• Interpretacja indywidualn...
  27.11.2024

ITPP2/443-406/10/AF

Interpretacja indywidualna
z dnia 20 lipca 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 103 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2010 r. (data wpływu 7 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorygowania deklaracji podatkowej w związku z późniejszym otrzymaniem dokumentu potwierdzającego wywóz towaru do kontrahenta z innego państwa członkowskiego - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 7 maja 2010 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorygowania deklaracji podatkowej w związku z późniejszym otrzymaniem dokumentu potwierdzającego wywóz towaru do kontrahenta z innego państwa członkowskiego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, będący gospodarstwem pomocniczym przy jednostce budżetowej, rozlicza się za okresy miesięczne. W sierpniu 2009 r. dokonał dostawy towarów na rzecz kontrahenta z Rumunii. Dokumenty potwierdzające wywóz towarów nie wpłynęły przed terminem złożenia deklaracji za miesiąc sierpień 2009 r., ani za ostatni w kwartale okres miesięczny (wrzesień 2009 r.). W związku z tym dostawę wykazał w deklaracji za ostatni okres miesięczny (wrzesień 2009 r.), ze stawką podatku w wysokości 22%, właściwą dla dostawy na terytorium kraju.

Na koniec 2009 r. Wnioskodawca wysłał do kontrahenta wezwanie do zapłaty oraz potwierdzenie salda. Kontrahent poinformował, że zgubił fakturę. W związku z tym Wnioskodawca wysłał duplikat faktury. W kwietniu 2010 r. otrzymał dokumenty potwierdzające wywóz towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy późniejsze otrzymanie dokumentów uprawnia do odpowiedniego skorygowania w deklaracji sprzedaży krajowej oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i za jaki miesiąc...

Dostawa została wykazana (ze stawką 22%) w deklaracji za miesiąc wrzesień 2009 r., a sprzedaż nastąpiła w sierpniu, więc - zdaniem Wnioskodawcy - korekta deklaracji podatkowej związana wewnątrzwspólnotową dostawą towarów i zastosowaniem stawki 0% powinna być dokonana za miesiąc powstania obowiązku podatkowego, tj. sierpień 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspónotowa dostawa towarów.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42 (ust. 3 ww. artykułu).

W myśl art. 42 ust. 1 cytowanej ustawy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;

2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Zgodnie z ust. 12 ww. artykułu (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2009 r.), jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za:

1. okres kwartalny albo okres miesięczny, jeżeli ten miesięczny okres jest ostatnim w kwartale - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2;

2. okres miesięczny, jeżeli ten miesięczny okres jest pierwszym lub drugim w kwartale - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres miesięczny, lecz za okres miesięczny, za który w terminie do złożenia deklaracji podatkowej za ten okres posiada dowody, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie później jednak niż za ostatni w kwartale okres miesięczny; w przypadku nieotrzymania tych dowodów przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ostatni w kwartale okres miesięczny, dostawę tę wykazuje się za ten ostatni okres miesięczny ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju.

Stosownie do treści ust. 12a ww. artykułu, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2009 r., w przypadku, o którym mowa w ust. 12 pkt 1, otrzymanie dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2010 r. brzmieniem ww. przepisu, w przypadkach, o których mowa w ust. 12, otrzymanie dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1.

Z treści złożonego wniosku wynika, że w sierpniu 2009 r. Wnioskodawca dokonał dostawy towarów na rzecz kontrahenta z Rumunii. Dokumenty potwierdzające wywóz towarów nie wpłynęły przed terminem złożenia deklaracji za miesiąc sierpień 2009 r., ani za ostatni w kwartale okres miesięczny (wrzesień 2009 r.). W związku z tym dostawę wykazał w deklaracji za miesiąc wrzesień 2009 r., ze stawką podatku w wysokości 22%, właściwą dla dostawy na terytorium kraju. W kwietniu 2010 r. otrzymał dokumenty potwierdzające wywóz towarów.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że opisaną czynność, wobec braku dokumentu potwierdzającego dostarczenie towaru do kontrahenta w Rumunii, należało uwzględnić w deklaracji podatkowej za miesiąc wrzesień 2009 r., ze stawką podatku obowiązującą na terytorium kraju. Otrzymanie ww. dokumentu w kwietniu 2010 r. upoważnia do dokonania korekty deklaracji podatkowej, polegającej na skorygowaniu transakcji krajowej i wykazaniu jej jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opodatkowanej stawką 0%, za okres rozliczeniowy, w którym dostawa została dokonana, o ile zostały spełnione pozostałe warunki, określone w art. 42 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...