• Interpretacja indywidualn...
  15.11.2024

ILPP2/443-353/10-4/EWW

Interpretacja indywidualna
z dnia 24 maja 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1623 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2010 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 2 marca 2010 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 8 marca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 kwietnia 2010 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 17 maja 2010 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 20 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie importu usług finansowych oraz ich zwolnienia od podatku - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 2 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie importu usług finansowych oraz ich zwolnienia od podatku. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 28 kwietnia 2010 r. (data wpływu do Izby skarbowej w Poznaniu 17 maja 2010 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 20 maja 2010 r.) o doprecyzowanie pytania, informacji dotyczących opisanego zdarzenia przyszłego oraz odpis KRS.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zawarła z x umowę o świadczenie usług polegających na kompleksowym zarządzaniu płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej (Umowę Cash Poolingu).

Stronami umowy są także spółki zagraniczne, wchodzące w skład międzynarodowej Grupy B. z siedzibą w Kanadzie.

Umowa Cash Poolingu oparta jest na następującej strukturze:

* Spółka wchodząca w skład międzynarodowej Grupy kapitałowej B. otwiera Rachunki w x oraz w x;

* W ramach Umowy Cash Poolingu, B. - Szwajcaria - spółka będąca nierezydentem - została wybrana Agentem, który wobec x reprezentuje inne spółki z Grupy.

„Dla celów realizacji niniejszej umowy x prowadzi na rzecz i w imieniu Agenta Rachunek Docelowy Agenta, na którym dokonywana jest konsolidacja środków z Rachunków Spółki i rachunków pozostałych spółek z Grupy kapitałowej B. posiadanych przez te podmioty w x”;

* Zagraniczne spółki z Grupy kapitałowej B. uczestniczące w systemie Cash Poolingu, otwierają swoje Rachunki w x lub w innym banku zagranicznym;

* Za świadczenie na rzecz spółek przedmiotowej usługi, x pobiera miesięczne wynagrodzenie w formie prowizji.

W sytuacji, gdy na koniec dnia roboczego na Rachunku Spółki w x wykazane jest saldo dodatnie:

* x transferuje środki z Rachunku Spółki na rachunek Spółki prowadzony przez x;

* x transferuje środki z Rachunku Spółki na Rachunek Docelowy Agenta.

W sytuacji, gdy na koniec dnia roboczego na rachunku Spółki w x powstało saldo ujemne:

* x transferuje na Rachunek Spółki w x środki odpowiadające wysokości salda ujemnego powstałego na Rachunku Spółki w x;

* Środki z Rachunku Docelowego Agenta transferowane są na Rachunek Spółki w x w wysokości salda ujemnego powstałego na Rachunku Spółki w x;

* W konsekwencji, na koniec dnia roboczego w każdym przypadku, zarówno na Rachunku Spółki w x, jak i w x, saldo jest równe zeru.

Alokacja odsetek

Zgodnie z Umową Cash Poolingu, po zakończeniu danego miesiąca (okres rozliczeniowy dla odsetek), Agent (posiadacz Rachunku Docelowego w x) dostarcza Wnioskodawcy i pozostałym spółkom informację zawierającą zestawienie przepływów pieniężnych powstałych w ramach niniejszej umowy oraz zestawienie należnych odsetek, wynikających z transferów pieniężnych pomiędzy uczestnikami systemu Cash Poolingu, którymi zarządza i których dokonuje Agent (między uczestnikami systemu - tj. Zainteresowanym i pozostałymi spółkami z Grupy B., nie dochodzi do bezpośrednich transferów pieniężnych). Spółka otrzymuje zestawienie dotyczące wyłącznie jej własnych przepływów pieniężnych, tj. nie otrzymuje danych dotyczących pozostałych spółek z Grupy.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, że mimo iż x prowadzi rachunki dla niego to wszelkie transfery związane z Cash Poolingiem będą inicjowane i realizowane przez x z siedzibą w Niemczech.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługi opisane we wniosku stanowią import usług oraz podlegają zwolnieniu od podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwolnione są usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w tym wymienione w pozycji 3 usługi pośrednictwa finansowego, według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oznaczone symbolem w sekcji J ex 65-67, z wyłączeniem:

* działalność lombardów (z wyjątkiem usług świadczonych przez banki),

* usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

* usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

* usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

* usług ściągania długów oraz faktoringu,

* usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

* usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

* transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

* transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Zdaniem Spółki, usługa w ramach Umowy Cash Poolingu stanowi kompleksową usługę pośrednictwa finansowego, niewymienioną w katalogu wyłączeń i tym samym korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał również, iż jego zdaniem, usługa świadczona w ramach Umowy Cash Poolingu zawarta z x z siedzibą w Niemczech, świadczona przez ten bank bezpośrednio bez uczestnictwa pośredników, jest importem usług i ma charakter usługi pośrednictwa finansowego wg PKWiU oznaczonego symbolem 65.23.10 00.00 - „Usługi pośrednictwa finansowego, pozostałe gdzie indziej nie sklasyfikowane”, która jest zwolniona od podatku VAT w myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zauważa się, iż Zainteresowany w uzupełnieniu wniosku z dnia 28 kwietnia 2010 r. dokonał modyfikacji pytania oraz przedstawił swoje stanowisko do niego. W interpretacji została przyjęta wersja pytania wynikająca z tego uzupełnienia.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2. eksport towarów;

3. import towarów;

4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż Zainteresowany zawarł z Bankiem x z siedzibą w Niemczech, umowę o świadczenie usług polegających na kompleksowym zarządzaniu płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej - Umowę Cash Poolingu.

