ITPP2/443-925/10/KT
Interpretacja indywidualna
z dnia 9 listopada 2010
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2010 r. (data wpływu 7 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego związanego z przeprowadzeniem kampanii promocyjnej - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 7 września 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego związanego z przeprowadzeniem kampanii promocyjnej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Gmina jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Wystąpiła do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z wnioskiem o dofinansowanie kampanii promocyjnej w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Kampania promocyjna odbyła się w dniu 7 sierpnia 2010 r. w miejscowości K. Wstęp na zorganizowaną kampanię promocyjną był bezpłatny. Gmina składając wniosek ujęła w zestawieniu rzeczowo-finansowym podatek od towarów i usług jako koszt kwalifikowany, który po ogólnym rozliczeniu ma być Jej zwrócony. Poniesione wydatki nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, a także nie stanowią kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W celu realizacji ww. kampanii promocyjnej przeprowadzono jedno postępowanie przetargowe w trybie przetargu nieograniczonego, na podstawie art. 39 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Postępowanie to obejmowało usługę dotyczącą przygotowania i przeprowadzenia kampanii promocyjnej wraz z przygotowaniem i przeprowadzeniem degustacji ryb i produktów rybnych poprzez zapewnienie:
materiałów promocyjnych związanych z promocją ryb i po ryby 2007-2013;
nagród;
wc;
gigantycznego garnka lub patelni z paleniskiem;
hostess;
konferansjera;
osób do prowadzenia konkursów;
reklamy imprezy w prasie;
reklamy imprezy w radio;
ekspozycji plakatów;
obsługi medycznej;
plakatów w formacie A3;
plakatów w formacie B1;
ulotek edukacyjnych w formacie A5;
ulotek informacyjno-kulinarnych w formacie DL;
banerów reklamowych
oraz poprzez:
przygotowanie i wydanie 10 różnych rodzajów dań rybnych, łącznie 13.800 porcji, w tym zupy rybnej – 4.000 porcji;
przygotowanie i wydanie co najmniej 2 rodzajów surówek – 3.500 porcji;
przygotowanie i wydanie bułek 50 g – 5.000 sztuk;
zapewnienie naczyń jednorazowych do przeprowadzenia degustacji;
zapewnienie zaplecza niezbędnego do jej przeprowadzenia.
Zawarto także umowę na realizację promocyjnego programu kulinarnego.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy Gmina może odzyskać podatek od towarów i usług...
Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje prawo do odzyskania podatku od towarów i usług, z uwagi na brak związku ze sprzedażą opodatkowaną, o której mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 88 ust. 4 powołanej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.
Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.
W rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.
Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 7 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.
Z treści złożonego wniosku wynika, że Gmina jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. W związku z realizacją kampanii promocyjnej, powiązanej z degustacją ryb i produktów rybnych, ubiega się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej poniesionych wydatków. Miały one związek m. in. z: zapewnieniem materiałów promocyjnych dotyczących ryb, reklamą w mediach, ekspozycją plakatów i banerami reklamowymi, zapewnieniem zaplecza sanitarno-technicznego i obsługi medycznej, organizacją konkursów z nagrodami, przygotowaniem i wydaniem różnego rodzaju dań rybnych, zapewnieniem naczyń jednorazowych, a także realizacją promocyjnego programu kulinarnego w wykonaniu znanego kucharza. Poniesione wydatki nie miały związku ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, wstęp na kampanię promocyjną był bezpłatny.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, Gmina nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z realizacją przedmiotowej kampanii. Wnioskodawcy nie przysługuje także prawo otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż dofinansowanie, o które się ubiega, nie stanowi środków, o których mowa w § 7 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r.
Należy zaznaczyć, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania kwestii możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.