• Interpretacja indywidualn...
  29.11.2024

ITPP1/443-1102b/09/MN

Interpretacja indywidualna
z dnia 11 lutego 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1494 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2009 r. (data wpływu 16 listopada 2009 r.) uzupełnionym w dniu 5 lutego 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz dokumentowania czynności sporządzenia kopii informacji i materiałów wydawanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 16 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 5 lutego 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. opodatkowania oraz dokumentowania czynności sporządzenia kopii informacji i materiałów wydawanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. W swoich strukturach organizacyjnych posiada Wydział Geodezji, a w nim Miejski Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Powiatu, gromadzący i udostępniający zasób geodezyjny i kartograficzny dla ludności za odpłatnością. Czynności te wykonywane są na podstawie art. 40 ust. 3b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, zgodnie z którym wykonanie czynności związanych z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego i uzgadnianie usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu oraz związanych z prowadzeniem krajowego systemu informacji o terenie, udzielania informacji, a także wykonywania wypisów i wyrysów z operatu ewidencji gruntów i budynków jest odpłatne. Opłaty pobierane są zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 19 lutego 2004 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielenie informacji (…).

Za ww. czynności były pobierane opłaty i wystawiane przez Gminę faktury VAT ze zwolnieniem, powołując PKWiU 75.14.12.

Ponadto Wydział Geodezji pobiera opłaty za sporządzanie kopii materiałów wydawanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, których wysokość ustalona jest w zarządzeniu Prezydenta Miasta. Usługi te są fakturowane, a do cen doliczany jest podatek od towarów i usług w wysokości 22%.

Opisane czynności, zarówno związane z udostępnianiem dokumentów z zasobu geodezyjnego i kartograficznego, jak i czynności sporządzania kopii informacji i materiałów udostępnianych z tego zasobu wykonywane są zarówno na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

W obu przypadkach były wystawiane faktury VAT, w tym na żądanie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Pytanie sprowadza się do kwestii opodatkowania oraz dokumentowania czynności sporządzenia kopii materiałów wydawanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Zdaniem Wnioskodawcy opłaty związane ze sporządzaniem kopii informacji i materiałów udostępnianych z powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego należy opodatkować wg stawki 22% i dokumentować fakturami VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów – stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. ustawy – rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług – stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy – każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Podstawowa stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c , art. 83 , art. 119 ust. 7 , art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. W myśl art. 106 ust. 4 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi być wykonana przez podatnika.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Od wspomnianej zasady ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki. I tak na podstawie art. 15 ust. 6 cyt. ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca, poza opłatami związanymi z udostępnianiem dokumentów z zasobu geodezyjnego i kartograficznego w wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 19 lutego 2004 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji a także za wykonanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego, pobiera również opłaty za sporządzenie kopii materiałów wydawanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, których wysokość ustalona jest w zarządzeniu Prezydenta Miasta.

W interpretacji indywidualnej o sygn. ITPP1/443-1102/09/MN przesądzono, iż opłaty pobierane za czynności związane z udostępnianiem dokumentów z zasobu geodezyjnego i kartograficznego w wysokości określonej cyt. rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 19 lutego 2004 r., nie są objęte podatkiem od towarów i usług.

Stwierdzić należy, iż rozróżnienia wymagają czynności, za które opłaty zostały ustalone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 19 lutego 2004 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji a także za wykonanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego i dodatkowe czynności technicznych (np. sporządzanie kopii informacji i materiałów wydawanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Te ostatnie nie mieszczą się w zakresie zadań ustawowych Starosty czy też Prezydenta Miasta, działającego w imieniu Starosty. Ustalenie opłat zarządzeniem Prezydenta Miasta za dodatkowe czynności techniczne, np. za sporządzanie kopii informacji i materiałów wydawanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego świadczy o tym, że stosunki łączące Prezydenta Miasta z petentami mają charakter cywilnoprawny.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że sporządzanie kopii informacji i materiałów wydawanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, stanowiące czynności techniczne, wykraczające poza zakres obowiązków ustawowych, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatne świadczenie usług, gdyż w tym zakresie Wnioskodawca działa w charakterze podatnika i jako takie powinny być dokumentowane fakturami VAT, a w przypadku gdy czynności te są świadczone rzecz osób fizycznych nieprowadzacych działalności gospodarczej – fakturami VAT wystawianymi na żądanie tych osób.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...