Umowa ta oparta jest na następującej strukturze:

* Spółka wchodząca w skład międzynarodowej Grupy kapitałowej B. otwiera Rachunki w x oraz w x;

* W ramach Umowy Cash Poolingu, B - Szwajcaria - spółka będąca nierezydentem - została wybrana Agentem, który wobec x reprezentuje inne spółki z Grupy;

„Dla celów realizacji niniejszej umowy x prowadzi na rzecz i w imieniu Agenta Rachunek Docelowy Agenta, na którym dokonywana jest konsolidacja środków z Rachunków Spółki i rachunków pozostałych spółek z Grupy kapitałowej B. posiadanych przez te podmioty w x”;

* Zagraniczne spółki z Grupy kapitałowej B. uczestniczące w systemie Cash Poolingu, otwierają swoje Rachunki w x lub w innym banku zagranicznym;

* Za świadczenie na rzecz spółek przedmiotowej usługi x pobiera miesięczne wynagrodzenie w formie prowizji.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest nabycie przez Zainteresowanego usługi finansowej od x z siedzibą w Niemczech.

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

W myśl art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na mocy ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W oparciu o art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajdują się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ust. 2 ustawy).

Po dokonaniu analizy informacji zawartych we wniosku stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie wskazane powyżej zastrzeżenia nie mają zastosowania, zatem miejsce świadczenia usług będących przedmiotem pytania, ustalane jest na podstawie zasady ogólnej wyrażonej w art. 28b ust. 1 ustawy.

Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż x z siedzibą w Niemczech świadczyć będzie usługi finansowe w ramach umowy Cash Poolingu na rzecz podatnika (Wnioskodawcy) mającego siedzibę w Polsce. Zatem, miejscem ich świadczenia będzie terytorium kraju.

Reasumując, miejscem świadczenia, a tym samym miejscem opodatkowania, usług finansowych świadczonych przez zagraniczny bank na rzecz Zainteresowanego, będzie Polska.

Stosownie do art. 2 pkt 9 ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Przepisy ust. 1 pkt 4 i 5 stosuje się również w przypadku, gdy usługodawca lub dokonujący dostawy towarów posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności lub inne miejsce prowadzenia działalności usługodawcy lub dokonującego dostawy towarów, jeżeli usługodawca lub dokonujący dostawy towarów posiada takie inne miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju, nie uczestniczy w tych transakcjach (art. 17 ust. 1a ustawy).

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy, przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, również osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, zarejestrowana jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że x prowadzi wprawdzie rachunki dla Zainteresowanego, to jednak wszelkie transfery związane z Cash Poolingiem będą inicjowane i realizowane przez x z siedzibą w Niemczech bez udziału x.

Podmiotem świadczącym przedmiotową usługę będzie zatem x z siedzibą w Niemczech, natomiast usługobiorca (Wnioskodawca) spełniać będzie warunki określone w art. 17 ust. 3 ustawy, a zatem w niniejszym przypadku rozpozna on po swojej stronie import usług finansowych.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż Zainteresowany zobowiązany będzie do opodatkowania importu usług finansowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego na terytorium Polski.

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119 (art. 8 ust. 3 ustawy).

Stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie do odpowiedniego symbolu PKWiU nabywanych usług.

Na potrzeby podatku od towarów i usług, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2008 r. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) do dnia 31 grudnia 2010 r., w kwestii klasyfikacji statystycznej towarów i usług, obowiązują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 1997 r. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie ich od podatku.

Art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy wskazuje, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, pod poz. 3 wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego o symbolu PKWiU Sekcja J ex (65-67), z wyłączeniem:

1. działalność lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5. usług ściągania długów oraz faktoringu,

6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Użycie przez ustawodawcę „ex” przy grupowaniu PKWiU, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oznacza, że dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Dla usług świadczonych przez x na rzecz Wnioskodawcy, podał on klasyfikację statystyczną PKWiU oznaczoną symbolem 65.23.10-00.00 - „Usługi pośrednictwa finansowego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że przedmiotowe usługi pośrednictwa finansowego świadczone przez x z siedzibą w Niemczech na rzecz Zainteresowanego, korzystać będą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie cyt. wyżej art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Reasumując stwierdzić należy, iż usługi będące przedmiotem wniosku stanowią import usług, które podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w zakresie podatku od towarów i usług w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie importu usług finansowych oraz ich zwolnienia od podatku. Natomiast, kwestie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych będą przedmiotem odrębnych rozstrzygnięć.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Dyrektor

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...