IIUSPP/443/16/8A/8512/2005
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 6 kwietnia 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Podatnik nabył od kontrahenta z Niemiec samochód osobowy z zamiarem jego dostawy na terenie kraju i bez dokonania rejestracji. Podatnik nie prowadzi działalności w zakresie handlu samochodami. Pytanie podatnika dotyczy:1. prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego stanowiącą 50% kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego. 2. stawki podatku VAT od dostawy samochodu w kraju. 3. obowiązku zapłaty podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego. 4. wykazania w deklaracji VAT-7 kwoty zapłaconego podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego.
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18.01.2005 r., który wpłynął w dniu 18.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania dostawy w kraju samochodu osobowego stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%, prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego stanowiącą 50% kwoty podatku należnego z tytułuwewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego, wykazania w rubryce 30 i 31 deklaracji VAT-7 kwot z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego, braku obowiązku zapłaty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, a tym samym nie wykazywaniu tego podatku w rubryce 37 deklaracji VAT-7 jest prawidłowe.
W dniu 18.01.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 24.02.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 03.03.2005 r. (data wpływu do urzędu 14.03.2005 r.).
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Uzasadnienie
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i dokumentów złożonych w tut. urzędzie w celu wydania zaświadczenia VAT-25 wynika, iż w dniu 21.05.2004 r. zakupił Pan od podatnika podatku od wartości dodanej zidentyfikowanego w Niemczech na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych samochód osobowy. Sprzedaż samochodu potwierdzona została rachunkiem wystawionym w dniu 21.05.2004 r. Samochód został sprowadzony do kraju w dniu 05.12.2004 r. i w tym dniu wystawił Pan fakturę wewnętrzną z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu. W dniu 08.12.2004 r. zapłacił Pan podatek akcyzowy z tytułu sprowadzonego samochodu. Następnie, w dniu 22.12.2004 r. złożył Pan w urzędzie skarbowym informację o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu - VAT-23. Jednocześnie podaje Pan, iż samochód ten, nie będąc przez Pana zarejestrowany, zostanie sprzedany w kraju polskiemu kontrahentowi. Ponadto informuje Pan, iż handel samochodami nie stanowi przedmiotu Pana działalności gospodarczej.
Z treści art. 103 ust. 4 odwołującego się do art. 103 ust. 3 ustawy VAT wynika, iż podatnicy, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, którzy podatek z tego tytułu rozliczają w miesięcznej deklaracji podatkowej, obowiązani są do obliczania i wpłacania podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Powyższe uregulowania dotyczą wyłącznie sytuacji, gdy środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju. W związku z tym, iż w rozpatrywanym przypadku, nabyty przez Pana samochód podlega rejestracji lecz nie będzie przez Pana zarejestrowany na terytorium kraju - nie ma Pan obowiązku zapłaty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia tego samochodu na zasadach określonych w art. 103 ust. 4 ustawy VAT tj. w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT. W konsekwencji powyższego - nie wypełnia Pan rubryki 37 deklaracji VAT-7.
Transakcje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wykazuje się w rubrykach 30 i 31 deklaracji rozliczeniowej dla podatku od towarów i usług, a mianowicie: - w rubryce 30 wykazuje się wartość podstawy opodatkowania z tytułu WNT, obliczoną zgodnie z art. 31 ustawy VAT - w rubryce 31 wykazuje się wartość podatku należnego od WNT , obliczoną według obowiązujących stawek z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych, o których mowa w art. 136 ustawy VAT.Zatem podstawę opodatkowania i podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego, obowiązany jest Pan wykazać w ww. rubrykach deklaracji VAT-7.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy VAT, dostawa w kraju samochodu osobowego, nie mającego w omawianym przypadku statusu towaru używanego, opodatkowana jest stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy VAT, kwotę podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego stanowi kwota podatku należnego z tytułu WNT. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów osobowych kwota ta, w myśl art. 86 ust. 3 tej ustawy podlega ograniczeniu do wysokości 50% kwoty podatku należnego z tytułu WNT i nie może być wyższa niż 5.000,-zł. Powyższe ograniczenie nie ma zastosowania w przypadkach wymienionych w art. 86 ust. 4 ww. ustawy. W związku z tym, iż odprzedaż samochodów nie stanowi przedmiotu Pana działalności, przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego, będącego następnie przedmiotem dostawy, o której mowa we wniosku, w ograniczonej kwocie, ustalonej na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy VAT.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja (w kwestiach związanych z wewnątrzwspólnotowym nabyciem samochodu) dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, a w kwestiach związanych z przyszłą dostawą samochodu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.