ILPP2/443-190/10-4/EN
Interpretacja indywidualna
z dnia 8 kwietnia 2010
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2010 r. (data wpływu 8 lutego 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 1 kwietnia 2010 r. (data wpływu 6 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku – jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 8 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 kwietnia 2010 r. (data wpływu 6 kwietnia 2010 r.) o klasyfikację statystyczną dla świadczonych usług.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca – Szpital – posiada chłodnię do przechowywania zwłok osób zmarłych w Szpitalu. Za przechowywanie zwłok osób zmarłych w Szpitalu Zainteresowany pobiera opłaty od osób fizycznych lub instytucji uprawnionych do odbioru zwłok i ich pochowania.
Wnioskodawca wystawia faktury dokumentujące przechowywanie zwłok stosując stawkę VAT 22%.
W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż usługi przechowywania zwłok osób zmarłych w chłodni Szpitala mieszczą się w grupowaniu PKWiU 93.03.12-00.00 – „Usługi związane z przygotowaniem zwłok do pochówku lub kremacji” według klasyfikacji wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. u. Nr 42, poz. 264 ze zm.).
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy Szpital zastosował prawidłową stawkę podatku VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy, przechowywanie zwłok osób zmarłych we własnej chłodni, nie należy zakwalifikować jako usługi w zakresie ochrony zdrowia.
Postępując ze zwłokami osób zmarłych w Szpitalu, Zainteresowany działa na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 października 2006 r. w sprawie postępowania ze zwłokami osób zmarłych w szpitalu, określającego sposób postępowania szpitala w razie śmierci pacjenta zwanego „osobą zmarłą” oraz zakres czynności należących do obowiązku szpitala związanych z przygotowaniem zwłok osoby zmarłej do wydania osobom fizycznym i instytucjom uprawnionym do pochowania.
Rozporządzenie w § 6 określa czynności, które winien wykonać szpital w stosunku do zwłok osoby zmarłej. Zgodnie z treścią powołanego przepisu czynności te nie stanowią przygotowania zwłok osoby zmarłej do pochowania i nie są płatne. Również zgodnie z rozporządzeniem zwłoki osoby zmarłej winny być przewiezione do chłodni.
W związku z tym, że Wnioskodawca posiada własną chłodnię to za usługę przechowywania zwłok pobiera opłaty i stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 22%.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
W art. 8 ust. 3 ustawy postanowiono, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.
Stosownie do treści ww. przepisów prawa, usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT.
Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0%, a także zwolnienie od podatku.
W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.
W poz. 160 załącznika nr 3, stanowiącego „Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%”, wymieniono usługi z grupowania PKWiU 93.03 „Usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych łącznie z trumną lub urną”.
Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca posiada chłodnię do przechowywania zwłok osób zmarłych w Szpitalu. Za przechowywanie zwłok osób zmarłych w Szpitalu Zainteresowany pobiera opłaty od osób fizycznych lub instytucji uprawnionych do odbioru zwłok i ich pochowania. Usługi przechowywania zwłok osób zmarłych w chłodni Szpitala Zainteresowany zaklasyfikował do grupowania PKWiU 93.03.12-00.00 – „Usługi związane z przygotowaniem zwłok do pochówku lub kremacji”.
W świetle powołanych przepisów stwierdzić należy, że usługi przechowywania zwłok osób zmarłych w chłodni Szpitala o symbolu PKWiU 93.03.12-00.00 „Usługi związane z przygotowaniem zwłok do pochówku lub kremacji”, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 93.03 „Usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych łącznie z trumną lub urną”, tym samym podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w związku z poz. 160 załącznika nr 3 do ustawy.
Podkreślić należy, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik. w związku z powyższym tut. Organ w niniejszej interpretacji odniósł się do klasyfikacji statystycznej podanej przez Zainteresowanego we wniosku.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
