• Postanowienie o zakresie ...
  25.05.2025

1438/443/222-144/2005/MK

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 29 sierpnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 733 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

dot. określenia prawidłowej podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności biegłego sądowego.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku z wnioskiem z dnia 30.05.2005r., (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 06.06.2005r.), uzupełnionym pismem z dnia 20.06.2005r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej określenia prawidłowej podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności biegłego sądowego, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku jako prawidłowe.

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona jest biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym w Warszawie z zakresu kryminalistycznych badań dokumentów. Zdaniem Strony podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest przychód uzyskany z tytułu świadczenia usług wykonywanych na zlecenie Sądów, Prokuratur oraz jednostek Stołecznej Komendy Policji.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 ? 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W świetle powyższego podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług wykazywaną przez Stronę w składanych deklaracjach VAT-7 stanowi kwota należności obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy.

Zatem przedstawione we wniosku stanowisko Strony dotyczące wykazywania w deklaracji VAT-7 kwoty wynikającej z wystawionego rachunku potwierdzającego świadczoną usługę jest prawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dnia 30.05.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...