• Interpretacja indywidualn...
  29.11.2024

ITPB1/415-274/07/PSZ

Interpretacja indywidualna
z dnia 5 grudnia 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1623 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2007 r. (data wpływu 25 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad ewidencjonowania przychodów i kosztów uzyskania przychodów z tytułu kupna i sprzedaży lokali mieszkalnych w ramach działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 25 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad ewidencjonowania przychodów i kosztów uzyskania przychodów z tytułu kupna i sprzedaży lokali mieszkalnych w ramach działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Działalność gospodarczą rozszerzyła Pani o obrót nieruchomościami. Działalność ta polegać będzie na zakupie mieszkań przeznaczonych do kapitalnego remontu, ich remontowaniu lub przebudowie a następnie sprzedaży. Środki na zakup nieruchomości pochodzić będą z kredytów bankowych udzielanych firmom. Mieszkania nabywane będą wyłącznie od osób fizycznych. Sprzedaż dokonywana będzie również na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy koszty nabycia mieszkania od osoby fizycznej jak i przychód z jego zbycia stanowią dla Pani firmy wartość brutto, czy też wartościach netto...

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty nabycia mieszkania od osoby fizycznej jak i przychód ze jego zbycia należy ewidencjonować w wartościach brutto.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Natomiast w myśl art. 14 ust. 1 ww. za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Jak wynika z treści wniosku, przedmiotem prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej jest, m.in. handel nieruchomościami, w związku z tym przychody uzyskane z tego tytułu należeć będą do przychodów z działalności gospodarczej, o których mowa w cyt. art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W złożonym wniosku wskazuje Pani, iż jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przewiduje m.in. różne stawki podatkowe oraz zwolnienia.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 tej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

W związku z powyższym, jeżeli sprzedaż mieszkań dokonywana w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej opodatkowana będzie podatkiem od towarów i usług, to przychodem z tej działalności będzie wartość pomniejszona o należny podatek od towarów i usług (netto).

Jeżeli natomiast sprzedaż ta będzie zwolniona od podatku, np. na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, to w takim przypadku wartość netto sprzedaży będzie stanowiła jednocześnie wartość brutto. Dlatego też, wyłącznie w przypadku, gdy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pani dokonywała sprzedaży używanych lokali mieszkalnych, zwolnionej od podatku od towarów i usług, to przychodem z tej działalności będzie kwota należna z tytułu tej sprzedaży (brutto).

Odnosząc się do kwestii ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności, wskazać należy, iż stosownie do normy prawnej zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww ustawy. O zakwalifikowaniu danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu decyduje, czy został on poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, tzn. czy jest związany z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz ma lub może mieć wpływ na uzyskanie przychodu, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, a także czy nie został wyłączony z kosztów na podstawie art. 23 tej ustawy.

W związku z tym, iż - jak wykazano we wniosku - prowadzona przez Panią działalność polega, m.in. na obrocie nieruchomościami, w Pani przypadku zakupione mieszkania stanowić będą towar handlowy. Zostaną one bowiem nabyte w celu ich odsprzedaży. Wydatki na zakup mieszkań stanowią zatem niewątpliwie koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Z treści wniosku wynika, iż zakupuje Pani lokale mieszkalne od osób fizycznych a więc niebędących podatnikami towarów i usług.

Podkreślić należy, iż stosownie do art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikiem jest osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, przy czym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zatem, jeżeli przy zakupie towaru handlowego nie wystąpi kategoria naliczonego podatku od towarów i usług, to wartość mieszkań zakupionych od osób nieprowadzących działalności gospodarczej (w rozumieniu cyt. przepisu) ewidencjonowana będzie w wartości wynikającej z zawartych w formie aktu notarialnego umów przenoszących własność tych mieszkań (brutto).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 – 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...