• Interpretacja indywidualn...
  24.05.2025

ILPP1/443-909/10-8/NS

Interpretacja indywidualna
z dnia 12 listopada 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez pełnomocników adwokatów, przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym pismami z dnia: 13 września 2010 r. (data wpływu 17 września 2010 r.), 5 października 2010 r. (data wpływu 11 października 2010 r.) oraz 18 października 2010 r. (data wpływu 25 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 16 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wniosek uzupełniono pismami z dnia: 13 września 2010 r. (data wpływu 17 września 2010 r.), 5 października 2010 r. (data wpływu 11 października 2010 r.) oraz 18 października 2010 r. (data wpływu 25 października 2010 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe, dodatkową opłatę i prośbę dotyczącą przyspieszenia rozpoznania sprawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej jako: Spółka) planuje zrealizować inwestycję polegającą na budowie budynku, w którym Spółka prowadzić będzie swoją działalność wspomagającą rozwój innowacyjnych technologii oraz korzystnych warunków wspomagających transfer nauki i wiedzy do przemysłu (w szczególności prowadzić będzie tzw. inkubator dla przedsiębiorców wynajmując powierzchnie biurowe). W tym celu Spółka uzyskała dofinansowanie w ramach działania 1.4 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa na lata 2007-2013.

Projekt przewiduje, że budynek powstanie na gruncie należącym obecnie do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Spółka z o.o. (dalej jako: WSSE). WSSE ma przystąpić do Spółki, a nieruchomość niezabudowana o powierzchni 3,500 ha - stanowiąca grunt przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na działalność podstawową: aktywność gospodarcza 1 i przeznaczenie uzupełniające: aktywność gospodarcza 2, infrastruktura drogowa, urządzenia infrastruktury technicznej - ma zostać wniesiona do Spółki jako aport. WSSE objąć ma akcje Spółki nowej emisji o łącznej wartości nominalnej równej wartości aportu (nieruchomości gruntowej) netto. Kwota należnego podatku VAT podlegać ma zwrotowi przez Spółkę na rzecz WSSE, na podstawie faktury VAT wystawionej przez WSSE, w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy przenoszącej własność aportu.

Spółka zwraca się o interpretację w celu ustalenia prawidłowych skutków podatkowych wniesienia aportu do Spółki w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ze złożonego w dniu 11 października 2010 r. uzupełnienia do wniosku wynika, że:

Nieruchomość niezabudowana została oszacowana w operacie przez rzeczoznawcę majątkowego na kwotę 7.350.000 zł. Jest to kwota netto.

Nieruchomość będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu faktury dokumentującej aport na zasadach ogólnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, konsekwencją przyjętego przez strony sposobu postępowania, opisanego powyżej, będzie prawo Spółki do odliczenia podatku naliczonego z tytułu faktury aportowej na ogólnych zasadach. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że przedmiot aportu będzie wykorzystywany przez Spółkę do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

W ocenie Spółki, stanowisko to znajduje potwierdzenie w treści art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), który stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty należnego podatku VAT o kwotę naliczonego podatku VAT. Spółka, po wybudowaniu zaplanowanego obiektu, świadczyć będzie usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, polegające głównie na wynajmie powierzchni biurowych inkubowanym przez siebie przedsiębiorcom. Z uwagi na te okoliczności Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego na podstawie faktury wystawionej przez WSSE po dokonaniu transakcji wniesienia gruntu aportem (por. stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 11 października 2009 r., nr IPPP3/443-764/09-2/MM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego, na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast stosownie do treści art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż Spółka planuje zrealizować inwestycję polegającą na budowie budynku, w którym prowadzić będzie swoją działalność. Projekt przewiduje, że budynek powstanie na gruncie należącym obecnie do WSSE. WSSE ma przystąpić do Spółki, a nieruchomość niezabudowana o powierzchni 3,500 ha - ma zostać wniesiona do Spółki jako aport. WSSE objąć ma akcje Spółki nowej emisji o łącznej wartości nominalnej równej wartości aportu (nieruchomości gruntowej) netto. Ponadto, nieruchomość będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak wskazano w interpretacji z dnia 12 listopada 2010 r. nr ILPP1/443-909/10-7/NS, czynność wniesienia aportem niezabudowanej nieruchomości do Spółki w zamian za akcje w kapitale zakładowym Spółki, prowadzić będzie do przeniesienia prawa do rozporządzania nią jak właściciel, a zatem stanowić będzie odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W przedmiotowej sprawie warunek ten zostanie spełniony, bowiem jak wskazała Spółka, nabyta w drodze aportu nieruchomość gruntowa będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowego gruntu.

Reasumując, Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej przedmiotowy aport, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, przy niezaistnieniu przesłanek wynikających z art. 88 ustawy.

Dodatkowo, tut. Organ wyjaśnia, iż wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej rozpatrywane są w terminie, o którym mowa w art. 14d ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), tj. bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosków. Ponadto, wszystkie wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej załatwiane są z zachowaniem kolejności wpływu.

Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast, kwestia dotycząca opodatkowania wniesienia aportem niezabudowanej nieruchomości do Spółki w zamian za akcje została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej z dnia 12 listopada 2010 r. nr ILPP1/443-909/10-7/NS.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...