1473/WV/443/213/143/2005/GW
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 2 września 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy Bank jest zobowiązany wykazywać w deklaracji VAT - 7. w pozycji 20 - "Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku" przychodów z tytułu prowadzonej działalności, jeśli świadczy prawie wyłącznie usługi pośrednictwa finansowego. które to usługi korzystają ze zwolnienia podatku VAT na podstawie art. 43 ust. l pkt l ustawy o podatku od towarów i usług?
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.06.2005 (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 99 ust. 14 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie
Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:
Bank świadczy usługi zwolnione od towarów i usług ( usługi pośrednictwa finansowego), oraz usługi opodatkowane podatkiem VAT np. usługi najmu, sprzedaż aktywów do zbycia. Bank przekazuje pewne towary bez wynagrodzenia. Bank nie przekazuje próbek oraz nie prowadzi rejestru przekazań ( Bank od każdego przekazanego towaru niezależnie od wartości odlicza w całości zawarty w nich podatek naliczony VAT, a w momencie niedpłatnego przekazania tych towarów wykazuje podatek należny). Bank przekazuje towary w formie darowizn oraz na cele reprezentacji i reklamy- np. ulotki, materiały reklamowe, drobne upominki z logo Banku, kwiaty podczas oficjalnych uroczystości.
Pytanie Wnioskodawcy:
Czy Bank jest zobowiązany wykazywać w deklaracji VAT - 7. w pozycji 20 - "Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku" przychodów z tytułu prowadzonej działalności, jeśli świadczy prawie wyłącznie usługi pośrednictwa finansowego. które to usługi korzystają ze zwolnienia podatku VAT na podstawie art. 43 ust. l pkt l ustawy o podatku od towarów i usług.
Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego:
Bank stoi na stanowisku, iż nie jest zobowiązany wykazywać w pozycji 20 - ,, Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku" przychodów z tytułu prowadzonej działalności ponieważ świadczy prawie wyłącznie usługi pośrednictwa finansowego. które to usługi korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust l pkt l ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym brak wypełnienia tej rubryki nie ma żadnego wpływu na wartość zobowiązań podatkowych, natomiast wyliczenie odpowiednich wartości w celu wypełnienia tych pozycji w przypadku Banku jest bardzo pracochłonne.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:
Bank jest podatnikiem VAT czynnym, stąd też zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) podatnik, o którym mowa w art. 15, obowiązany jest składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Przy czym art. 99 ust. 14 w/w ustawy stanowi, iż minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowych, o których mowa w ust. 1, 2 i 8 - 11, wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego ich wypełniania oraz terminu i miejsca ich składania.
W wyniku wykonania wyżej wspomnianej delegacji ustawowej, Minister Finansów w rozporządzeniu z 23 kwietnia 2004 r., określił wzory deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 89 poz. 852 z póz. zm.), w tym dla deklaracji VAT-7, stanowiącej załącznik Nr 1 do tego rozporządzenia.
Są to pozycje obowiązkowe do wypełnienia. Zatem, jeżeli podatnik obowiązany jest do składania deklaracji, to ma również obowiązek wykazywać kwoty w poz. 20 deklaracji VAT-7, przy czym bez znaczenia pozostaje tu zakres dokonywania przez niego sprzedaży opodatkowanej czy też zwolnionej, jak również to, jaka jest wysokość podatku podlegająca wpłacie do organu podatkowego.
Pouczenie1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-miu dni, licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej)1.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt l lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004r., Nr 253, poz. 2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.