółki osobowej nie stanowi na gruncie przepisów o podatku VAT odrębnej kategorii czynności opodatkowanej, a jedynie formę w jakiej dokonywana jest dostawa towarów – tj. przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami stanowiącymi przedmiot aportu, bądź świadczenie usług – tj. każde świadczenie na rzecz spółki otrzymującej aport, które nie stanowi dostawy towarów.

Należy przy tym podkreślić, iż w zamian za aport spółka wnosząca aport otrzymuje ogół praw i obowiązków w Spółce osobowej o możliwej do określenia wartości rynkowej. Dlatego też, zdaniem Spółki wniesienie aportu do spółki Osobowej należy uznać za czynność odpłatną tj. w zależności od przedmiotu aportu – odpłatną dostawą towarów bądź odpłatne świadczenie usług.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się m. in. budynki i budowle, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Uwzględniając powyższe, zdaniem spółki, w przypadku wniesienia aportem do spółki Nieruchomości (tj. budynków i gruntu), dochodzi do odpłatnej dostawy towarów, w rozumieniu art. 5 ust 1 ustawy o VAT, przez spółkę wnoszącą aport na rzecz spółki otrzymującej aport.

Określony w ustawie o VAT zakres opodatkowania tym podatkiem wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podatnik VAT, który dla tej właśnie czynności będzie działał w takim właśnie charakterze. W kontekście powyższego podkreślenia wymaga fakt, iż – w sytuacji przedstawionej we wniosku – Spółka dokonała czynności wniesienia aportu do Spółki Osobowej w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, występując, tym samym jako podatnik podatku VAT. W efekcie czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Należy również zauważyć, że w analizowanym przypadku nie zajdą przesłanki wyłączenia przedmiotowej transakcji z opodatkowania podatkiem VAT, jako transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Ponadto jak wskazano powyżej, w omawianej sytuacji nie zajdą przesłanki do zastosowania zwolnienia z VAT.

Powyższy pogląd w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji aportu jest w pełni poparty stanowiskiem Ministra Finansów, które zostało wyrażone w piśmie z dnia 16 kwietnia 2009r.

1.3 Faktura dokumentująca transakcję.

* Na podstawie art. 86 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Spółka Osobowa otrzyma fakturę zawierającą:

* jako podstawę opodatkowania, wartość Nieruchomości będącej przedmiotem aportu wynikająca z umowy Spółki Osobowej i wskazaną w wycenie rzeczoznawcy, oraz

* kwotę VAT kalkulowaną jako 22% tak określonej podstawy opodatkowania.

Ad. 2.

Zwrot na rachunek bankowy.

Zgodnie z art. 87 ustawy o VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zwrot różnicy podatku następuje zasadniczo w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju.

Zatem uzasadnione jest twierdzenie Wnioskodawcy, że zakładana przez niego Spółka Osobowa uprawniona będzie do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym (powstałej w efekcie otrzymania Faktury VAT dokumentującej wniesienie aportu) na rachunek bankowy zasadniczo w terminie 60 dni od złożenia deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym otrzymała (i ujęła) fakturę VAT dokumentującą transakcję wniesienia do niej przez Wnioskodawcę aportu w postaci Nieruchomości.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Osobowa będzie miała pełne prawo do odliczenia podatku z faktury dokumentującej aport, a w razie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, będzie miała prawo do zwrotu różnicy na rachunek bankowy zasadniczo w czasie 60 dnia od dnia złożenia deklaracji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Wniesienie aportu jest dostawą towarów, zważywszy na fakt, że mamy w tym przypadku do czynienia z przeniesieniem prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel, lub też świadczeniem usług. Pozostaje więc konieczność rozstrzygnięcia, czy dostawa ta jest odpłatna, czy nieodpłatna. Na gruncie kodeksu spółek handlowych przyjęcie, że objęcie udziałów w spółce w zamian za aport stanowi odpłatność, nie byłoby możliwe. Jednak tak jak ustawa o VAT odrywa się od konstrukcji prawa cywilnego, tak wydaje się w pełni zasadne rozpatrywanie odpłatności jedynie na gruncie ustawy o VAT. Z jej przepisów, a także z orzecznictwa ETS wynika, że odpłatnością będzie uzyskany przez dostawcę benefit (korzyść) każdego rodzaju. Nie ulega wątpliwości, że wniesienie aportu nie jest świadczeniem pod tytułem darmym. Wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść. Z tego względu należy uznać wniesienie aportu za odpłatną dostawę towarów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca ma zamiar dokonać dostawy towarów tj. wnieść aport w postaci nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami centrum handlowego do spółki osobowej. Wnioskodawca wskazał, że w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ Nieruchomość będąca przedmiotem planowanego aportu nie może zostać uznana za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki. A także nie będą spełnione warunki przewidziane w przepisach ustawy o VAT, umożliwiające zastosowanie zwolnienia z VAT tj. art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o VAT względem Nieruchomości. Natomiast w sytuacji, gdyby przed dniem dokonania aportu opisanego w zdarzeniu przyszłym nastąpiło pierwsze zasiedlanie w rozumieniu ustawy o VAT, wówczas Wnioskodawca oraz spółka osobowa skorzystają z możliwości opodatkowania tej transakcji podatkiem VAT stosownie do przepisu art. 43 ust. 10 ustawy o VAT (tj. złożą stosowne zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania do urzędu skarbowego właściwego dla nabywcy). W efekcie nie dojdzie do zwolnienia transakcji z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Wnioskodawca wskazał również, iż przy wydawaniu interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego należy przyjąć jako element stanu faktycznego, iż wniesienie aportu do spółki osobowej będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wnioskodawca wskazał, iż dostawa Nieruchomości w formie aportu nie będzie korzystać z wyłączenia, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Do przedmiotowej dostawy nie będzie miało również zastosowania zwolnienie od podatku wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Stosowanie do art. 43 ust. 10 ustawy o VAT podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zatem aport gruntu zabudowanego budynkami centrum handlowego do Spółki Osobowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W związku z powyższym Wnioskodawca będzie zobowiązany do udokumentowania przedmiotowej transakcji w postaci wniesienia do Spółki Osobowej aportu gruntu zabudowanego budynkami centrum handlowego fakturą VAT z zastosowaniem 22% stawki podatku VAT.

