IP-PP2-443-437/07-2/KCH
Interpretacja indywidualna
z dnia 13 listopada 2007
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2007r. (data wpływu 12 października 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stawki podatku VAT przy świadczeniu usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 80.42.10 „usługi szkół języków obcych i kształcenia ustawicznego dorosłych, gdzie indziej niesklasyfikowane” - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 12 października 2007r. wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stawki podatku VAT przy świadczeniu usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 80.42.10 „usługi szkół języków obcych i kształcenia ustawicznego dorosłych, gdzie indziej niesklasyfikowane”.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się między innymi prowadzeniem szkoleń z dziedziny bezpieczeństwa dzieci w samochodach. Szkolenia te są adresowane do osób dorosłych, właścicieli oraz personelu sklepów oferujących foteliki samochodowe dla dzieci. Szkolenia te mają charakter techniczny. Zapoznają kursantów z następującymi zagadnieniami:
fizyka w zjawisku zderzenia samochodowego,
anatomia dziecka,
biochemia zdarzenia,
system ochrony stosowane w samochodach,
typy konstrukcyjne fotelików,
zasady doboru fotelików,
zasady prawidłowego stosowania fotelików,
testy zderzeniowe samochodów,
testy zderzeniowe fotelików.
Za prowadzone tego typu szkolenia w maju i lipcu 2006r. zainteresowany wystawił faktury VAT stosując zwolnienie z podatku, na podstawie klasyfikacji PKWiU 80.41.10 tj. „usługo szkół języków obcych i kształcenia ustawicznego dorosłych, gdzie indziej niesklasyfikowane.
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Strona zwróciła się z prośbą o zajęcie stanowiska :
Czy mając na uwadze przedmiot prowadzonych usług i obowiązujące przepisy prawidłowo zastosowano stawkę podatku VAT przyjmując na podstawie PKWiU 80.42.10 zwolnienie od podatku VAT dla wyżej wymienionych usług...
Zdaniem wnioskodawcy, świadczone przez niego usługi korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3 i art. 129 ust. 1. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.
W świetle obowiązujących przepisów tj. art. 8 ust. 3 ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji. Zatem, przy ustalaniu stawek podatku od towarów i usług stosowanych przy świadczeniu usług na terytorium kraju należy uwzględniać klasyfikacje statystyczne PKWiU służące do identyfikacji usług podlegających temu podatkowi.
Stosownie do pozycji Nr 7 załącznika Nr 4 do ustawy „wykaz usług zwolnionych od podatku”, zwalnia się od podatku świadczenie usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU ex 80 – usługi w zakresie edukacji, gdzie ex oznacz, iż zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.
Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, iż skoro usługi wykonywane przez Pana, zgodnie z dokonaną klasyfikacją należą do usług w zakresie edukacji ( grupowanie PKWiU ex 80), to stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe, z uwagi na fakt, iż świadczenie usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU ex 80, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Jednocześnie tutejszy organ podkreśla, iż udzielając interpretacji indywidualnej przyjął wskazaną przez podatnika Klasyfikację PKWiU 80.42.10 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, i w oparci o dokonaną przez wnioskodawcę klasyfikację uznał stanowisko zainteresowanego za prawidłowe.
Na uwagę zasługuje fakt, iż tutejszy organ nie jest właściwy do dokonywania klasyfikacji wyrobów i usług świadczonych przez wnioskodawców. W przypadku wątpliwości co do klasyfikacji usługi Strona można zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, 93-176 Łódź, o dokonanie klasyfikacji.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu, do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