Jak wynika z treści wniosku do transakcji sprzedaży nieruchomości przez Spółkę Osobową nie będzie miał zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10a, ponieważ w przedmiotowym wniosku wskazano, że nowopowstała Spółka Osobowa będzie wykorzystywać otrzymaną w formie aportu nieruchomość do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT tj. do sprzedaży lub najmu tej nieruchomości.

W kwestii sprzedaży przez Spółkę Osobową nieruchomości nabytej od Wnioskodawcy w formie aportu, jej sprzedaż przez Spółkę Osobową podlegać będzie opodatkowaniu jedynie w niektórych przypadkach np. w sytuacji gdy dostawa będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim tj. po ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowić będą co najmniej 30% wartości początkowej.

Sprzedaż przez Spółkę Osobową przedmiotowej nieruchomości będzie również opodatkowana w przypadku gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawa tej nieruchomości upłynie okres krótszy niż 2 lata lub też Spółka Osobowa skorzysta z opcji opodatkowania, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT i jednocześnie nie wystąpią przesłanki określone w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W kwestii przeznaczenia nieruchomości nabytej przez Spółkę Osobową w formie aportu do świadczenia usług najmu zauważyć należy, iż Wnioskodawca wskazał, że nieruchomości będące przedmiotem wniosku nie mają charakteru mieszkalnego i będą wynajmowane do celów prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, Spółka osobowa do której nieruchomości zostaną wniesione, nie będzie świadczyła usług najmu w warunkach zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z załącznikiem nr 4 do ustawy o podatku VAT.

Jednocześnie Spółka Osobowa nie będzie korzystać ze zwolnienia podmiotowego przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych – art. 86 ust. 11 ustawy o VAT.

Stosownie do art. 86 ust. 19 ww. ustawy jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

W świetle powyższego Spółka Osobowa uprawniona będzie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze VAT wystawionej przez Wnioskodawcę dokumentującej transakcję wniesienia do Spółki Osobowej aportu, w terminach określonych w art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli podatek naliczony wynikający z ww. faktury będzie w Spółce Osobowej związany z jej czynnościami opodatkowanymi i nie wystąpią przypadki, o których mowa w art. 88 ust. 3a ustawy.

Stosownie do art. 87 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W myśl art. 87 ust. 2 ustawy o VAT zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Zaś zgodnie z art. 87 ust. 5a ustawy o VAT w przypadku gdy podatnik nie wykonał

w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe.

W świetle powyższego jeżeli w Spółce Osobowej wystąpi w danym okresie rozliczeniowym nadwyżka podatku naliczonego nad należnym wówczas przysługiwać jej będzie prawo do zwrotu tej nadwyżki na rachunek bankowy co do zasady w terminie 60 dni od złożenia deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym nadwyżka ta wystąpiła.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Podkreślenia wymaga jednakże fakt, iż niniejsza interpretacja traci swą aktualność w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu zdarzenia przyszłego lub prawnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...